İnstitutun şöbə müdiri İrlandiyada elmi ezamiyyətdə olub Oktyabr 04, 2018 | 10:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun  şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Məsumə Məmmədova 25-29 sentyabr 2018-ci il “Rəqəmsal verilənlər və Sənaye 4.0 mühitində əmək bazarında peşə bacarıqlarına olan tələb və təklifin  proqnozlaşdırılması metodlarının inkişafı” mövzusunda 7-ci tematik seminarın işində iştirak etmək üçün İrlandiyanın Dublin şəhərində ezamiyyətdə olub. Tədbir Avropa Komissiyası və İrlandiyanın  Təhsil və Peşə Bacarıqları Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Şərq Tərəfdaşlığı Proqramının 4-cü Platforması (2017-2020) çərçivəsində həyata keçirilmişdir. Ölkəmizi bu seminarda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Statistika Komitəsi və AMEA İnformasiya Texnologiyaları  İnstitutundan olan ekspertlər təmsil edib.
Seminarda iki əsas istiqamət  üzrə müzakirələr aparılmışdır. Birinci istiqamətə İrlandiya təcrübəsi kontekstində əmək bazarında tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və proqnozlaşdırılması üzrə institusional çərçivə, əmək resursları üzrə Milli verilənlər bazasında tələb və təklifə dair toplanmış məlumatların emalı metodları və analitika, əsas çıxış məlumatlarının əlyetərliyi və yayılması üsulları aid olub.
İkinci istiqamət üzrə isə rəqəmsallaşma, avtomatlaşma, robotlaşma və verilənlərin həcminin ifrat dərəcədə artmasının sənaye 4.0-a, iqtisadiyyata, cəmiyyətə, xüsusi ilə peşə və gələcək bacarıqlara (peşə, kvalifikasiya, kompetensiyalara) təsiri, qloballaşan sosial-iqtisadi və texnoloji mühitdə peşə və bacarıqların proqnozu, peşə və səriştələrə dair tələblərin dəyişmə dinamikasının sürətlənməsi və fasiləsiz təhsil problemlərin həlli yollarının tədqiqinə həsr edilmiş, bu sahədə  İrlandiyanın fasiləsiz təhsil və təlim Mərkəzinin təcrübəsi təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə əmək bazarında tələb və təklifin çoxsəviyyəli monitorinq sisteminin yaradılması, böyük həcmli, müxtəlif təbiətli, çoxfaktorlu verilənlərin effektiv emalı üçün Big Data texnologiyalarının tətbiqi də diqqət mərkəzində olmuş və rəqəmsal innovasiyalardan biri kimi təqdim edilmişdir. Peşə Təhsilinə Dəstək Avropa Mərkəzi (CEDEFOP) tərəfindən bu sahədə  aparılmış  araşdırmalar, bu texnologiya vasitəsi ilə əmək bazarında tələb və təklifə dair müxtəlif strukturlu verilənlərin emalı və uyğunsuzluğun qiymətləndirilməsində daha geniş və dəqiq informasiyanın əldə edilməsi imkanları haqqında məlumat  verilmişdir. Artıq Avrostat tərəfindən əmək bazarında vəziyyətin qiymətləndirilməsi üçün Big Data texnologiyaların tətbiqi üzrə  yeni layihənin başlanması, mütəxəssislər və analitiklər cəlb edilməklə real zaman rejimində əmək bazarına dair məlumatların emal olunması iştirakçıların nəzərinə çatdırılmışdır.
Seminarın sessiyalarından biri  Şərq Tərəfdaşlığında təmsil olunan ölkələrdə ötən bir il ərzində peşə bacarıqlarının proqnozlaşdırılması, tələb və təklifin uyğunlaşdırılması istiqamətində baş vermiş yeniliklər və görülmüş işlərə dair ölkə təqdimatlarına həsr olunmuşdur. Azərbaycan komandası adından təqdimat edən prof. M.Məmmədova  Avropa Təhsil Fondu  tərəfindən ölkədə Əmək bazarı üzrə Milli Observatoriyanın yaradılması istiqamətində mühüm addımların atılması, ekspert dəstəyinin göstərilməsi və Milli ekspert qismində gördüyü işlər və tədqiqatlar barədə məlumat verib.
Məruzəçi öz çıxışında Observatoriyanın arxitekturası, idarəetmə prinsipləri, funksiyaları, tələb və təklifə dair müxtəlif məlumat bazalarının Elektron hökümət portalı vasitəsilə inteqrasiyası və verilənlər bazasına yerləşdirilməsinin təşkili, hüquqi, texniki əsaslarını təqdim edib. Təqdimatda prof. M.Məmmədova,  həmçinin təmsil etdiyi elmi qurumda əmək bazarının çoxaspektli tədqiq olunduğunu və alınmış elmi-praktiki nəticələrin Milli Observatoriyanın metodoloji əsaslarının işlənilməsində istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Maraqlı sessiyalardan biri də Avropa İttifaqı tərəfindən  qlobal texnoloji çağırışlara cavab olaraq irəli sürülmüş yeni təşşəbüsə həsr olunub. Bu təşəbbüs  gələcəyin əmək bazarı, müəssisələri, iş yerləri və zəruri olan yeni bacarıqların proqnozlaşdırılmasını nəzərdə tutur. Bununla əlaqədar, ənənəvi metodlarla əmək  bazarına dair bütün məlumatların nəzərə alınmasının mümkünsüzlüyü və innovativ konseptual yanaşmalar,  texnologiyalar və metodların tətbiqinin zəruriliyi vurğulanıb, əmək bazarı üzrə informasiya sistemlərinin təkmilləşdirilməsi istiqamətləri və vasitələri göstərilib, son zamanlar fasiləsiz təhsilin əhəmiyyətinin daha da artdığı qeyd olunub.

The head of department of the institute was in scientific mission in Ireland
Head of the department of the Institute of Information Technology of ANAS, corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences, professor Masuma Mammadova was in a scientific mission on September 25-29, 2018 to participate in the 7 workshops on theme "Development of methods of forecasting demand and supply of professional skills in Digital Data and Industry 4.0 environment" in Dublin, Ireland. The event was held in the framework of the Fourth Platform of the Eastern Partnership (2017-2020), co-organized by the European Commission and the Ministry of Education and Skills of Ireland. Our country was represented by experts from the Ministry of Labor and Social Protection of Population, the Ministry of Education, the Statistical Committee and the Institute of Information Technology of ANAS.
At the seminar, discussions were held on two main areas. The first direction included the institutional framework for adaptation and forecasting of labor market demand and supply in the context of the Irish experience, methods of processing data collected on demand and supply in the National Database on labor resources, and analytics, techniques of accessibility and dissemination of basic output information.
The second direction was dedicated to the impact of digitalization, automation, robotization and extensive increase in the volume of data to industrial 4.0, the impact on the economy, society, specific and occupational and future skills, the forecasting of occupations and skills in globalized socio-economic and technological environments, experience of the Irish Center for Education and Training in this field was presented.
In the event, the introduction of Big Data technology for the creation of a multilevel monitoring system of demand and supply in the labor market, the introduction of Big, diverse, multi-factor data processing has been in focus and has been presented as one of the digital innovations. CEDEFOP provided information on the research conducted in this field through the use of this technology for the processing of various data on demand and supply in the labor market and the possibility of obtaining more accurate information on non-conformance assessment. Starting a new project for the introduction of Big Data technologies to evaluate the situation in the labor market by the Eurostat, processing labor market data with the involvement of experts and analysts in the real-time has already been brought to the attention of the participants.
One of the sessions of the workshop was dedicated to the country's innovations in the Eastern Partnership, predicting professional skills, the adaptation of demand and supply over the past year. On behalf of the Azerbaijani team prof. Mammadova informed about important steps in the establishment of the National Observatory on Labor Market in the country by the European Education Foundation, as well as expert support and her studies conducted as a national expert.
In her speech, the speaker presented the legal, technical basis of the Observatory's architecture, management principles, functions, the integration and distribution of various databases of requests and suggestions through the e-government portal. Prof. Mammadova also noted that the labor market was studied multidisciplinary in the institute, scientific and practical results used in the development of the methodological basis of the National Observatory.