Akademik Rasim Əliquliyev: “AMEA-da dünya elminin çağırışlarına cavab verən əhəmiyyətli meqalayihələr həyata keçirilir” Oktyabr 04, 2018 | 10:16 / Müsahibələr, çıxışlar
Bu fikri AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev oktyabrın 3-də N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında keçirilən AMEA Rəyasət Heyəti və Bakı Dövlət Universitetinin Elmi şurasının birgə iclasında çıxışı zamanı səsləndirib. Alim bu gun AMEA-da, eləcə də bütövlükdə Azərbaycan təhsilində prioritet istiqamətlərdə dünya elminin çağırışlarına cavab verən əhəmiyyətli meqalayihələrin həyata keçirildiyini bildirib.
AMEA-da son 5 ildə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü deyən akademik R.Əliquliyev bu qurumda innovativ elmi layihələrin həyata keçirilməsi üçün güclü platformanın yaradıldığını, superkompüterlərdən, qabaqcıl texnologiyalardan istifadə olunduğunu bildirib.
R.Əliquliyev AMEA-da fəaliyyət göstərən AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin 2015-ci ildə Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (GEANT) milli operator statusunda üzvlüyə qəbul olunduğunu da nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, rəhbərlik etdiyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu GEANT ilə geniş əməkdaşlıq əlaqələri quraraq Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində elm və təhsil üçün elektron infrastrukturun yaradılması məqsədilə Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən və Pan Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası ilə birlikdə reallaşdırılan EaPConnect layihəsində Azərbaycan tərəfini təmsil edir: “Bu da o deməkdir ki, azərbaycanlı alimlər Avropa elminə inteqrasiya edə, inkişaf etmiş ölkələrin elm və təhsil müəssisələri ilə birgə tədqiqatlar apara bilərlər”.
AMEA-nın akademik-katibi Avropa Birliyinin EaPConnect layihəsi çərçivəsində göstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsinin təmin edilməsinin vacibliyini qeyd edib.

Академик Расим Алигулиев: «В НАНА реализуется значительные мегапроекты, отвечающие позывам мировой науки» Окт 04, 2018 | 10:16 / Интервью, выступления
Академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев высказал эту мысль на совместном заседании Президиума НАНА и Ученого совета Бакинского государственного университета, состоявшемся 3 октября в Шамахинской астрофизической обсерватории им. Н. Туси.
Ученый сказал, что реализуются значительные мегапроекты, которые отвечают задачам мировой науки в приоритетных направлениях как в НАНА, так и во всем Азербайджане. Он подчеркнул, что на основе всех этих проектов основаны высокие технологии, лёгкий доступ к информации.
Академик Р.Алигулиев сказал, что за последние 5 лет были приняты комплексные меры в направлении развития информационно-коммуникационных технологий и создана мощная платформа для реализации инновационных научных проектов.
Научная компьютерная сеть AzScienceNet стала членом Европейской ассоциации научно-образовательных сетей (GEANT) в качестве национального оператора в 2015 году.
Он сказал, что сотрудничество между высшими учебными заведениями Азербайджана и европейскими научно-образовательными учреждениями, а также предоставление услуг широкополосной сети, предоставляемых институтом высшим учебным заведениям страны, присоединяясь к сети GEANT в рамках проекта «EaPConnect», являются основными целями.