Akademik Rasim Əliquliyev: “AMEA-da dünya elminin çağırışlarına cavab verən əhəmiyyətli meqalayihələr həyata keçirilir” Oktyabr 04, 2018 | 10:16 / Müsahibələr, çıxışlar
Bu fikri AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev oktyabrın 3-də N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında keçirilən AMEA Rəyasət Heyəti və Bakı Dövlət Universitetinin Elmi şurasının birgə iclasında çıxışı zamanı səsləndirib. Alim bu gun AMEA-da, eləcə də bütövlükdə Azərbaycan təhsilində prioritet istiqamətlərdə dünya elminin çağırışlarına cavab verən əhəmiyyətli meqalayihələrin həyata keçirildiyini bildirib.
AMEA-da son 5 ildə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü deyən akademik R.Əliquliyev bu qurumda innovativ elmi layihələrin həyata keçirilməsi üçün güclü platformanın yaradıldığını, superkompüterlərdən, qabaqcıl texnologiyalardan istifadə olunduğunu bildirib.
R.Əliquliyev AMEA-da fəaliyyət göstərən AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin 2015-ci ildə Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (GEANT) milli operator statusunda üzvlüyə qəbul olunduğunu da nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, rəhbərlik etdiyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu GEANT ilə geniş əməkdaşlıq əlaqələri quraraq Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində elm və təhsil üçün elektron infrastrukturun yaradılması məqsədilə Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən və Pan Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası ilə birlikdə reallaşdırılan EaPConnect layihəsində Azərbaycan tərəfini təmsil edir: “Bu da o deməkdir ki, azərbaycanlı alimlər Avropa elminə inteqrasiya edə, inkişaf etmiş ölkələrin elm və təhsil müəssisələri ilə birgə tədqiqatlar apara bilərlər”.
AMEA-nın akademik-katibi Avropa Birliyinin EaPConnect layihəsi çərçivəsində göstərdiyi dəstəyin Azərbaycanın elm və təhsil müəssisələri tərəfindən səmərəli istifadəsinin təmin edilməsinin vacibliyini qeyd edib.

Academician Rasim Alguliyev: “Significant megaprojects are being implemented in ANAS, responded to the urge of world science” October 04, 2018 | 10:16 / Interviews, speeches
Academician-secretary of ANAS, academician Rasim Aliguliyev expressed this idea at a joint meeting of the Presidium of ANAS and the Academic Council of Baku State University, held on October 3 at the Shamakhi Astrophysical Observatory N.Tusi.
The scientist said that significant megaprojects are being implemented that meet the objectives of world science in priority areas both in ANAS and in the whole of Azerbaijan. He stressed that, on the basis of all these projects are based on high technology, easy access to information.
Academician R.Alguliyev said that over the past 5 years comprehensive measures have been taken towards the development of information and communication technologies and a powerful platform has been created for the implementation of innovative research projects.
AzScienceNet scientific computer network was a member of the European Association of Scientific and Educational Networks (GEANT) as a national operator in 2015.
He said that cooperation between higher educational institutions of Azerbaijan and European scientific and educational institutions, as well as the provision of broadband network services provided by the institute to higher educational institutions of the country, joining the GEANT network within the framework of the EaPConnect project, are the main objectives.