E-dövlət mühitində gizli sosial şəbəkələrin aşkarlanması üçün yeni metod təklif olunub Oktyabr 04, 2018 | 09:00 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev və institutun doktorantı, elmi işçisi Günay Niftəliyevanın həmmüəllifi olduqları “Extracting social networks from e-government by sentiment analysis of users comments” (İstifadəçi şərhlərinin sentiment analizi əsasında e-dövlət mühitindən sosial şəbəkələrin çıxarılması) adlı məqalə “Scopus” elmi bazasında indeksləşən “Electronic Government” adlı yüksək reytinqli beynəlxalq jurnalda çap olunub.
Məqalədə dövlət əleyhinə təbliğatın qarşısının alınması üçün metod təklif olunub. Metodda sentiment analiz, “opinion mining”, “text mining” və sosial şəbəkə analizi üsullarından istifadə olunub. Təklif olunmuş metodda vətəndaşların e-dövlət mühitində yerləşdirilən sənədlərə yazdığı şərhlər əsasında gizli sosial şəbəkələr və onlar arasında münasibətlərin dərəcəsinin müəyyən olunması nəzərdə tutulub. Bu məqsədlə əvvəlcə şərhlər analiz olunub, qruplaşdırılıb və onların içərisində heç olmasa bir dəfə mənfi şərh yazan istifadəçilər arasından gizli sosial şəbəkələr aşkarlanıb. Aşkarlandıqdan sonra bu sosial şəbəkələrdən əsas aktorlar müəyyən olunub. Bununla yanaşı, məqalədə müxtəlif mühitlərdə sosial şəbəkələrin çıxarılması metodları, eləcə də e-dövlətin idarəolunmasında sosial şəbəkələrin rolu haqqında məlumat verilib.
Bu məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi (№ EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) çərçivəsində hazırlanıb.
Qeyd edək ki, “Scopus” (Elsevier), “Academic OneFile” (Gale), “Asian Digital Library”, “DBLP Computer Science Bibliography”, “Google Scholar” və digər nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşən “Electronic Government” jurnalı e-idarəetmə, e-demokratiya və e-səsvermə sahəsində, o cümlədən insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi, hökumət xidmətlərində Əşyaların İnterneti, idarəetmədə bulud hesablama tətbiqləri, verilənlər anbarı və “data mining” istiqamətlərində aparılan tədqiqatları əhatə edir.

Предложен новый метод обнаружения скрытых социальных сетей в среде э-государства Окт 04, 2018 | 09:00 / Важные события
Статья «Extracting social networks from e-government by sentiment analysis of users» (İstifadəçi şərhlərinin sentiment analizi əsasında e-dövlət mühitindən sosial şəbəkələrin çıxarılması), соавторами которой являются  академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев, заведующий отделом института, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев и докторант института, научный сотрудник Гюнай Нифталиева, опубликована в международном журнале «Electronic Government», которая индексируется в научной базе Scopus.
В статье предложен метод предотвращения антиправительственной пропаганды. В методе использованы сентимент-анализ, opinion mining, textmining и методы анализа социальных сетей. В предложенном методе планируется определение степени взаимосвязи между скрытыми социальными сетями и гражданами на основе оставленных ими комментариев к документам, размещенным в среде э-государства. С этой целью сначала были проанализированы, сгруппированы комментарии и на основе пользователей, которые оставили хотя бы один отрицательный комментарий, были обнаружены скрытые социальные сети. После выявления из этих социальных сетей были определены основные акторы. Кроме того, в статье представлена информация о методах извлечения социальных сетей в различных средах, а также о роли социальных сетей в управлении э-государством.
Эта статья была подготовлена в рамках грант проекта Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1).
Отметим, что журнал «Electronic Government», индексируемый в таких научных базах, как Scopus (Elsevier), Academic OneFile (Gale), Asian Digital Library, DBLP Computer Science Bibliography, Google Scholar и т. д., охватывает исследования, проводимые в области э-управления, э-демократии и э-голосования, а также взаимодействия человека с  компьютером, «Интернета вещей» в сфере государственных услуг, применения облачных вычислений, амбара данных и data mining.