E-dövlət mühitində gizli sosial şəbəkələrin aşkarlanması üçün yeni metod təklif olunub Oktyabr 04, 2018 | 09:00 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev və institutun doktorantı, elmi işçisi Günay Niftəliyevanın həmmüəllifi olduqları “Extracting social networks from e-government by sentiment analysis of users comments” (İstifadəçi şərhlərinin sentiment analizi əsasında e-dövlət mühitindən sosial şəbəkələrin çıxarılması) adlı məqalə “Scopus” elmi bazasında indeksləşən “Electronic Government” adlı yüksək reytinqli beynəlxalq jurnalda çap olunub.
Məqalədə dövlət əleyhinə təbliğatın qarşısının alınması üçün metod təklif olunub. Metodda sentiment analiz, “opinion mining”, “text mining” və sosial şəbəkə analizi üsullarından istifadə olunub. Təklif olunmuş metodda vətəndaşların e-dövlət mühitində yerləşdirilən sənədlərə yazdığı şərhlər əsasında gizli sosial şəbəkələr və onlar arasında münasibətlərin dərəcəsinin müəyyən olunması nəzərdə tutulub. Bu məqsədlə əvvəlcə şərhlər analiz olunub, qruplaşdırılıb və onların içərisində heç olmasa bir dəfə mənfi şərh yazan istifadəçilər arasından gizli sosial şəbəkələr aşkarlanıb. Aşkarlandıqdan sonra bu sosial şəbəkələrdən əsas aktorlar müəyyən olunub. Bununla yanaşı, məqalədə müxtəlif mühitlərdə sosial şəbəkələrin çıxarılması metodları, eləcə də e-dövlətin idarəolunmasında sosial şəbəkələrin rolu haqqında məlumat verilib.
Bu məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi (№ EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) çərçivəsində hazırlanıb.
Qeyd edək ki, “Scopus” (Elsevier), “Academic OneFile” (Gale), “Asian Digital Library”, “DBLP Computer Science Bibliography”, “Google Scholar” və digər nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşən “Electronic Government” jurnalı e-idarəetmə, e-demokratiya və e-səsvermə sahəsində, o cümlədən insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi, hökumət xidmətlərində Əşyaların İnterneti, idarəetmədə bulud hesablama tətbiqləri, verilənlər anbarı və “data mining” istiqamətlərində aparılan tədqiqatları əhatə edir.

A new method for detecting hidden social networks proposed in the e-government environment October 04, 2018 | 09:00 / Important events
The article "Extracting social networks from e-government by sentiment analysis users" of co-authors, academician secretary of ANAS, academician Rasim Alguliev, corresponding member of ANAS, Doctor of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev and PhD student of the institute, Gunay Niftaliyeva  was published in a highly rated international journal  " Electronic Government ", indexed in the Scopus database.
The article proposed a method to prevent public anti-government propaganda. The method used "sentiment analysis", "opinion mining", "text mining" and social networking. The proposed method defines the degree of relationships between hidden social networks and their relationships based on comments made by citizens in the e-government environment. For this purpose, comments were first analyzed, grouped and  hidden social networks were  found among the users who have at least one negative comment.. The main actors from these social networks were identified after their discovery. Furthermore, the article provided information on the methods of social networking in various environments, as well as the role of social networks in e-government management.
This article was prepared within the grant project of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan (EIF-KETPL-2-2015-1 (25) -56 / 05/1).