İntellektual informasiya texnologiyaları və jurnalistika problemlərinə həsr olunmuş seminar keçirildi Sentyabr 19, 2018 | 03:17 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 17 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, şöbənin rəhbəri, akademik Rasim Əliquliyev seminarın intellektual informasiya texnologiyaları və jurnalistika problemlərinə həsr olunduğunu bildirdi.
Öncə institutun baş mütəxəssisi Sünbül Zalova “Süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan jurnalistika: müasir vəziyyəti, trendlər və prespektivlər” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Bildirdi ki, süni intellekt insan məntiqini maşınlarda tətbiq etmək məqsədi daşıyan və insan təfəkkürünün formalizasiyası təşəbbüsləri ilə bağlı olan elmi istiqamətdir.
Sonra pilotsuz uçuş aparatları olan dronlar haqqında məlumat verən məruzəçi onların texniki olaraq məsafədən idarə olunan qurğular olduğunu qeyd etdi. Əlavə etdi ki, ilk belə qurğu 1916-cı ildə istehsal olunmuş və I Dünya müharibəsində istifadəyə verilmişdir.
S.Zalova dron jurnalistikasından söz açaraq bildirdi ki, pilotsuz uçuş aparatları sərhəddən gələn təhlükə, oğurluq və digər hadisələr haqqında məlumatları operativ şəkildə “əldə edə” bilirlər. O, 2017-ci ildə ABŞ-da baş verən təbii fəlakət zamanı dron çəkilişlərindən istifadə olunduğunu da diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi müasir dövrün mediası üçün yeni imkanlar açan dron jurnalistikasının problemlərindən də danışdı: “Dronların şəxsi həyata müdaxiləsi, ölkələr arasında rəqəmsal bərabərsizliyi kəskinləşdirməsi, fərdi məlumatları əldə etməsi, eləcə də yalnış məlumatlar ötürə bilmə ehtimalı onun çatışmayan cəhətləridir. Jurnalistlər dronlardan istifadə edərkən hər zaman ekoloji şəraiti nəzərə almalı və qəzaların qarşısını almaq üçün bütün avadanlıqları uçuşdan əvvəl texniki baxışdan keçirməlidir”.
O, Peşəkar Dron Jurnalistləri Cəmiyyəti haqqında məlumat verərək bu Cəmiyyətin dron jurnalistikası sahəsində etik, təhsil və texnoloji istiqamətləri formalaşdıran ilk beynəlxalq qurum olduğunu diqqətə çatdırdı.
S.Zalova, həmçinin dron texnologiyaları və sosial media imkanları, bu texnologiyalardan istifadə qaydaları, dron jurnalistikasının perspektivləri, eləcə də aparılan tədqiqatlar, keçirilən konfranslar haqqında ətraflı məlumat verdi.
Akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək mövzu ilə bağlı tövsiyələrini səsləndirdi. Alim süni intellektin daha dərindən araşdırılmasını, eləcə də “data science” jurnalistika, informasiya müharibəsi texnologiyaları, konfliktologiya sahələri üzrə tədqiqatların aparılmasını tövsiyə etdi.
“Yeni medianın tədrisi sahəsində dünya təcrübəsi” mövzusunda məruzəni institutun baş mütəxəssisi Gülnar Paşayeva təqdim etdi. O, öncə dünyanın tanınmış jurnalistika məktəbləri və universitetləri haqqında məlumat verərək buraya Emerson Kolleci, Texas Uunversiteti, Nyu-York Universiteti və digər ali məktəblərin nəzdində fəaliyyət göstərən məktəblərin aid olduğunu qeyd etdi.
Məruzəçi ABŞ-ın Kolumbiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Jurnalistika məktəbi haqqında məlumat verərək bu məktəbin jurnalistikanın bütün istiqamətləri üzrə mütəxəssislər hazırladığını qeyd etdi.  Bildirdi ki, məktəbdə incəsənət, radio, biznes, multimedia, siyasət, elm kimi tədqiqat sahələri mövcuddur.
O, həmçinin London Jurnalistika Məktəbi haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, bu ali məktəb məsafədən təhsil üzrə jurnalistika kursları, sərbəst dərslər və yaradıcı yazı kursları, axşam dərsləri, eləcə də doktorantura təhsili təqdim edir.
“Dünyanın media sahəsində təhsil verən ən tanınmış məktəblərindən biri də ABŞ-ın Texas Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Jurnalistika məktəbidir”, – deyə bildirən məruzəçi burada mobil proqramların dizaynının işlənməsi və layihələndirilməsi, veb və mobil proqramlaşdırma, məlumatların vizuallaşdırılması, sosial şəbəkələr və multimedia, vətəndaş jurnalistikası, jurnalistikada etika və s. istiqamətlərdə dərslərin tədris olunduğunu dedi.
G.Paşayeva Rusiyada fəaliyyət göstərən jurnalistika fakültələri haqqında da məlumat verdi. Bildirdi ki, 1947-ci ildə Rusiyanın Moskva Dövlət Universitetinin Fililogiya fakültəsinin nəzdində Jurnalistika fakültəsi açılmışdır. Hər il təxminən 4 minə yaxın tələbə burada təhsil alır. Fakültədə 13 kafedra fəaliyyət göstərir.
O, həmçinin dünya ölkələrində jurnalistika sahəsində fəlsəfə doktorluğuna dair təcrübə və yeni media sahəsində keçirilən konfranslar haqqında məlumat verdi.
Məruzə ilə bağlı çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev yeni medianın tədrisi və bu sahədə olan problemlərlə əlaqədar son illər keçirilən beynəlxalq konfrans materiallarının araşdırılmasını, perspektivlərin müəyyənləşdirilməsini tövsiyə etdi.

Seminar on Intellectual Information Technologies and Journalism Problems held September 19, 2018 | 03:17 / Conferences, assemblies
Today, at the Institute of Information Technology of ANAS, the next scientific seminar of Department № 17 was held. The seminar is devoted to intellectual information technologies and journalism problems, academician-secretary of ANAS, director of the institute, head of the department, academician Rasim Alguliyev said.
Start with, Sunbul Zalova, Senior Specialist of the Institute, presented a presentation on "Journalism Based on Artificial Intelligence Technologies: Contemporary Situation, Trends and Perspectives". Artificial intelligence is an area of computer science that intends to apply human logic in machines and relates to the initiatives of human thinking, she noted.
The reporter  provided information about the drones with unmanned aerial vehicles. She noted that they were technically remote controls. The first such device was produced in 1916 and was put into operation in World War I, she added.
The reporter also spoke about drone journalism problems that open up new opportunities for the modern media: "Drone's personal life intervention, the increased digital imbalance between the countries, personal data, and its inability to transmit inaccurate information. Journalists should always consider environmental conditions when using drones and all equipment before the flight should be examined to prevent accidents. "
She gave information about the Professional Drone Journalists Society and noted that this Society was the first international organization that shaped ethical, educational and technological trends in drone journalism.
S. Zalova also provided detailed information on drone technologies and social media opportunities, rules of using these technologies, perspectives of drone journalism, as well as ongoing researches, conferences.
A presentation on ''Global expertise in the field of new media" was presented by senior specialist of the institute Gulnar Pashayeva. She first spoke about well-known journalistic schools and universities around the world and said that she was involved with Emerson College, Texas University, New York University and other universities.
Speaking about the Journalism School at the Columbia University of USA, the reporter said the school was preparing professionals in all aspects of journalism. She said the school has research areas such as art, radio, business, multimedia, politics and science.
She also gave information about the London School of Journalism. She noted that this high school offers distance learning journalism courses, free lessons and creative writing courses, evening classes as well as doctoral studies.
"One of the world's best-known media education schools is the School of Journalism at the University of Texas," said the reporter here the lessons were taught in the directions of design and development of mobile applications, web and mobile programming, data visualization, social networks and multimedia, civic journalism , ethics in journalism and so on.
G. Pashayeva also informed about the journalism faculties in Russia. She said that in 1947, Faculty of Journalism was opened at the Philological Faculty of Moscow State University in Russia. Approximately 4,000 students study here each year. There are 13 departments in the faculty.
She also gave information about the experience on doctor of philosophy in the field of journalism in the world and conferences on the new media.
Speaking on the report, academician Rasim Alguliev recommended the study of the international conference materials and the identification of prospects for recent years in the field of teaching new media and problems in this field.