İntellektual informasiya texnologiyaları və jurnalistika problemlərinə həsr olunmuş seminar keçirildi Sentyabr 19, 2018 | 03:17 / Konfranslar, iclaslar
Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 17 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, şöbənin rəhbəri, akademik Rasim Əliquliyev seminarın intellektual informasiya texnologiyaları və jurnalistika problemlərinə həsr olunduğunu bildirdi.
Öncə institutun baş mütəxəssisi Sünbül Zalova “Süni intellekt texnologiyalarına əsaslanan jurnalistika: müasir vəziyyəti, trendlər və prespektivlər” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Bildirdi ki, süni intellekt insan məntiqini maşınlarda tətbiq etmək məqsədi daşıyan və insan təfəkkürünün formalizasiyası təşəbbüsləri ilə bağlı olan elmi istiqamətdir.
Sonra pilotsuz uçuş aparatları olan dronlar haqqında məlumat verən məruzəçi onların texniki olaraq məsafədən idarə olunan qurğular olduğunu qeyd etdi. Əlavə etdi ki, ilk belə qurğu 1916-cı ildə istehsal olunmuş və I Dünya müharibəsində istifadəyə verilmişdir.
S.Zalova dron jurnalistikasından söz açaraq bildirdi ki, pilotsuz uçuş aparatları sərhəddən gələn təhlükə, oğurluq və digər hadisələr haqqında məlumatları operativ şəkildə “əldə edə” bilirlər. O, 2017-ci ildə ABŞ-da baş verən təbii fəlakət zamanı dron çəkilişlərindən istifadə olunduğunu da diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi müasir dövrün mediası üçün yeni imkanlar açan dron jurnalistikasının problemlərindən də danışdı: “Dronların şəxsi həyata müdaxiləsi, ölkələr arasında rəqəmsal bərabərsizliyi kəskinləşdirməsi, fərdi məlumatları əldə etməsi, eləcə də yalnış məlumatlar ötürə bilmə ehtimalı onun çatışmayan cəhətləridir. Jurnalistlər dronlardan istifadə edərkən hər zaman ekoloji şəraiti nəzərə almalı və qəzaların qarşısını almaq üçün bütün avadanlıqları uçuşdan əvvəl texniki baxışdan keçirməlidir”.
O, Peşəkar Dron Jurnalistləri Cəmiyyəti haqqında məlumat verərək bu Cəmiyyətin dron jurnalistikası sahəsində etik, təhsil və texnoloji istiqamətləri formalaşdıran ilk beynəlxalq qurum olduğunu diqqətə çatdırdı.
S.Zalova, həmçinin dron texnologiyaları və sosial media imkanları, bu texnologiyalardan istifadə qaydaları, dron jurnalistikasının perspektivləri, eləcə də aparılan tədqiqatlar, keçirilən konfranslar haqqında ətraflı məlumat verdi.
Akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək mövzu ilə bağlı tövsiyələrini səsləndirdi. Alim süni intellektin daha dərindən araşdırılmasını, eləcə də “data science” jurnalistika, informasiya müharibəsi texnologiyaları, konfliktologiya sahələri üzrə tədqiqatların aparılmasını tövsiyə etdi.
“Yeni medianın tədrisi sahəsində dünya təcrübəsi” mövzusunda məruzəni institutun baş mütəxəssisi Gülnar Paşayeva təqdim etdi. O, öncə dünyanın tanınmış jurnalistika məktəbləri və universitetləri haqqında məlumat verərək buraya Emerson Kolleci, Texas Uunversiteti, Nyu-York Universiteti və digər ali məktəblərin nəzdində fəaliyyət göstərən məktəblərin aid olduğunu qeyd etdi.
Məruzəçi ABŞ-ın Kolumbiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Jurnalistika məktəbi haqqında məlumat verərək bu məktəbin jurnalistikanın bütün istiqamətləri üzrə mütəxəssislər hazırladığını qeyd etdi.  Bildirdi ki, məktəbdə incəsənət, radio, biznes, multimedia, siyasət, elm kimi tədqiqat sahələri mövcuddur.
O, həmçinin London Jurnalistika Məktəbi haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, bu ali məktəb məsafədən təhsil üzrə jurnalistika kursları, sərbəst dərslər və yaradıcı yazı kursları, axşam dərsləri, eləcə də doktorantura təhsili təqdim edir.
“Dünyanın media sahəsində təhsil verən ən tanınmış məktəblərindən biri də ABŞ-ın Texas Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Jurnalistika məktəbidir”, – deyə bildirən məruzəçi burada mobil proqramların dizaynının işlənməsi və layihələndirilməsi, veb və mobil proqramlaşdırma, məlumatların vizuallaşdırılması, sosial şəbəkələr və multimedia, vətəndaş jurnalistikası, jurnalistikada etika və s. istiqamətlərdə dərslərin tədris olunduğunu dedi.
G.Paşayeva Rusiyada fəaliyyət göstərən jurnalistika fakültələri haqqında da məlumat verdi. Bildirdi ki, 1947-ci ildə Rusiyanın Moskva Dövlət Universitetinin Fililogiya fakültəsinin nəzdində Jurnalistika fakültəsi açılmışdır. Hər il təxminən 4 minə yaxın tələbə burada təhsil alır. Fakültədə 13 kafedra fəaliyyət göstərir.
O, həmçinin dünya ölkələrində jurnalistika sahəsində fəlsəfə doktorluğuna dair təcrübə və yeni media sahəsində keçirilən konfranslar haqqında məlumat verdi.
Məruzə ilə bağlı çıxış edən akademik Rasim Əliquliyev yeni medianın tədrisi və bu sahədə olan problemlərlə əlaqədar son illər keçirilən beynəlxalq konfrans materiallarının araşdırılmasını, perspektivlərin müəyyənləşdirilməsini tövsiyə etdi.

Состоялся семинар, посвященный проблемам интеллектуальных информационных технологий и журналистики Сен 19, 2018 | 03:17 / Конференции, собрания
Сегодня в Институте информационных технологий НАНА состоялся очередной научный семинар отдела №17. Мероприятие вступительным словом открыл академик-секретарь НАНА, директор института, заведующий отделом, академик Расим Алигулиев. Он довел до сведения, что семинар, посвящен проблемам интеллектуальных информационных технологий и журналистики.
Главный специалист института Сюнбюл Залова представила доклад на тему «Журналистика, основывающаяся на технологии искусственного интеллекта: современное состояние, тренды и перспективы». Она отметила, что искусственный интеллект - это научное направление, которое предназначено для применения человеческой логики в машинах и связано с инициативами формализации человеческого мышления.
Затем выступившая рассказала о беспилотных летательных аппаратах, которые называют дронами. Она добавила, что первое такое устройство было произведено в 1916 году, а в эксплуатацию было введено в ходе Первой мировой войны.
Академик Расим Алигулиев озвучил свои рекомендации относительно доклада. Ученый рекомендовал более тщательно исследовать искусственный интеллект, а также журналистику «data science», технологии информационной войны и конфликтологию.
Доклад на тему «Мировая практика в сфере обучения новых медиа» представила главный специалист института Гюльнар Пашаева. Она довела до сведения информацию о знаменитых мировых школах и университетах журналистики, отметила, что к ним относятся такие, как Колледж Эмерсона, Техасский университет, Нью-Йоркский университет и другие школы журналистики при университетах.
Выступившая рассказала о школе журналистики при Колумбийском Университете, сказала, что школа готовит специалистов по различным аспектам журналистики. Она подчеркнула, что в школе существуют такие области исследований, как искусство, радио, бизнес, мультимедиа, политика и наука.
Г. Пашаева также рассказала о Лондонской школе журналистики. Она отметила, что эта высшая школа предлагает дистанционные курсы журналистики, свободные занятия и курсы творческого письма, вечерние занятия, а также получение докторской степени.
Выступившая сказала, что одной из самых известных в мире школ обучения медиа является школа журналистики при Техасском университете и подчеркнула, что здесь проводится обучение в области разработки и проектирования дизайна мобильных программ, веб-и мобильных программ, визуализации данных, социальных сетей и мультимедиа, гражданской журналистики, этики журналистики и т. д.
Г. Пашаева также дала информацию о факультетах журналистики, функционирующих в России. Она довела до сведения, что в 1947 году в Московском государственном университете при факультете филологии был открыт факультет журналистики. Ежегодно здесь обучается около 4000 студентов. На факультете функционирует 13 кафедр.
Она также рассказала о конференциях, проводимых в сферах новых медиа, и мировом опыте докторов философии в сфере журналистики.
Академик Расим Алигулиев выступил относительно доклада, а также рекомендовал исследовать обучение новых медиа и материалы международных конференций, посвященных проблемам в этой сфере, а также определить их перспективы.