Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin təmin edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı İyul 18, 2018 | 11:58 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan dili xalqımızın mənəvi sərvəti və dövlətimizin müstəqilliyinin başlıca rəmzlərindən biridir. Ölkədə dil siyasətinin formalaşdırılması, ana dilinin dövlət dili olaraq tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi və dünya azərbaycanlılarının ünsiyyət vasitəsinə çevrilməklə, həmrəyliyin göstəricisi kimi beynəlxalq aləmdə rolunun və nüfuzunun yüksəlməsi Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Müstəqil Azərbaycanın 1995-ci ildə ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul olunmuş Konstitusiyasında Azərbaycan dilinin Azərbaycan Respublikasının dövlət dili kimi təsbiti, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında” və “Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili gününün təsis edilməsi haqqında” fərmanları, “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu və dil siyasəti sahəsində digər normativ hüquqi aktlar, həmçinin tədbirlər Azərbaycanda dilçilik sahəsinin hüquqi əsaslarını və icra mexanizmini müəyyən etmişdir.
Bu gün Azərbaycan dilinin istifadəsi və əsaslı tədqiqi, ölkədə dilçilik elmi sahəsində vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün əlverişli zəmin yaradılmışdır. Eyni zamanda, elm və texnikanın sürətlə inkişaf etdiyi hazırkı qloballaşma dövrü Azərbaycan dilinin zənginləşməsi və tətbiqi imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində aparılan işlərin yeni səviyyəyə yüksəldilməsini tələb edir.
Azərbaycan Respublikasında hər il yüzlərlə əcnəbi təhsil alır. Ölkəmizi əcnəbi tələbələrə daha yaxından tanıtmaq, onların Azərbaycan cəmiyyətinə inteqrasiyasını asanlaşdırmaq və ölkəmizlə mənəvi bağlarını daha da möhkəmlətmək üçün əcnəbilərin, o cümlədən ölkəmizdə təhsil alan xarici ölkə vətəndaşlarının Azərbaycan dilini öyrənməsinə imkan yaradılması əhəmiyyətli məsələlərdən biridir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, müstəqil dövlətçiliyimizin əsas atributlarından biri olan Azərbaycan dilinin elektron məkanda daha geniş istifadəsinin, bu dillə maraqlanan şəxslər üçün əlçatanlığının təmin edilməsi və öyrənilməsinin asanlaşdırılması məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Azərbaycan Respublikasında “Əcnəbilər üçün Azərbaycan dilinin elektron platforması” layihəsinin tətbiqinə, həyata keçirilməsi mexanizmlərinə və icra müddətinə dair təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
2.1. bu Sərəncamın 1-ci hissəsinə əsasən təqdim olunacaq təklifləri beynəlxalq təcrübə, habelə Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinin və onun tətbiqi təcrübəsinin təhlili əsasında dəyərləndirsin və “Əcnəbilər üçün Azərbaycan dilinin elektron platforması” layihəsinin tətbiqinin məqsədəuyğunluğu barədə, habelə həmin layihənin həyata keçirilməsi üçün tələb olunan maliyyə vəsaitinə, maliyyələşmə mənbələrinə və icra mexanizmlərinə dair təkliflərini, layihənin tətbiqindən gözlənilən nəticələr barədə proqnozları 2018-ci il dekabrın 1-dən gec olmayaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.2. zərurət yarandığı təqdirdə, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin müraciətinə əsasən, digər dövlət orqanlarının (qurumlarının) da bu Sərəncamın 1-ci hissəsində nəzərdə tutulmuş təkliflərin hazırlanması prosesinə cəlb olunmasını təmin etsin;

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on a number of measures to ensure wider use of Azerbaijani language in electronic space July 18, 2018 | 11:58 / Important events
Order of the President of the Republic of Azerbaijan on a number of measures to ensure wider use of Azerbaijani language in electronic space
Azerbaijani language is one of the main symbols of our people's spiritual wealth and independence of our state. The rise of the role and influence of the international community as a sign of solidarity, shaping language policy in the country, improving the functioning of the mother tongue as a state language and transforming into a communication tool of world Azerbaijanis is connected with the name of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev.
Decrees of the Independent Azerbaijan adopted in 1995 by the nation-wide referendum, the definition of Azerbaijani as the state language of the Republic of Azerbaijan, decrees of the President of the Republic of Azerbaijan "On improving the functioning of the state language" and "On establishment of the Azerbaijani alphabet and Day of Azerbaijani language" the State Program on the use of language in accordance with the requirements of time and the development of linguistics in the country ", as well as other normative legal acts defines the legal basis of the linguistic sphere in Azerbaijan.
Today, favorable ground for the use of the Azerbaijani language and its fundamental research, the situation in the field of linguistic science has been created. At the same time, the rapidly developing globalization of science and technology requires a new level of work to expand the enrichment of the Azerbaijani language.
Taking into account paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to facilitate the access and study of the Azerbaijani language in the electronic space, which is one of the key attributes of our independent statehood, Idecree:
1. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan jointly with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Transport, Communication and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan shall submit their proposals on the implementation, implementation mechanisms and implementation period of the project "Electronic platform of the Azerbaijani language for foreigners" within a month to submit to the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
2.1. to evaluate the proposals submitted under Part 1 of this Decree on the basis of international experience, as well as analysis of the legislation of the Republic of Azerbaijan and its application, and the expediency of application of the "Electronic platform of the Azerbaijani language for foreigners", as well as the financing required for the implementation of the project, to submit to the President of the Republic of Azerbaijan no later than December 1, 2018 on the sources and execution mechanisms, the expected outcomes of the project implementation;
2.2. in case of necessity, under the request of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, to ensure the involvement of other state bodies (agencies) in the preparation of proposals foreseen in Part 1 of this Decree;