AMEA-nın magistrlərinin “Məzun günü” keçirildi İyul 10, 2018 | 03:54 / Mühüm hadisələr
Respublikanın tanınmış elm, təhsil və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bu əlamətdar gün münasibətilə məzunları təbrik etdi və onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı. Akademiyada ali təhsilin magistratura pilləsinin 2015-ci ildə dövlət başçısının dəstəyi ilə ya­radıldığını deyən AMEA rəhbəri bunu elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən biri kimi dəyərləndirdi. Bildirdi ki, akademiyada təhsil alan magistrlər beynəlxalq tədbirlərdə iştirak etməklə yanaşı, dünya şöhrətli alimlərlə görüşür, fikir mübadiləsi aparır, həmçinin müasir cihazlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarda təcrübə keçirlər.
“AMEA-da magistratura təhsilinin müasir səviyyədə təşkili və magistrantların peşəkar mütəxəssis kimi yetişmələri üçün daha yaxşı şərait yaratmağa çalışmışıq. Bu məqsədlə elmi müəssisələrdə müasir tələblərə cavab verən tədris mühiti yaradılıb”, – deyə bildirən akademik A.Əlizadə magistrantların yaradılmış imkanlardan səmərəli faydalandıqlarını vurğuladı. Alim AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarında Təhsil şöbələrinin yaradıldığını, bunun isə akademiyada magistratura və doktorantura təhsili ilə bağlı bütün məsələlərin operativ həlli üçün geniş imkanlar açdığını bildirdi. Qeyd etdi ki, akademiyanın magistraturasını keçən il bitirmiş ilk məzunların hər biri bu gün AMEA-da elmi karyeralarını uğurla davam etdirirlər. Onların əksəriyyəti hazırda fəlsəfə doktorluğu elmi dərəcəsi almaq üçün AMEA-nın doktoranturasında təhsil alırlar.
“Akademiyanı intellektual bir beyin mərkəzinə çevirmək niyyətindəyik”, – deyən A.Əlizadə gənclərin AMEA-nın magistratura pilləsində təhsil almalarına marağın getdikcə artdığını, məzunlarımızın işlə təmin olunduqlarını, eyni zamanda, qrant layihələrinə cəlb edildiklərini vurğuladı. O, məzunları təhsil aldıqları elm ocağının adını daim uca tutmağa, gələcəyimizin layiqli qurucuları olmağa səslədi.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistri Şəlalə Mansurova çıxış edərək akademiyada və magistratura təhsili aldığı qurumda magistrantlar üçün yaradılmış imkanlardan danışdı. O, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda magistrantların elmi mühitin tərkib hissəsinə çevrilmələri üçün müasir tələblərə cavab verən, innovativ şəraitin yaradıldığını, onların təhsil aldığı müddətdən etibarən qurumda işlə təmin olunduqlarını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, institutun professor və müəllim heyəti magistrantlarla öz təcrübələrini daim bölüşmüş, bu isə magistrantların intellektual səviyyəsinin yüksəlməsində böyük rol oynamışdır.
Ş.Mansurova təhsil aldığı müddətdə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və ARDNŞ-in Elm Fondunun qrant layihələrində yaxından iştiraka cəlb olunduqlarını və böyük təcrübə əldə etdiklərini vurğuladı. Həmçinin bildirdi ki, institutda magistrantların beynəlxalq bazaların imkanlarından sərbəst şəkildə yararlanmaları üçün ingilis dili biliklərinin təkmilləşdirilməsinə xüsusi önəm verilmiş, bu məqsədlə kurslar təşkil olunmuşdur.
Çıxışının sonunda Ş.Mansurova AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadəyə və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun rəhbərliyinə dərin təşəkkürünü bildirdi.
Daha sonra Tarix İnstitutunun magistri Əsmər Göyüşova, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun magistri Elnarə Sadiqova, Dilçilik İnstitutunun magistri Böyükxanım Əsgərova çıxış edərək AMEA-nın məzunu adını daşımaqdan qürur hissi duyduqlarını, onlara olan ümidləri doğrultmağa çalışacaqlarını söylədilər. Keyfiyyətli təhsil almaları üçün yaradılan şəraitə görə akademiya rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən məzunlar bundan sonra da elmi fəaliyyətlərini uğurla davam etdirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər edəcəklərini bildirdilər.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülçin Abdullayeva çıxış edərək məzunlara qazandıqları bilikləri həyatda uğurla reallaşdırmağı, ölkəmiz üçün dəyərli vətəndaş, bacarıqlı mütəxəssis olmağı tövsiyə etdilər.

Прошел «День выпускника» магистров НАНА
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что «День выпускника» магистров НАНА является знаменательным событием. Напомнив, что магистратура НАНА была создана в 2015 году при поддержке главы государства, руководитель НАНА сообщил, что осуществлены важные мероприятия, нацеленные на организацию образовательного процесса на современном уровне. Отметив, что магистранты плодотворно пользуются созданными для них условиями, президент НАНА подчеркнул, что результаты их диссертационных исследований публикуются в местных и зарубежных журналах: «Статьи нескольких наших магистрантов уже опубликованы в журналах, индексируемых на платформе «Web of Science». А статья молодого ученого, окончившего магистратуру Института молекулярной биологии и биотехнологий по специальности «Биотехнологии», была опубликована в журнале с импакт-фактором 15.5. Это – достаточно большое достижение и результат успешного обучения».
Выступивший отметил, что в текущем году магистратуру НАНА по 18 специальностям и 39 специализациям окончили 57 человек. Сообщив, что поставленные цели были достигнуты, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что деятельность самих магистрантов является свидетельством того, что создание магистратуры – это успешный шаг в сфере интеграции науки и образования. Руководитель НАНА отметил, что все первые выпускники, окончившие магистратуру Академии в прошлом году, сегодня успешно продолжают свою научную карьеру в НАНА. Большинство из них учатся в докторантуре Академии, чтобы получить ученую степень доктора философии.
В заключение своего выступления академик Акиф Ализаде выразил свою уверенность в том, что выпускники станут достойными кадрами во всех областях, на которых будут работать. Он еще раз поздравил магистров с «Днем выпускника» и пожелал им успехов в дальнейшей научной деятельности.
Затем магистр Института информационных технологий НАНА Шалала Мансурова во время своего выступления рассказала о возможностях, созданных для магистрантов в академии и организации, где она обучалась. Она довела до сведения, что в Институте информационных технологий созданы инновационные условия, которые отвечают современным требованиям и позволяют магистрантам стать неотъемлемой частью научной среды, а также то, что институт обеспечивал их работой в период обучения. Она отметила, что профессора и преподаватели института постоянно делились своим опытом с магистрантами, что сыграло большую роль в развитии интеллектуального уровня магистрантов.
Ш.Муансурова подчеркнула, что в период обучения магистранты были привлечены к участию в грант проектах Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. Она также отметила, что в институте особое внимание уделяется совершенствованию навыков владения английским языком магистрантов, чтобы они могли свободно использовать возможности международных баз данных.
В заключение выступления выпускница выразила огромную благодарность президенту НАНА, академику Акифу Ализаде и руководству Института информационных технологий НАНА.
Затем на мероприятии также выступили магистр Института молекулярной биологии и биотехнологий  Эльнара Садыгова, магистр Института истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова Асмер Геюшова, магистр Института языкознания имени Насими Беюкханум Аскерова, которые отметили, что гордятся тем, что являются выпускниками НАНА, и подчеркнули, что постараются оправдать возложенные на них надежды. Выразив руководству Академии огромную благодарность за все созданные для них условия, выпускники отметили, что и в дальнейшем сделают все от них зависящее для успешного продолжения своей научной деятельности.
На мероприятии выступили директор Института языкознания имени Насими НАНА, академик Мохсун Нагисойлу, директор Института полимерных материалов НАНА, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов, директор Института систем управления, доктор философии по математике, доцент Гюльчин Абдуллаева. Они рекомендовали выпускникам успешно применять свои знания, быть ценными гражданами, талантливыми специалистами.