Akademik Rasim Əliquliyev: “Elektron Bakı” proqramının işlənilməsi və həyata keçirilməsinin vaxtı çatıb” İyul 06, 2018 | 11:19 / Müsahibələr, çıxışlar
5 iyul 2018-ci il tarixdə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “İnşaatda informasiya texnologiyaları və sistemlərinin tətbiqi imkanları və perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans öz işinə başlayıb. Konfransda ölkənin müvafiq dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının məsul şəxsləri, KİV nümayəndələri, eləcə də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev informasiya texnologiyalarının inşaatda tətbiqi ilə bağlı çıxış edib. Konfransın əhəmiyyətini önə çəkən alim bu gün müasir inkişaf mərhələsində olan Azərbaycanın tikinti sektorunda böyük nailiyyətlərə imza atdığını, son onilliklər ərzində ölkəmizin bu sahədə dünya memarlıq xəzinəsinə mühüm töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
Çağdaş dövrümüzdə Bakı şəhəri və regionların sürətlə inkişaf etdiyini deyən alim, bu inkişafda idarəetmə, bazar iqtisadiyyatı kimi amillərlə yanaşı, informasiya texnologiyaları, kompüter və tətbiqi riyaziyyatın da çox böyük rolu olduğunu vurğulayıb.
Natiq son zamanlar informasiya texnologiyalarının müxtəlif sosial-iqtisadi sferalarda geniş tətbiqi ilə ölkəmizdə informasiya cəmiyyətinin uğurla formalaşdığını, İKT infrastrukturunun genişləndirilməsi və sürətli inkişafı nəticəsində elektron hökumət, elektron elm, elektron təhsil, elektron kənd təsərrüfatı kimi virtual mühitlərin təşəkkül tapdığını deyib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda “Elektron Azərbaycan” dövlət proqramının həyata keçirilməsi, İnternet platformasında sensorlar şəbəkəsinin geniş yayılması, kiberfiziki sistemlərin yaradılması ölkəmizin yeni bir mərhələyə qədəm qoymasına zəmin yaratmışdır.
Akademik R.Əliquliyev bu gün dünya ölkələrində informasiya texnologiyalarının inşaat sahəsində geniş tətbiq olunduğunu, beynəlxalq sərgilərdə tikinti materialları, memarlıq və heykəltaraşlıq nümunələrinin üçölçülü çapı, smart-binaların, şəhərlərin kompüter modelləşdirilməsi ilə bağlı məhsulların təqdim olunduğunu bildirib.
AMEA-nın akademik-katibi “Elektron Azərbaycan”ın qarşısında duran məsələlərin, bu istiqamətdə qəbul olunan dövlət proqramlarının uğurla həyata keçirildiyini vurğulayaraq növbəti mərhələdə, IV sənaye inqilabının təsiri ilə kiberfiziki sistemlər əsasında yeni, innovativ infrastruktur layihələrinin icra edilməsinin zəruriliyi haqqında təkliflər irəli sürüb.
“Elektron Bakı” proqramının işlənilməsi və həyata keçirilməsinin vaxtı çatıb”, – deyə bildirən alim, Azərbaycan şəhərlərinin elektron şəhərlərə çevrilməsi, ölkədə binaların vahid şəbəkəyə qoşulması üçün müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssisləri birgə fəaliyyət göstərməyə, taleyüklü məsələlərin həllinə diqqət yetirməyə çağırıb.

Академик Расим Алигулиев: «Пришло время разработать и реализовать программу «Электронный Баку» Июл 06, 2018 | 11:19 / Интервью, выступления
5 июля 2018 года стартовала Международная научно-практическая конференция «Возможности и перспективы применения информационных технологий и систем в строительстве», организованная Азербайджанским Университетом Архитектуры и Строительства (АУАС) и Институтом систем управления Национальной академии наук Азербайджана. На конференции приняли участие должностные лица соответствующих государственных учреждений, высших учебных заведений и ответственные лица научно-исследовательских институтов НАНА, представители СМИ, а также сотрудники Института информационных технологий НАНА.
На мероприятии академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев выступил на тему применения информационных технологий в строительстве. Ученый отметил важность конференции, и подчеркнул, что Азербайджан на сегодняшний день добился больших успехов в строительном секторе и что он в современное время внес значительный вклад в мировую архитектурную казну в этой области.
Ученый отметил быстрое развитие Баку и регионов в современное время. Он подчеркнул, что наряду с такими факторами, как управление и рыночная экономика, в данном развитии также стоят и информационные технологии, компьютер и прикладная математика.
Он отметил, что реализация государственной программы «Электронный Азербайджан» в Азербайджане, расширение сети датчиков на Интернет-платформе и создание кибер-физических систем проложили путь для того, чтобы наша страна вышла на новый этап.
Академик Р.Алигулиев довел до сведения, что в настоящее время в странах мира информационные технологии широко используются в строительстве, что на международных выставках бывают представлены строительные и скульптурные экземпляры трехмерной печати, продукты, связанные с компьютерным моделированием смарт-зданий, городов.
Академик-секретарь НАНА подчеркнул, что вопросы, стоящие перед «Электронным Азербайджаном», государственные программы, принятые в этом направлении, успешно реализованы и выдвинул предложения по необходимости реализации новых, инновационных инфраструктурных проектов на основе кибер-физических систем Четвертой промышленной революции.
Академик подчеркнул, что пришло время для разработки и реализации программы «Электронный Баку». Он для превращения городов Азербайджана в электронные сферы, подключения зданий в стране к единой сети призвал ученых и специалистов, работающих в соответствующей области, к совместной работе, решению важных проблем.