Akademik Rasim Əliquliyev: “Elektron Bakı” proqramının işlənilməsi və həyata keçirilməsinin vaxtı çatıb” İyul 06, 2018 | 11:19 / Müsahibələr, çıxışlar
5 iyul 2018-ci il tarixdə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “İnşaatda informasiya texnologiyaları və sistemlərinin tətbiqi imkanları və perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans öz işinə başlayıb. Konfransda ölkənin müvafiq dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının məsul şəxsləri, KİV nümayəndələri, eləcə də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev informasiya texnologiyalarının inşaatda tətbiqi ilə bağlı çıxış edib. Konfransın əhəmiyyətini önə çəkən alim bu gün müasir inkişaf mərhələsində olan Azərbaycanın tikinti sektorunda böyük nailiyyətlərə imza atdığını, son onilliklər ərzində ölkəmizin bu sahədə dünya memarlıq xəzinəsinə mühüm töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
Çağdaş dövrümüzdə Bakı şəhəri və regionların sürətlə inkişaf etdiyini deyən alim, bu inkişafda idarəetmə, bazar iqtisadiyyatı kimi amillərlə yanaşı, informasiya texnologiyaları, kompüter və tətbiqi riyaziyyatın da çox böyük rolu olduğunu vurğulayıb.
Natiq son zamanlar informasiya texnologiyalarının müxtəlif sosial-iqtisadi sferalarda geniş tətbiqi ilə ölkəmizdə informasiya cəmiyyətinin uğurla formalaşdığını, İKT infrastrukturunun genişləndirilməsi və sürətli inkişafı nəticəsində elektron hökumət, elektron elm, elektron təhsil, elektron kənd təsərrüfatı kimi virtual mühitlərin təşəkkül tapdığını deyib. Qeyd edib ki, Azərbaycanda “Elektron Azərbaycan” dövlət proqramının həyata keçirilməsi, İnternet platformasında sensorlar şəbəkəsinin geniş yayılması, kiberfiziki sistemlərin yaradılması ölkəmizin yeni bir mərhələyə qədəm qoymasına zəmin yaratmışdır.
Akademik R.Əliquliyev bu gün dünya ölkələrində informasiya texnologiyalarının inşaat sahəsində geniş tətbiq olunduğunu, beynəlxalq sərgilərdə tikinti materialları, memarlıq və heykəltaraşlıq nümunələrinin üçölçülü çapı, smart-binaların, şəhərlərin kompüter modelləşdirilməsi ilə bağlı məhsulların təqdim olunduğunu bildirib.
AMEA-nın akademik-katibi “Elektron Azərbaycan”ın qarşısında duran məsələlərin, bu istiqamətdə qəbul olunan dövlət proqramlarının uğurla həyata keçirildiyini vurğulayaraq növbəti mərhələdə, IV sənaye inqilabının təsiri ilə kiberfiziki sistemlər əsasında yeni, innovativ infrastruktur layihələrinin icra edilməsinin zəruriliyi haqqında təkliflər irəli sürüb.
“Elektron Bakı” proqramının işlənilməsi və həyata keçirilməsinin vaxtı çatıb”, – deyə bildirən alim, Azərbaycan şəhərlərinin elektron şəhərlərə çevrilməsi, ölkədə binaların vahid şəbəkəyə qoşulması üçün müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssisləri birgə fəaliyyət göstərməyə, taleyüklü məsələlərin həllinə diqqət yetirməyə çağırıb.

Academician Rasim Alguliyev: "It is time to develop and implement "Electronic Baku" program" July 06, 2018 | 11:19 / Interviews, speeches
On July 5, 2018, an international scientific-practical conference on "The possibilities and prospects of application of information technologies and systems in construction" was launched jointly by Azerbaijan Architecture and Construction University and Institute of Control Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences. The conference was attended by relevant government agencies, higher education institutions and responsible persons of scientific-research institutes of ANAS, media representatives, as well as employees of the Institute of Information Technology of ANAS.
Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev spoke on the application of information technologies in construction. Noting the importance of the conference, the scientist pointed out that today great achievements have been made in the construction sector of Azerbaijan, which is currently under development, and has made significant contributions to the world architectural treasury in this field over the last decades.
Speaking about the rapid development of Baku and the regions in modern times, the scientist stressed that besides factors such as governance and market economy, information technology, computer and applied mathematics also play a very important role.
The speaker said that as a result of the rapid development of information society in Azerbaijan, the expansion of ICT infrastructure and rapid development of electronic information, e-government, e-science, e-learning, and electronic media were created in the country with the wide application of information technologies in various socio-economic spheres.  He noted that the implementation of the "Electronic Azerbaijan" state program in Azerbaijan, the broadening of the sensors network on the Internet platform and the creation of cyber-fiscal systems have led to a new stage in our country.
Academician R. Alguliev said that today information technologies in the world are widely used in construction, three-dimensional diameter of construction materials, architecture and sculpture models in international exhibitions, smart-buildings, and computer modeling of cities.
The academician-secretary of ANAS underlined that the issues facing E-Azerbaijan, the state programs adopted in this direction were successfully implemented and proposed the implementation of new, innovative infrastructure projects on the basis of cyberphisics systems under the influence of the Fourth Industrial Revolution.