Azərbaycan elm və təhsil qurumlarının Avropanın elmi bazalarına çıxışının təmin olunması zəruridir İyul 02, 2018 | 09:45 / Müsahibələr, çıxışlar
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 22 iyun 2018-ci il tarixində “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda keçirilən toplantıda Azərbaycan elmi ictimaiyyəti adından Avropa İttifaqına ünvanlanmış bir sıra təkliflər səsləndirib.
Alim EaPConnect layihəsi çərçivəsində EaPContent təşəbbüsünü irəli sürərək qabacıl biliklərin əldə olunması və Avropa elmi mühitinə inteqrasiya məqsədilə Azərbaycanın elm və təhsil qurumlarının “Web of Science”, “Scopus”, “Springer” kimi beynəlxalq elmi bazalara çıxışının təmin olunmasının zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb, bu məsələdə Avropa Birliyi və GEANT-ın maliyyə dəstəyinə ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Hazırda AMEA-da yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində ciddi tədbirlərin görüldüyünü, multidissiplinar tədqiqatların aparıldığını vurğulayan R.Əliquliyev bu istiqamətdə Avropa universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin, Avropa Birliyinin  elm və ali təhsil müəssisələrində onlayn təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura ) pillələrinin yaradılmasının vacibliyini önə çəkib. Bu məsələ ilə bağlı xüsusi dövlət proqramının hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.

It is necessary to ensure the access of Azerbaijani scientific and educational institutions to the scientific base of Europe July 02, 2018 | 09:45 / Interviews, speeches
Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliyev made a number of proposals addressed to the European Union on behalf of the Azerbaijani scientific community on June 22, 2018 at the event “The Role of GEANT Network in the integration of science and education into Europe."
Scientist pointed out the necessity of providing access to international scientific bases such as "Web of Science", "Scopus", "Springer" for scientific and educational institutions of Azerbaijan in order to gain a thorough knowledge and integrate into the European scientific environment by introducing the EaPContent initiative within the EaPConnect project. He stressed the need for financial support from the European Union and GEANT in this regard.
Serious measures were taken in the field of training highly-qualified personnel at ANAS and multidisciplinary researches were conducted, R.Alguliyev noted. He emphasized the importance of strengthening cooperation with European universities in this direction and the need to create online education (bachelor's, master's, PhD) stages in the European Union's science and education institutions. He emphasized the need to draft a special state program on this issue.