Azərbaycan elm və təhsil qurumlarının Avropanın elmi bazalarına çıxışının təmin olunması zəruridir İyul 02, 2018 | 09:45 / Müsahibələr, çıxışlar
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 22 iyun 2018-ci il tarixində “Azərbaycan elm və təhsilinin Avropaya inteqrasiya olunmasında GEANT şəbəkəsinin rolu” mövzusunda keçirilən toplantıda Azərbaycan elmi ictimaiyyəti adından Avropa İttifaqına ünvanlanmış bir sıra təkliflər səsləndirib.
Alim EaPConnect layihəsi çərçivəsində EaPContent təşəbbüsünü irəli sürərək qabacıl biliklərin əldə olunması və Avropa elmi mühitinə inteqrasiya məqsədilə Azərbaycanın elm və təhsil qurumlarının “Web of Science”, “Scopus”, “Springer” kimi beynəlxalq elmi bazalara çıxışının təmin olunmasının zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb, bu məsələdə Avropa Birliyi və GEANT-ın maliyyə dəstəyinə ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Hazırda AMEA-da yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində ciddi tədbirlərin görüldüyünü, multidissiplinar tədqiqatların aparıldığını vurğulayan R.Əliquliyev bu istiqamətdə Avropa universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinin, Avropa Birliyinin  elm və ali təhsil müəssisələrində onlayn təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura ) pillələrinin yaradılmasının vacibliyini önə çəkib. Bu məsələ ilə bağlı xüsusi dövlət proqramının hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.

Необходимо обеспечить доступ азербайджанских научных и образовательных учреждений к научным базам Европы Июл 02, 2018 | 09:45 / Интервью, выступления
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев на собрании «Роль сети GEANT в интеграции азербайджанской науки и образования в Европу» от имени азербайджанского научного сообщества озвучил ряд предложений, адресованных Европейскому союзу.
Ученый отметил, что с целью получения передовых знаний и интеграции в европейскую научную среду необходимо обеспечить доступ научных и образовательных учреждений Азербайджана к международным научным базам, таким как «Web of Science», «Scopus», «Springer», подчеркнул необходимость финансовой поддержки со стороны Европейского союза и GEANT в этом направлении.
Р.Алигулиев довел до сведения информацию о том, что в НАНА принимаются серьезные меры в области подготовки высококвалифицированных кадров, проводятся мультидисциплинарные исследования. Он также отметил важность укрепления сотрудничества с европейскими университетами в этом направлении, необходимость создания онлайн-образования (бакалавриат, магистратура, докторантура) в научно-образовательных учреждениях Европейского союза. Он подчеркнул  необходимость разработки специальной государственной программы по этому вопросу.