“Poisk” qəzetinin baş redaktor müavini ilə görüş keçirildi İyun 12, 2018 | 04:59 / Görüşlər
Bu gün AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının konfrans zalında Rusiya Elmlər Akademiyasının mətbu orqanı olan “Poisk” qəzetinin baş redaktor müavini Yelizaveta Ponarina ilə görüş keçirildi. Məqsəd “Poisk” qəzetinin fəaliyyəti, elmin populyarlaşdırılması və təbliğində KİV-in rolu, elmi jurnalistlərin peşəkarlaşdırılması və s. istiqamətdə görülən işlərlə bağlı bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması idi.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən görüşdə AMEA-nın institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin əməkdaşları iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan idarə rəisi Zülfüqar Fərzəliyev elmin populyarlaşdırılması və təbliği sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin önəmliyini qeyd edərək, Akademiyanın fəaliyyəti ilə bağlı informasiyaların mütəmadi olaraq xarici qəzet və jurnallarda, elektron KİV-də də işıqlandırılmasının Azərbaycan elminin dünyada təbliğində mühüm rol oynadığını bildirdi. AMEA-nın Rusiya Elmlər Akademiyasının “Poisk” qəzeti ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu söyləyən Z.Fərzəliyev mətbu orqanda mütəmadi olaraq Azərbaycan elmi haqqında silsilə materialların yer aldığını dedi. Qəzetlə əməkdaşlığın ənənəvi hal aldığını söyləyərək institut və təşkilatların elmi nailiyyətlərindən bəhs edən məqalələrin Rusiya elmi ictimaiyyətində böyük maraqla qarşılandığını bildirdi.
O, Bakıda səfərdə olan “Poisk” qəzetinin baş redaktor müavini Yelizaveta Ponarinanın AMEA-nın Gəncə Bölməsində, Naftalan və Goranboyda olduğunu, aparılan tədqiqatlar, görülən işlərlə yaxından tanış olduğunu bildirdi.
Sonra çıxış edən elmi jurnalist Yelizaveta Ponarina “Poisk” qəzetinin 30 ilə yaxın tarixinin olduğunu söyləyərək mətbu orqanın fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verdi. Qəzetin şöbələri, elmi fondlarla qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs etdi. Hər bir sahədə olduğu kimi, elmi jurnalistikanın da öz xüsusiyyətləri, qaydaları və yaradıcılıq sirləri olan peşə olduğunu qeyd edən məruzəçi keyfiyyətli materialların ərsəyə gəlməsində zəruri olan məqamlardan söhbət açdı.
Elmi jurnalistlərlə alimlər arasında dialoqun  uğurlu alınmasında vacib olan məqamlara toxunan Y.Ponarina bildirdi ki, müasir dövrdə dinamik inkişaf edən elm, elmi tədqiqatlar haqqında yazmaq elə də asan deyil: “Qələm əhli ilk növbədə öz biliklərini fasiləsiz olaraq artırmalı, elmin müasir problemlərindən xəbərdar olmalı, laboratoriyalarda daha çox vaxt keçirməli, alimlərlə tez-tez ünsiyyətdə olmalı, onların fəaliyyəti ilə maraqlanmalıdır. Həmçinin konfrans və seminarlarda iştirak etməlidir”. Onun sözlərinə görə, jurnalist istənilən mövzu üzrə eyni keyfiyyətdə yazmağı bacarmalıdır, əks halda dinamik inkişaf edən elmlə ayaqlaşa bilməz: “Əsasən də elmin ən müasir və mürəkkəb problemləri üzrə mütəmadi olaraq elmi-populyar ədəbiyyat oxumaq, daha çox mütaliə etmək lazımdır. Məsələn, molekulyar biologiya, genetika, biomühəndislik və s. kimi sahələr jurnalistdən daha dərin biliklər tələb edir. Təsəvvür edin ki, hər məqalənin, daha dəqiq desək, hər sətrin arxasında gərgin iş, bəzən isə yuxusuz gecələr durur”. Y.Ponarinanın bildirdiyinə görə, elmi jurnalist statusuna malik olmaq istəyən iddialı tərəfin informasiya duyumu, zəngin dünya görüşü, intellektual bazası olmalı, yazıb-yaratmaq istəyi, həvəs və marağı sərhəd tanımamalıdır.

Состоялась встреча с заместителем главного редактора газеты «Поиск» Июн 12, 2018 | 04:59 / Встречи
Сегодня в конференц-зале Центральной научной библиотеки НАНА состоялась встреча с заместителем главного редактора печатного органа Российской академии наук - газеты «Поиск» Елизаветой Понариной. Цель встречи заключалась в проведении обмена знаниями и опытом, связанными с деятельностью газеты «Поиск», ролью СМИ в популяризации и продвижении науки, работами, направленными на профессионализацию научных журналистов и т.п.
Во встрече, состоявшемся при организационной поддержке Управления по связям с общественностью и популяризации науки Президиума НАНА, приняли участие сотрудники отделов по связям с общественностью институтов и организаций НАНА.
Открывая мероприятие вступительным словом, начальник управления Зульфугар Фарзалиев отметил важность изучения международного опыта в области популяризации и пропаганды науки и подчеркнул, что освещение деятельности академии в зарубежных газетах и журналах и электронных СМИ играет важную роль в пропаганде азербайджанской науки во всем мире. Рассказывая о тесном сотрудничестве между НАНА и газетой «Поиск» Российской академии наук, З.Фарзалиев довел до внимания, что в издании регулярно публикуется цикл статей, посвященных азербайджанской науке. Отметив, что сотрудничество с газетой приобрело традиционный характер, начальник управления заявил, что статьи о научных достижениях институтов и организаций вызывают большой интерес у российской научной общественности.
Он сообщил, что заместитель главного редактора газеты «Поиск» Елизавета Понарина, посетив Гянджинское отделение НАНА, Нафталан и Геранбой, была ознакомлена с проведенными исследованиями и работами.
Далее научный журналист Елизавета Понарина, отметив, что газете «Поиск» исполняется 30 лет, дала подробную информацию о деятельности печатного органа. В выступлении рассказывалось об отделах газеты и сотрудничестве с научными фондами. Отмечая, что научная журналистика также является профессией, у которой свои особенности, правила и творческие секреты, докладчик выделила моменты, которые необходимы для создания качественных материалов.
Говоря о важных моментах успешного диалога между журналистами и учеными Е. Понарина подчеркнула, что писать о динамично развивающейся в современную эпоху науке и научных исследованиях непросто: «Мастера пера прежде всего должны постоянно обогащать свои знания, быть в курсе современных проблем науки, больше времени проводить в лабораториях, почаще общаться с учеными и интересоваться их деятельностью и принимать участие в конференциях и семинарах». По ее словам, журналист должен уметь качественно писать на любую тему, иначе он не сможет идти в ногу с динамично развивающейся наукой: «Необходимо регулярно читать научно-популярную литературу о современных и сложных проблемах науки. Например, молекулярная биология, генетика, биоинженерия и другие сферы требуют от журналистов более глубоких знаний: «Представьте себе, что за каждой статьей, и даже, за каждой строчкой, стоит напряженная работа, а иногда и бессонные ночи». Отмечалось, что человек, претендующий на статус научного журналиста, должен обладать богатым мировоззрением и интеллектуальной базой, страстным желанием писать и творить.