“Müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi müzakirə olundu İyun 11, 2018 | 10:56 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 12 saylı şöbəsinin “Müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi. İnstitutun böyük elmi işçisi Rəhilə Həsənova dissertasiya işini təqdim edərək işin aktuallığı, məqsədi, məqsədə çatmaq üçün müəyyən olunmuş məsələləri diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, elmi informasiyanın kəmiyyət baxımından artdığı bir dövrdə tədqiqatçının elmi əsərlərinin qiymətləndirilməsi, onların müxtəlif mükafatlarla təltif edilməsi vacib məsələlərdən biridir.
O, dissertasiya işinin strukturu haqqında məlumat verərək bildirdi ki, tədqiqat işi giriş, 4 fəsil, nəticə, 271 adda ədəbiyyat siyahısı və bir əlavədən ibarətdir.
Məruzəçinin sözlərinə görə, tədqiqat işində elmmetriya, bibliometriya və vebometriyanın müasir vəziyyəti öyrənilmiş və elmmetrik qiymətləndirmədə istifadə olunan indekslər analiz edilmiş, tədqiqatçının elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün yeni indekslər işlənilmişdir. R.Həsənova qeyd etdi ki, tədqiqatda dissertasiya işlərinin ilkin avtomatlaşdırılmış ekspertizası üçün yeni metod və alqoritmlər təklif edilmiş, elmi jurnalların qiymətləndirilməsi üçün yeni indekslər işlənilmişdir. O, həmçinin elmi məqalələrin qiymətləndirilməsi üçün yeni metodun işlənildiyini nəzərə çatdırdı.

Thesis on the topic "Development of scientific method and algorithms by the application modern information technologies" discussed June 11, 2018 | 10:56 / Conferences, assemblies
At the Institute of Information Technology, the next scientific seminar devoted to the discussion of thesis  on theme "Development of scientific method and algorithms by the application of modern information technologies" was held. The senior researcher of the Institute, Rahila Hasanova, presented thesis  work and highlighted the issues of relevance, purpose and goals.
Evaluating the scientific findings of a researcher at a time when scientific information is increasing in quantitative terms, and rewarding them with various awards is one of the important issues.
She informed about the structure of the thesis and stated that the study included four chapters, conclusion, 271 literature list and an appendix.
According to her, the current situation of science, bibliometrics  and webometrics was studied in the research and indexes used in the scientific assessment were analyzed and new indexes were developed for the evaluation of the researcher's scientific activity. Hasanova noted that new methods and algorithms for the preliminary automated examination of dissertation works were proposed in the research, and new indexes for the evaluation of scientific journals were developed. He also noted that a new method for evaluating scientific articles was developed.