“Müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi müzakirə olundu İyun 11, 2018 | 10:56 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 12 saylı şöbəsinin “Müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi. İnstitutun böyük elmi işçisi Rəhilə Həsənova dissertasiya işini təqdim edərək işin aktuallığı, məqsədi, məqsədə çatmaq üçün müəyyən olunmuş məsələləri diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, elmi informasiyanın kəmiyyət baxımından artdığı bir dövrdə tədqiqatçının elmi əsərlərinin qiymətləndirilməsi, onların müxtəlif mükafatlarla təltif edilməsi vacib məsələlərdən biridir.
O, dissertasiya işinin strukturu haqqında məlumat verərək bildirdi ki, tədqiqat işi giriş, 4 fəsil, nəticə, 271 adda ədəbiyyat siyahısı və bir əlavədən ibarətdir.
Məruzəçinin sözlərinə görə, tədqiqat işində elmmetriya, bibliometriya və vebometriyanın müasir vəziyyəti öyrənilmiş və elmmetrik qiymətləndirmədə istifadə olunan indekslər analiz edilmiş, tədqiqatçının elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün yeni indekslər işlənilmişdir. R.Həsənova qeyd etdi ki, tədqiqatda dissertasiya işlərinin ilkin avtomatlaşdırılmış ekspertizası üçün yeni metod və alqoritmlər təklif edilmiş, elmi jurnalların qiymətləndirilməsi üçün yeni indekslər işlənilmişdir. O, həmçinin elmi məqalələrin qiymətləndirilməsi üçün yeni metodun işlənildiyini nəzərə çatdırdı.

Состоялось обсуждение диссертации на тему «Разработка наукометрических методов и алгоритмов с применением современных информационных технологий» Июн 11, 2018 | 10:56 / Конференции, собрания
Состоялся очередной научный семинар отдела №12 Института информационных технологий НАНА. Семинар был посвящен обсуждению диссертационной работы на тему «Разработка наукометрических методов и алгоритмов с применением современных информационных технологий». Диссертацию представила старшая научная сотрудница института Рахиля Гасанова. Она проинформировала об актуальности работы, цели, задачах, поставленные для достижения цели.
Она дала информацию о структуре диссертационной работы, о том, что исследование состоит из 4 глав, заключения, 271 наименования литературы и одного приложения.
По словам выступившей, в исследовательской работе изучено современное состояние наукометрии, библиометрии и вебометрии, а также проанализированы индексы, используемые в наукометрической оценке, разработаны новые индексы для оценки научной деятельности исследователя. Р. Гасанова отметила, что в исследовании были предложены новые методы и алгоритмы для предварительной автоматизированной экспертизы диссертационных работ, а также разработаны новые индексы для оценки научных журналов. Она также отметила, что был разработан новый метод оценки научных статей.
Состоялся обмен мнениями относительно диссертационной работы, были озвучены ответы на многочисленные вопросы.