Bulud texnologiyalarının təhlükəsizliyi araşdırılır Fevral 20, 2018 | 05:26 / Konfranslar, iclaslar
İnstitutun magistrantı Şəlalə Mansurova “Bulud texnologiyaları” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, Bulud texnologiyasının kommunikasiya texnologiyalarının köməyi ilə böyük təşkilatlarda yerləşən çoxsaylı kompüterlərin hesablama və yaddaş resurslarının virtullaşdırılmasını həyata keçirməyə imkan verən hesablama sistemi olduğunu diqqətə çatdırdı.
Ş.Mansurova bulud texnologiyasının təsnifatı haqqında danışdı. Bildirdi ki, hər bir təşkilat təyinatından asılı olaraq tətbiqlərin paylanması məqsədi ilə əsasən ümumi təyinatlı, xüsusi təyinatlı, hibrid buludlar kimi modellərdən istifadə edir. Sonra o, bulud xidməti modelləri barədə məlumat verərək onun Software as a Service (SaaS), Platform as a Service (PaaS), Infrastructure as a Service (IaaS) kimi xidməti modelləri olduğunu qeyd etdi.
Məruzəçi Bulud texnologiyalarının təhlükəsizliyindən də söz açdı. Qeyd etdi ki, informasiya təhlükəsizliyinin mühüm aspektləri əlyetənlik, konfidenasiallıq və bütövlüyün təmin edilməsi ilə həyata keçirilir. Bundan başqa etibarlılıq, idarəetmə, inteqrasiya kimi məsələlərə də baxılır.
O, Bulud texnologiyalarının bir sıra üstünlüklərini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, buraya bütün istifadəçilər üçün İnternet mühitində hər hansı bir kompüter vasitəsilə resursları əldə etmək imkanının olması və s. aiddir. Həmçinin, onun əlaqə kanallarının etibarlılığı, təhlükəsizliyi məsələləri, istifadəçinin kompüterinin daimi İnternet şəbəkəsinə qoşulmuş vəziyyətdə olması və digər çatışmazlıqlarının olduğunu qeyd etdi.
Sonra məruzəçi Şeh hesablamaları haqqında da ətraflı məlumat verərək ona aid nümunələri təqdim etdi. “Şeh hesablama sistemləri bulud texnologiyalarının tamamlayıcısı hesab edilir”,  deyən məruzəçi onun əsas hədəfinin bulud texnologiyalarının potensialını tam olaraq reallaşdırmaqdan ibarət olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Şeh hesablamaları on-premises kompüterlərin proqram texniki təminatı paradiqmasını əks etdirən hesablama sistemidir. Həmçinin, Şeh hesablamalarının iki başlıca xüsusiyyətindən danışdı və bunlara aid nümunələr göstərdi.
Sonda məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, suallar cavablandırıldı. Magistrantın elmi rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev araşdırmaların nəticəsi kimi yeni məqalənin hazırlanmasını tövsiyə etdi.

Исследуется безопасность облачных технологий Фев 20, 2018 | 05:26 / Конференции, собрания
Доклад на тему «Облачные технологии» представила магистрант института Шалала Мансурова. Она отметила, что облачные технологии являются вычислительной системой, которая с помощью коммуникационных технологий позволяет реализовать виртуализацию вычислительных ресурсов и ресурсов памяти многочисленных компьютеров, расположенных в крупных организациях.
Ш.Мансурова рассказала о классификации облачных технологий. Она подчеркнула, что каждая организация в зависимости от назначения в основном использует такие модели, как общего назначения, специального назначения, гибридные облака с целью распространения приложений. Затем, выступавшая рассказала о моделях облачных услуг и отметила, что они имеют такие модели услуг, как Software as a Service (SaaS), Platform as a Service (PaaS), Infrastructure as a Service (IaaS).
Ш.Мансурова также рассказала о безопасности облачных технологий. Она отметила, что важные аспекты информационной безопасности реализуются путем обеспечения конфиденциальности, целостности. Кроме того, рассматриваются такие вопросы, как надежность, управление и интеграция.
Она довела до внимания ряд преимуществ облачных технологий. Она также подчеркнула наличие недостатков в вопросах безопасности, надежности каналов связи и в других вопросах.
Затем выступавшая проинформировала о вычислениях росы (Dew computing) и представила их примеры. Она сказала: «Системы вычисления росы считаются дополнением облачных технологий», - и подчеркнула, что их основной целью является полностью реализовать возможности облачных технологий. Отметим, что вычисления росы представляют собой вычислительную систему, которая отражает парадигму программного обеспечения и аппаратного обеспечения компьютеровon-premises. Были отмечены две основные особенности вычислений росы и представлены их примеры.
В заключение состоялся обмен мнениями, прозвучали ответы на вопросы. Научный руководитель магистранта, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев озвучил ряд предложений для будущих исследований.