Bulud texnologiyalarının təhlükəsizliyi araşdırılır Fevral 20, 2018 | 05:26 / Konfranslar, iclaslar
İnstitutun magistrantı Şəlalə Mansurova “Bulud texnologiyaları” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, Bulud texnologiyasının kommunikasiya texnologiyalarının köməyi ilə böyük təşkilatlarda yerləşən çoxsaylı kompüterlərin hesablama və yaddaş resurslarının virtullaşdırılmasını həyata keçirməyə imkan verən hesablama sistemi olduğunu diqqətə çatdırdı.
Ş.Mansurova bulud texnologiyasının təsnifatı haqqında danışdı. Bildirdi ki, hər bir təşkilat təyinatından asılı olaraq tətbiqlərin paylanması məqsədi ilə əsasən ümumi təyinatlı, xüsusi təyinatlı, hibrid buludlar kimi modellərdən istifadə edir. Sonra o, bulud xidməti modelləri barədə məlumat verərək onun Software as a Service (SaaS), Platform as a Service (PaaS), Infrastructure as a Service (IaaS) kimi xidməti modelləri olduğunu qeyd etdi.
Məruzəçi Bulud texnologiyalarının təhlükəsizliyindən də söz açdı. Qeyd etdi ki, informasiya təhlükəsizliyinin mühüm aspektləri əlyetənlik, konfidenasiallıq və bütövlüyün təmin edilməsi ilə həyata keçirilir. Bundan başqa etibarlılıq, idarəetmə, inteqrasiya kimi məsələlərə də baxılır.
O, Bulud texnologiyalarının bir sıra üstünlüklərini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, buraya bütün istifadəçilər üçün İnternet mühitində hər hansı bir kompüter vasitəsilə resursları əldə etmək imkanının olması və s. aiddir. Həmçinin, onun əlaqə kanallarının etibarlılığı, təhlükəsizliyi məsələləri, istifadəçinin kompüterinin daimi İnternet şəbəkəsinə qoşulmuş vəziyyətdə olması və digər çatışmazlıqlarının olduğunu qeyd etdi.
Sonra məruzəçi Şeh hesablamaları haqqında da ətraflı məlumat verərək ona aid nümunələri təqdim etdi. “Şeh hesablama sistemləri bulud texnologiyalarının tamamlayıcısı hesab edilir”,  deyən məruzəçi onun əsas hədəfinin bulud texnologiyalarının potensialını tam olaraq reallaşdırmaqdan ibarət olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Şeh hesablamaları on-premises kompüterlərin proqram texniki təminatı paradiqmasını əks etdirən hesablama sistemidir. Həmçinin, Şeh hesablamalarının iki başlıca xüsusiyyətindən danışdı və bunlara aid nümunələr göstərdi.
Sonda məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, suallar cavablandırıldı. Magistrantın elmi rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev araşdırmaların nəticəsi kimi yeni məqalənin hazırlanmasını tövsiyə etdi.

The next seminar of Department No.13 was held at the Institute of Information Technology.
Master student of the Institute, Shalala Mansurova, presented a report on "Cloud Technologies". She pointed out that Cloud technology is a computing system that enables the realization of virtualization of memory and memory resources of a large number of large corporations with the help of communication technologies.
Sh. Mansurova spoke about classification of cloud technology. She said that each organization uses models such as general-purpose, special-purpose, hybrid clouds to distribute apps depending on their destination. The cloud service models are models such as Software as a Service (SaaS), Platform as a Service (PaaS), Infrastructure as a Service (IaaS), she noted.
Also, she spoke about the security of cloud technologies. She noted that important aspects of information security are ensured by providing intelligence, confidentiality and integrity. In addition, issues such as reliability, management, integration are also considered.
She pointed out the advantages of cloud technologies. Mansurova said that all users should be able to access resources through any computer on the Internet, and so on. She also noted the reliability, security issues, the connection of the user's computer to the Internet and other shortcomings.
Then, the reporter gave detailed information about Dew computing and presented examples. The counting systems are considered as complementary to cloud technologies and its main goal is to fully realize the potential of cloud technologies, she noted. Dew computing is a computing system that reflects the software paradigm of on-premises computers. She informed about two main features of the calculations and showed examples of them.