Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2017-ci il üzrə hesabatı təsdiq olunub Yanvar 11, 2018 | 12:00 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 10-da AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev institutda yaradılmış maddi-texniki şəraitlə yaxından tanış olublar. AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev onlara institutun Multimedia Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatında təklif olunan xidmətlər və məhsullar, o cümlədən genişformatlı, yüksəksürətli rəqəmsal çap avadanlıqları, müxtəlif kitab, dərslik və jurnalların nəşri ilə bağlı görülən işlər, eləcə də institutun yeni təmirdən çıxmış “Təsərrüfat və mülki müdafiə sahəsi” haqqında ətraflı məlumat verib.
AMEA prezidenti GEANT-ın (Gigabit European Advanced Network Technology) milli şəbəkə operatoru olan AzScienceNet-in şəbəkə infrastrukturunun genişləndirilməsi, etibarlı və dayanıqlı fəaliyyətinin təmin olunması üçün görülən texnoloji tədbirlərlə tanış olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Akif Əlizadə gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verib.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov bölmənin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Akademik hesabat ilində fundamental və tətbiqi tədqiqatların Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasında 2014-2020-ci illərdə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətləri”nə uyğun həyata keçirildiyini bildirib.
Bəzi statistik məlumatları nəzərə çatdıran N.Məmmədov hesabat ilində bölmənin müəssisələrində 18 problemə aid 82 mövzu üzrə 323 tədqiqat işinin aparıldığını deyib: “12 mövzu və 146 iş artıq tamamlanıb. Bölmə üzrə patent üçün 17 iddia sənədi verilib və 6-sı xaricdə olmaqla 16 patent alınıb”. 2017-ci ildə alimlərin 1061 məqaləsinin dərc olunduğunu vurğulayan akademik onlardan 462-nin “Scopus” və “Thomson Reuters” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnal və konfrans materiallarında yer aldığını qeyd edib. Əməkdaşların əsərlərinə 9956 istinadın qeydə alındığını söyləyib.
Alim bildirib ki, 2017-ci ildə “AMEA-nın professoru” elmi adına bölmədən 6 nəfər layiq görülüb.
Kvant informatikası sahəsində ölkədə mövcud durum, potensialı və inkişaf perspektivlərini təhlil edən N.Məmmədov AMEA Fizika İnstitutunda “Kvant informatikası” baza laboratoriyasının və bu laboratoriyanın nəzdində Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun İnformasiya Texnologiyaları Laboratoriyası ilə birgə kadr hazırlığı üçün virtual distant təlim infrastrukturunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
İclasda qeyd olunub ki, AMEA Fizika İnstitutunda  Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası ilə Azərkosmos ASC və Milli Aviasiya Akademiyasının birgə “Kosmos və yerətrafı kosmik fəzanın fizikası” laboratoriyası, AMEA Biofizika İnstitutunda  Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu ilə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə “İnteqrativ biofizika” laboratoriyası, eləcə də AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda “Siqnalların emalının riyazi problemləri” laboratoriyası yaradılıb. Radiasiya Problemləri İnstitutunun nəzdində “Nüvə və Radiasiya Təhlükəsizliyi üzrə Ekspertiza”, “Ətraf mühitin fizika və kimyası”, Nüvə Elmləri üzrə Beynəlxalq Məlumat” mərkəzləri fəaliyyət göstərir.
Hesabat dövründə elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində görülən işlərdən danışan N.Məmmədov bildirib ki, alimlərimiz Azərbaycanla yanaşı, bir sıra xarici ölkələrin universitetlərində professor, dəvətli professor kimi pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olurlar. Elektron elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində ardıcıl işlər görüldüyünü deyən məruzəçi Təhsil Nazirliyinin nəzdində olan on iki universitetin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşularaq GEANT elm və təhsil şəbəkəsinə çıxış əldə etdiyini, distant təhsil texnologiyalarının tətbiqinin genişləndiyini, bölgələrdən olan doktorant və dissertantlar üçün elm informatikası fənnindən distant tədris kursunun təşkil olunduğunu söyləyib. Bir sıra texniki fənn olimpiadalarının təşkilindən söz açan akademik “Gənc riyaziyyatçılar məktəbi”nin yaradılması, alimlərlə orta məktəb şagirdləri arasında görüşlərin keçirilməsi və onların laboratoriyalarda aparılan tədqiqat işləri ilə tanışlığını elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunmuş nailiyyət kimi qiymətləndirib.
Ötən il elm və istehsal arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, elmi-tədqiqat nəticələrinin tətbiqi və elmi-tədqiqat ekspedisiyalarının təşkili istiqamətində bir sıra işlər görüldüyünü vurğulayan N.Məmmədov 10 tədqiqat işinin nəticəsinin tətbiq olunduğunu bildirib: “Layların neft veriminin artırılması texnologiyası yaradılmış və Çinin məşhur “Petrochina” neft şirkətinin dəvəti ilə Bohai Bay dəniz yatağında mədən şəraitində tətbiq edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sifarişi əsasında “ASAN Viza” sistemi yaradılaraq “ASAN Xidmət”də tətbiq edilmişdir. Seysmodayanıqlığın və texniki vəziyyətin monitorinqi üçün informasiya sistemi Bakıxanov küçəsində istismarda olan körpünün gövdəsində quraşdırılmışdır”.
Hesabat məruzəsində beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransların keçirildiyi, Azərbaycan və ingilis dillərində çap olunmuş jurnallarda ölkəmizlə yanaşı, xarici müəlliflərin də məqalələrinin nəşr edildiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, hesabat ilində akademik Nazim Məmmədov Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda Azərbaycan hökumətinin səlahiyyətli nümayəndəsi təyin olunub. Hazırda BNTİ-də 20 azərbaycanlı alim çalışır.
İclasda Avropa Birliyinin Şərq Tərəfdaşlığı təşəbbüsünə qoşulan ölkələrin elm və təhsil şəbəkələrini birləşdirən regional kompüter şəbəkəsinin yaradılması, eləcə də Avropanın elm və təhsil şəbəkələri infrastrukturuna inteqrasiya edilməsi üçün “EaPConnect” layihəsinin həyata keçirildiyini deyən Nazim Məmmədov həmin ölkələrin Avropanın bütün elmi qurumları ilə birbaşa, genişzolaqlı İnternet əlaqəsi qurmaq imkanı əldə etdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu beynəlxalq Eduroam xidmətinin Azərbaycan üzrə milli operatorudur. Bu xidmətə qoşulan təşkilatların nümayəndələri xarici ölkələrin elmi qurumlarına səfər etdikdə sərbəst və etibarlı İnternetə çıxış imkanı qazanırlar.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə iştirak edən akademiklər Telman ƏliyevFikrət ƏliyevCavad AbdinovBahadur Tağıyev və AMEA-nın müxbir üzvləri - Əminağa SadıqovVəli Hüseynov və digərləri elmi-tədqiqat, təhsil və təcrübi işlərin səviyyəsinin artırılması üçün müxtəlif təkliflər səsləndiriblər.
İclasda, həmçinin AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək bildirib ki, mütəmadi olaraq bölmənin elmi fəaliyyətinin gücləndirilməsi, aparılan tədqiqatların dünya elminin tələblərinə uyğunlaşdırılması istiqamətində tədbirlər görülür. Akademik FRTEB-in Azərbaycan elmi qarşısında vəzifələrindən söz açıb, dəqiq elmlərin digər elm sahələrində tətbiqinin vacib məsələlərdən olduğunu bildirib. R.Əliquliyev elmdə informasiya texnologiyalarından geniş istifadə ilə bağlı görülmüş işləri diqqətə çatdıraraq İKT-nin akademiyanın bütün institutlarında geniş tətbiq edildiyini, AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü və müvafiq qurumların dəstəyi ilə akademiyanın Avropanın elm və təhsil mühitinə inteqrasiya olunduğunu, elektron elmin infrastruktur problemlərinin həll olunduğunu vurğulayıb.
Bu sahədə mövcud problemlərə də toxunan məruzəçi qeyd edib ki, elektron elmin şəbəkə platforması olan AzScienceNet-in Data Mərkəzinin imkanlarının genişləndirilməsinə baxmayaraq, mərkəzin resurslarından səmərəli istifadə olunmur. Alim müxtəlif elm sahələrində aparılan araşdırmalar nəticəsində əldə olunmuş məlumatların toplanması, saxlanması və emalı üçün Data Mərkəzin və Big Data analitikası texnologiyalarının verdiyi imkanlardan geniş istifadə olunmasının zəruriliyini önə çəkib.
Daha sonra bölmənin hesabatı təsdiq olunub və FRTEB üzrə əldə olunmuş mühüm elmi nəticələr Akademiyanın illik hesabatına daxil edilib.

The report of the Division of Physical Mathematical and Technical Sciences for 2017 approved January 11, 2018 | 12:00 / Conferences, assemblies
On January 10, the next meeting of the Presidium of ANAS was held at the Institute of Information Technology.
Firstly, academician Akif Alizadeh, the head of ANAS and the head of the Department of Affairs of ANAS, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev got closely acquainted with the material and technical conditions created at the institute. Academician-Secretary of the ANAS, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliev told them about the services and products offered in the "Information Technologies" publishing house operating under the Institute's Multimedia Center, including the wide-format, high-resolution digital printing equipment, various books, textbooks and magazines as well as detailed information about the newly renovated "Farmland and Civil Defense Field".
Academician Nazim Mammadov, academician-secretary of the Division made a report on Scientific and Scientific-organizational activities of the Division of Physical Mathematical and Technical Sciences in 2017. He noted that in the academic year, fundamental and applied researches have been implemented in accordance with the "priority directions of scientific research in the Republic of Azerbaijan for 2014-2020" approved by the Presidium.
323 research works were carried out on 82 subjects on 18 issues in the reporting year, N. Mammadov said. 12 themes and 146 works have already been completed. 17 patents were issued. 1,061 articles and conference materials were published in 2017, 462 of them were placed in high impact factor journals including to Scopus and Thomson Reuters, lined out the speaker.
In 2017, 6 people were awarded the title of "Professor of ANAS".
It was noted at the meeting that the Laboratory of Physics of Space and outer Space around the Earth was created at the Institute of Physics of ANAS jointly with the Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi and the National Academy of Aviation and Azerkosmos, Laboratory "Integrative Biophysics" established at the Institute of Biophysics of ANAS, Mathematical problems of signal processing laboratory at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS. The Institute of Radiation Problems has centers of expertise in nuclear and radiation safety, physics and chemistry of the environment, and the International Nuclear Information System, the academician also emphasized.
Speaking about the work carried out in the field of science and education during the reporting period, N. Mammadov said that our academics are engaged in pedagogical activities at universities of several foreign countries. Speaking of consistent work on the integration of e-science and education, the reporter added that twelve universities under the Ministry of Education joined the network of AzScienceNet to access GEANT Science and Education Network, expanding the application of distance learning technologies, and distant learning courses.
Nazim Mammadov underlined that the results of the ten research works were implemented last year, strengthening cooperation between science and production, application of scientific research results and scientific-research expeditions: "The technology of increasing the oil productivity of the layers was created and China's famous Petrochina oil at Bohai Bay offshore field at the invitation of the company. ASAN Visa has been established on the order of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
In the report, international and national conferences were held, magazines published in Azerbaijani and English, along with articles from foreign authors. It was noted that in the reporting year, academician Nazim Mammadov was appointed as the authorized representative of the Azerbaijani government at the United Nuclear Research Institute. Currently, there are 20 Azerbaijani scholars working at the UNRI.
EaPConnect project was implemented to create a regional computer network to connect the science and education networks of the countries joining the Eastern Partnership initiative of the European Union, as well as to integrate the European scientific and educational networks into the infrastructure of Europe, direct broadband Internet access to all European scientific institutions, Nazim Mammadov lined out. It was noted that the Institute of Information Technology is the national operator of the international Eduroam service in Azerbaijan. Representatives of organizations joining this service will be able to access free and reliable internet access when visiting foreign scientific institutions.
Academicians Rasim AlgulievTelman AliyevFikret Aliyev, Javad Abdinov, Bahadur Tagiyev and correspondent members of ANAS - Aminaga Sadigov, Veli Huseynov and others made their comments and suggestions.
Then the report was approved. Significant results in the Division of Physics, Mathematics and Technical Sciences were included to the annual report of the Academy. Various proposals were made to increase the level of research, education and experience.
The next issue on the agenda was the improvement of the Regional Experience and Resource Center for environmentally friendly agriculture at the Institute of Botany of ANAS.
Doctoral student of the Institute of Zoology of ANAS Narmin Beydizadeh was sent to the Babes-Bolyai University of Romania, PhD on philology Aghahuseyn Shukurov was appointed as Coordinator of the Encyclopedic Multimedia Fund "Father's Legacy" established by the International Turkic Academy.