İnstitutda Fransız-Azərbaycan Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirildi
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Fransız-Azərbaycan Universitetinin (French-Azerbaijani University – UFAZ) direktoru Vazeh Əsgərov və Strasburq Universitetinin ICUBE laboratoriyasının Kompleks Sistemlər və Bioinformatika qrupunun rəhbəri, UFAZ-ın Kompüter Elmləri üzrə direktoru, professor Pierre Collet ilə görüş keçirildi. Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun Elmi Şurasının üzvləri iştirak edirdilər.
Görüşün keçirilməsində məqsəd UFAZ və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin müzakirəsi idi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Rasim Əliquliyev son zamanlar ölkə rəhbərliyi tərəfindən elm və təhsilin beynəlxalq inteqrasiyasının təmin olunmasına xüsusi əhəmiyyət verildiyini qeyd edərək bu məqsədlə Fransa Respublikası və Azərbaycan Respublikası Prezidentlərinin təşəbbüsü ilə 2016-cı ildə UFAZ-ın yaradılmasını təqdirəlayiq bir addım kimi dəyərləndirdi.
Alim Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) nəzdində yaradılan UFAZ-ın Fransa və Azərbaycan üçün qarşılıqlı faydalı, yüksək səviyyəli, uzunmüddətli elmi-texniki əməkdaşlıq əlaqələri yaratmaq və inkişaf etdirmək, Azərbaycanda ali təhsil sistemində edilən islahatları təşviq etmək, elm və yüksək texnologiyalar sahələrində fransız və ingilisdilli yüksək ixtisaslı kadrlar yetişdirməyi hədəflədiyini bildirdi. Akademik bu ali məktəbin gələcəkdə ölkə təhsilinə böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Sonra təqdimatla çıxış edən professor P.Collet kimya mühəndisliyi, kompüter elmləri, geofizika mühəndisliyi və neft-qaz mühəndisliyi ixtisasları üzrə bakalavr pilləsində təhsilin aparıldığı UFAZ-da tələbələrin ilk dəfə 2020-ci ildə məzun olacağını və bu məzunların ADNSU ilə yanaşı, Strasburq Universiteti və ya Renn 1 Universitetinin diplomlarını əldə edəcəklərini qeyd etdi. Professor UFAZ-da magistr təhsil sisteminin təşkili məqsədilə yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparan laboratoriyanın yaradılması zərurətinin meydana çıxdığını bildirdi, bu məqsədlə hesablama gücü 500 teraflopsa bərabər olan, dünyada superkompüterlər arasında 400-cü yerdə duran superkompüterin istismar olunmasının nəzərdə tutulduğunu söylədi.
P.Collet superkompüterin istifadəsi məsələsinin cari ilin sentyabr ayında AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Fransanın Kimyəvi Tədqiqatlar Fondunun prezidenti Bernar Menyenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında keçirilmiş görüş zamanı müzakirə olunduğunu xatırlatdı.
Alim GPGPU sisteminə əsaslanan bu superkompüterin “The Genetic and Evolutionary Computation Conference”da (GECCO) keçirilən yarışmada qalib elan olunduğunu diqqətə çatdırdı. Məruzəçi bu superkompüter vasitəsilə UFAZ-da süni intellekt, optimallaşdırma, modelləşdirmə, təsvirlərin emalı və s. ilə bağlı layihələrin icra olunacağını söylədi.
Daha sonra UFAZ-ın direktoru Vazeh Əsgərov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi universitetin  Azərbaycanla yanaşı, bütün regionda xüsusi əhəmiyyətə malik ali təhsil müəssisələrindən olduğunu vurğuladı. UFAZ-ın Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına ölkəni tərk etmədən Fransanın tədris və elmi standartlarına uyğun ali təhsili almaq imkanı yaratdığını önə çəkən V.Əsgərov bu universitetin tələbələrinin Strasburq və Renn 1 universitetlərinin zəngin elektron kitabxanaları, həmçinin müasir laboratoriyaları sayəsində texniki elmlər üzrə yüksək səviyyədə təhsil almaq imkanı əldə etdiklərini söylədi.
Görüşdə UFAZ-da istismarı nəzərdə tutulan superkompüterin Data Mərkəzlə əlaqələndirilməsi və genişzolaqlı İnternet trafiki ilə təmin olunması istiqamətində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması ilə bağlı müzakirələr aparıldı. Gələcəkdə bu sahədə ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulandı. Təklif olundu ki, qeyd olunan superkompüterin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşularaq Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkələrinə çıxışı (GEANT) və AMEA-nın AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzinin imkanlarından istifadəsi təmin edilsin. Bununla, həmçinin AMEA alimlərinin AzScienceNet üzərindən UFAZ-da quraşdırılması nəzərdə tutulan superkompüterin imkanlarından yararlanması mümkün olacaq.
Sonda qonaqlar AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış oldular, onlara mərkəzin imkanları barədə ətraflı məlumat verildi.

The meeting was held with the representatives of the French-Azerbaijan University December 12, 2017 | 09:30 / Meetings
At the Institute of Information Technology of ANAS the meeting was held with Director of French-Azerbaijan University (UFAZ) Vazeh Askerov, Director of Comprehensive Systems and Bioinformatics of ICUBE Laboratory at Strasbourg University, UFAZ Computer Science Director, Professor Pierre Collet. Academician-secretary of ANAS, director of the Institute, academician Rasim Alguliev and members of the Scientific Board of the Institute participated in the meeting.
The purpose of the meeting was to discuss bilateral cooperation between UFAZ and the Institute of Information Technology of ANAS.
Opening the event, academician Rasim Alguliev noted that the country's leadership has given special attention to the international integration of science and education and has initiated the establishment of UFAZ in 2016 on the initiative of the Presidents of the Republic of France and the Republic of Azerbaijan.
The scientist noted that the UFAZ established under the Azerbaijan State Oil and Industrial University (ADNSU) targets to establish and develop mutually beneficial, high-level, long-term scientific and technical cooperation relations for France and Azerbaijan, promote reforms in the higher education system in Azerbaijan, French and English language professionals. The academician expressed his confidence that this university will make a great contribution to future education in the future.
Later, Professor P.Collet announced that students at the UFAZ undergraduate degree in chemistry, computer sciences, geophysics and oil and gas engineering would graduate in 2020 and for the first time they would get a University degree along with the ADNSU alumni, the University of Strasbourg or Renn 1.
P.Collet reminded that the issue of use of supercomputer was discussed during the meeting held in September of this year between the president of ANAS, academician Akif Alizadeh and president of the French Foundation for Chemical Studies Bernard Menen.
Scientist pointed out that this supercomputer based on the GPGPU system was declared a winner in the contest held at The Genetic and Evolutionary Computation Conference (GECCO). The reporter said that said the projects would be implemented in UFAZ by using this supercomputer to make artificial intelligence, optimization, modeling, image processing, and so on.
Later UFAZ Director Vazeh Askerov emphasized that the university which he headed was one of the universities of special importance in the region, along with Azerbaijan. He noted that UFAZ has enabled citizens of the Republic of Azerbaijan to obtain higher education in accordance with the French educational and scientific standards without leaving the country.
At the meeting, discussions were held on establishing cooperation with the Institute of Information Technology to coordinate the UFAZ supercomputer with Data Center and provide broadband Internet traffic. In the future, the importance of expanding bilateral cooperation in this area was emphasized. It was suggested that this supercomputer be connected to the AzScienceNet network and access to the European Science and Education Network (GEANT) and the AzScienceNet Data Center's capabilities. It will also be possible to use the capabilities of the supercomputer to be installed at UFAZ via AzScienceNet.