8 dekabr 2017-ci il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual problemləri” mövzusunda III respublika elmi-praktiki seminarı keçirildi. Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev açdı. Alim informasiya təhlükəsizliyi sahəsində mövcud problemlərin işıqlandırılması və ictimaiyyətin diqqətinin bu məsələlərə cəlb olunması baxımından seminarın böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, Azərbaycanda informasiya cəmiyyəti və elektron dövlətin formalaşması, informasiya texnologiyalarının inkişafı, o cümlədən biliklər iqtisadiyyatının yeni mərhələyə qədəm qoyması ilə cəmiyyətdə informasiya təhlükəsizliyi komponenti daha da aktuallaşmışdır.
İnformasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə kompleks yanaşmanın zəruriliyini vurğulayan akademik R.Əliquliyev ölkədə bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərə institutda da elmi dəstək verildiyini, informasiya təhlükəsizliyinin müxtəlif problemlərinin həlli ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı. İnformasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması problemlərinin elmi-nəzəri əsaslarının araşdırıldığını, bu sahədə dünya təcrübəsinin öyrənildiyini vurğuladı.
Sonra institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov “AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin informasiya təhlükəsizliyi üzrə fəaliyyətinin əsas istiqamətləri” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Alim AzScienceNet şəbəkəsinin infrastrukturu, AzScienceNet-dən istifadə siyasəti,şəbəkənin Data Mərkəzinin texniki imkanları haqqında məlumat verdi.  AzScienceNet-in İnternetə qoşulma surətinin 1,41 Gbit/s, hesablama gücünün 17 Tflops, xarici yaddaş həcminin isə 400 Tbayt-a bərabər olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, AMEA-nın 40-a yaxın institut və təşkilatı ilə yanaşı, AR Təhsil Nazirliyinin 14 ali məktəbi AzScienceNet-in xidmətlərindən istifadə edir.
R.Ələkbərov, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının informasiya resurslarının yaradılması, idarə edilməsi və AzScienceNet-in Data Mərkəzində yerləşdirilməsinə dair tələblər, həmçinin informasiya təhlükəsizliyi üzrə fəaliyyətin genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi üzrə fəaliyyət planını da diqqətə çatdırdı.
AMEA-nın müxbir üzvü, institutun şöbə müdiri, professor Məsumə Məmmədova “Elektron tibdə Əşyaların İnterneti: imkanlar və risklər” adlı məruzə ilə çıxış etdi. Alim IoT texnologiyalarının  (Internet of Things – Əşyaların İnterneti) səhiyyədə yeni imkanlar açdığını, həmçinin pasiyentin həyati vacib tibbi parametrlərinin fasiləsiz izlənilməsi və həkimə real vaxt rejimində ötürülməsi, məsafədən diaqnostika aparılmaqla tibbi xidmətdə coğrafi sədlərin aradan qaldırılmasında böyük rol oynadığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, xüsusi riskli obyektlərdə işçilərin fiziki və sağlamlıq vəziyyətinin monitorinqinin aparılması və fövqaladə hallarda tibbi yardımın göstərilməsi, idarəetmə, müalicə-diaqnostika üzrə operativ qərarların qəbulu üçün IoT-dan geniş istifadə olunur.
AMEA-nın müxbir üzvünün sözlərinə görə, IoT küllü miqdarda şəxsi və fərdi məlumatların avtomatik olaraq izlənilməsi,  monitorinqi və əlaqələndirilməsinə imkan verir. Bu səbəbdən IoT mühitində fərdi tibbi məlumatların informasiya təhlükəsizliyinə və konfidensiallığına yüksək tələblər irəli sürülür və onların qorunması problemi ənənəvi İKT mühitinə nisbətən daha ciddi xarakter daşıyır.
O, pasiyentin səhhəti ilə bağlı monitordan toplanan mühüm verilənlərin həkimə ötürülməsində müəyyən risklərin (şəbəkə hücumları, sistemin sındırılması, informasiyanın oğurlanması) də mövcud olduğunu, bu risklərin insan həyatına təhdidlər yaratdığını qeyd etdi.
M.Məmmədova, həmçinin müxtəlif nanoölçülü bioçiplər, mikrosensor və nanosensor, insan bədəninə daxil edilən “ağıllı” həblər və digər IoT texnologiyaları haqqında məlumat verdi.
“Big Data mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənməsi” adlı məruzə ilə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü, institutun şöbə müdiri, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev böyük həcmli verilənlərdə anomaliyaların aşkarlanması üçün klasterləşməyə əsaslanan metodlar, DoS hücumların aşkarlanması üçün hibrid klassifikasiya metodları, sosial media mühitində milli təhlükəsizliyinə təhdidlərin aşkarlanması üçün təklif olunmuş metod və yanaşmalar haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bu metodların digər məlum metodlarla müqayisəsi aparılmış, eksperimental nəticələr yeni yanaşma və metodların daha effektiv olduğunu göstərmişdir.
“Kibertəhlükəsizlik sahəsində kadr hazırlığı problemləri” mövzusunda məruzə ilə institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev çıxış edərək kibertəhlükəsizliyin bütün ölkələr üçün prioritet məsələlərdən olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bu məsələnin həllində əsas elementlərdən biri də kibertəhlükəsizlik sahəsində yüksəkixtisaslı, öz biliklərini real şəraitdə tətbiq edə və zamanın tələblərinə çevik cavab verə bilən mütəxəssislərin hazırlanmasıdır.
Məruzəçi bir sıra ölkələrin qabaqcıl universitetlərinin kompüter elmləri sahəsində proqramlarının analiz edildiyini qeyd edərək ali məktəblərdə kibertəhlükəsizlik üzrə fənlərin tədrisi ilə bağlı problemlərin olduğunu vurğuladı. Həmçinin bu sahədə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların daha da intensivləşdirilməsi, əlaqədar qurumlar arasında kooordinasiyanın gücləndirilməsi və s. ilə bağlı bir sıra təkliflər səsləndirdi.
Sonra tədbir “İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual problemləri” və “Big data mühitində informasiya təhlükəsizliyi” istiqamətində seksiya iclasları ilə davam etdirildi. İclaslarda “Uşaqların İnternetdə informasiya təhlükəsizliyini təmin edən sistemin konseptual modeli”, “Mobil hesablama buludlarında təhlükəsizlik məsələləri”, “Vikipediyada konfliktli məqalələrin avtomatik aşkarlanması metodu haqqında”, “İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə beynəlxalq koalisiyaların formalaşdırılması problemləri”, “Sosial mediada kiber zorakılıq və intihar”, “İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə aparılan tədqiqatın bibliometrik analizi”, “Elektron elm infrastrukturunun təhlükəsizliyi problemlərinin təhlili”, “Hesablama buludlarında təhlükəsizliyin təmin olunmasında istifadəçilərin biometrik autentifikasiya üsullarının təhlili”, “Məqalələrin “yırtıcı jurnalların tələsi”nə düşmə təhlükəsinin qarşısının alınması məsələləri”, “Şəbəkə təhlükəsizliyi əməliyyat mərkəzinin arxitekturunun sintezi” və digər mövzularda məruzələr dinlənildi, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.

On December 8, 2017, III Republican scientific-practical seminar on "Actual problems of information security" was heldat the Institute of Information Technology of ANAS.
The event was opened by ANAS Academician-Secretary, Director of the Institute, Academician Rasim Alguliyev.The scientist noted that the seminar was of great importance in highlighting existing problems in the field of information security and attracting public attention to these issues. He noted that with the formation of the information society and electronic state in Azerbaijan, the development of information technologies, and the introduction of the knowledge economy to a new stage, the information security component became more relevant in the society.
Stressing the need for an integrated approach to information security, Academician R.Aliguliyev brought to the attention that the Institute provides scientific support to the activities carried out in this direction in the country and studies are under way to address various problems of information security. The scientific-theoretical bases of information security problems were studied, and world experience in this field was learned, he highlighted.
Then, Deputy Director for technology, Ph.D. in technology, associate professor Rashid Alakbarov delivered a report on "The main activities of the AzScienceNet scientific computer network on information security". The scientist informed about the infrastructure of AzScienceNet, the policy of using AzScienceNet, the technical capabilities of the Data Center. He brought to the attention that, the speed of connecting the network to the Internet is 1.41 Gb / s, the calculation speed is 17 Tflops, the amount of external memory is 400 Tbyte. He also stressed that, along with almost 40 institutes and organizations of ANAS, 14 universities of the Ministry of Education of Azerbaijan use the services of AzScienceNet.
R. Alakbarov also noted the requirements for establishment, managiement and  deployment of the information resources of the scientific institutions and organizations of ANAS in the Data Center of AzScienceNet, as well as an action plan for the expansion and improvement of information security activities.
Corresponding member of ANAS, Head of the Department of the Institute, Professor Masuma Mammadova delivered a report on "Internet of Things in electronic medicine: opportunities and risks". She informed about the "Internet of things" and its fields of application in medicine, the "Internet of things" programs in high-risk objects, the offshore oil platform, the era of the "Internet of Things" in future medicine, smart hospitals, smart clothes and other technologies.
Corresponding member of ANAS, Head of Department of the institute, Doctor of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev delivered a report on "Development of methods and algorithms for ensuring information security in the Big Data environment". He informed about the methods based on clustering for detecting anomalies in large data, hybrid classification methods for detecting DoS attacks, methods and approaches proposed to identify threats to national security in a social networking environment. Comparing these methods with other known methods, experimental results showed that new approaches and methods are more effective, he noted.
Speaking on the topic "Problems of training personnel in the field of cybersecurity" head of the Department of the Institute, Ph.D. in Engineering, associate professor Yadigar Imamverdiyev noted that cybersecurity is a priority issue for all countries. He noted that, one of the key elements of the solution to this problem is the training of highly qualified specialists in the field of cybersecurity, the application of their knowledge in real time and the ability to respond quickly to the demands of the time.
The speaker noted that the programs of leading universities in several countries were analyzed in the field of computer science and stressed that there are problems in the training of subjects on cybersecurity in universities. In addition, he voiced a number of proposals for training highly qualified personnel, further intensifying scientific research, and strengthening coordination between the relevant bodies in this field.
Then, the event continued its work by section meetings in the direction "Actual problems of information security" and "Information security in the Big Data environment". At the meeting reports on "Conceptual model of the system that provides information security of children on the Internet", "Security issues in mobile cloud computing", "The method of automatic detection of contradictory articles in Wikipedia", "Problems of the formation of an international coalition on information security" and other topics were delivered.