“Bakutel-2017” sərgi-konfransı öz işinə başlayır Dekabr 05, 2017 | 11:11 / Mühüm hadisələr
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində 23-cü Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları “Bakutel-2017” sərgi-konfransı öz işinə başlayır.
“Bakutel” çox qısa vaxt ərzində sürətlə inkişaf edən texniki nailiyyətlərə həsr olunmuş sərgi olmaqla yanaşı, həm də İKT-nin müxtəlif sahələrini təmsil edən mütəxəssis və peşəkarların görüşü, eləcə də məlumat mübadiləsi və emalı məqsədi ilə səmərəli vasitələr seçə bilən son istifadəçilər üçün unikal platformadır.
Bu il sərgi dünyanın 20 ölkəsini təmsil edən 192 şirkəti bir araya toplayacaq. Onların arasında Azərbaycan, Amerika Birləşmiş Ştatları, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Çin, Finlandiya, Fransa, İsveç, Niderland Krallığı, Türkiyə və digər ölkələr var. İştirakçılar arasında aparıcı İKT şirkətləri, mobil operatorlar, rabitə operatorları, İnternet provayderləri, sistem inteqratorları və tanınmış brendlərin distribyütorları yer alır. Hər bir ölkə öz milli pavilyonlarında innovativ layihələrini, eləcə də İKT sahəsində məhsul və xidmətlərini təqdim edəcək.
Tədbir iştirakçılarının 40 faizini “Bakutel” sərgisinin daimi eksponentləri, 30 faizini isə debütantlar təşkil edəcək. Sərgiyə ilk dəfə qatılacaq iştirakçılar arasında “BMC Software”, “Hikvision”, “Qmatic”, “Nexus Telecom” və digər yerli şirkətlər var.
Dekabrın 8-nə kimi davam edəcək sərgidə yeni nəsil İT üzrə həll variantları, milli genişzolaqlı İnternet, 4G-5G mobil texnologiyalar, bank texnologiyaları, optik lifli texnologiya və “bulud” texnologiyaları üzrə xidmətlər təklif olunacaq.

Bakutel 2017, the 23rd Azerbaijan International Telecommunications and Information Technologies Exhibition and Conference began its work today in Baku. Bakutel is being  held  with the support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan. The organiser of the exhibition is Caspian Event Organisers (CEO).
Speaking at the opening ceremony of the exhibition, Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade  said  that  the event, which has been held  traditionally for more than 20 years, is of great importance in terms of demonstrating important achievements in various fields of ICT in our country, acquaintance with new technologies and solutions, expanding mutually beneficial cooperation and exchange of experience with foreign countries and companies.
Bakutel exhibition-conference is a unique platform for government and public figures, leading business leaders, experts, as well as representatives of ICT sector of various countries to identify new partnerships, global debates and prospects for future development.
Then speaking at the event, the CEO of Caspian Event Organisers Edward Strachan said that this year’s exhibition has brought  together 192 companies from 20 countries of the world, including Azerbaijan, the United States, the United Arab Emirates, China, Finland, France, Sweden, the Netherlands, Turkey and others. Edward Strachan said that among the participants are leading ICT companies, mobile operators, telecom operators, Internet providers, system integrators, distributors of well-known brands. 40% of this year’s participants are regular exhibitors of Bakutel. The debutants of this year make up 30% of the total number of exhibitors.
Within four days, the exposition of the exhibition will show visitors IT solutions of a new generation, solutions of the national broadband Internet, 4-5G mobile technologies, banking technologies, services in the field of fiber and cloud technologies."