AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 18 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Seminarda şöbə müdiri Anar Səmidovun “Poliqrafiya, çap materiallarının çapa hazırlanma prosesi” adlı məruzəsi dinlənildi.
Məruzəçi öncə poliqrafiya, çap materiallarının çapa hazırlanma prosesi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bu proses dizayn layihəsinin hazırlanması, çap məhsulunun formatının müəyyən olunması, işçi faylın yaradılması, rəng politrasının seçilməsi və s. olmaqla 7 əsas şərtdən ibarətdir.
Çapa qədərki əsas məqamları diqqətə çatdıran A.Səmidov qeyd etdi ki, maketi çapa hazırlamamışdan öncə, səhvlərin və dəyişikliklərin olmadığına diqqət yetirmək lazımdır. Yalnız bundan sonra maket çap üçün mətbəəyə göndərilə bilər. O,  çapdan öncəki mərhələdə buraxılan  hər hansı bir səhvin maliyə itkilərinə səbəb ola biləcəyini vurğuladı.
Sonra A.Səmidov dizayn layihəsinin hazırlanması barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, dizayn poliqrafiyanın ən mühüm mərhələsidir. Əsas təyinatı poliqrafiya məhsullarının istehlakçıların diqqətini cəlb etməsi və onların marağına səbəb olmasıdır. Onun sözlərinə görə, birinci mərhələdə poliqrafik məhsulun ümumi layihəsi formalaşır. Sonra dizayner rəng seçimi edir, ümumi üslubu işləyir və şriftləri seçir, eləcə də ayrı-ayrı elementlərin təqribi yerləşməsinin eskizini hazırlayır. Yalnız bundan sonra poliqrafik məhsulun maketinin kompüter modelini həyata keçirməyə başlayır.
Çap məhsulunun formatının müəyyən olunmasından danışan A.Səmidov maket ilə işə başlayarkən ilk öncə onun düzgün və ən əsası real ölçülərini qeyd etməyin lazım olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, məhsulun hansı formatlı kağızda çap ediləcəyi də əvvəlcədən planlaşdırılmalıdır.
O, həmçinin işçi faylın yaradılması, rəng politrasının seçilməsi, şriftlə iş, təsvirlərin parametrləri, kəsim üçün xətlər və ehtiyat sahəsinin müəyyənləşdirilməsi haqqında məlumat verdi.

How to prepare polygraphy materials for printing? October 23, 2017 | 12:56 / Conferences, assemblies
The next scientific seminar of the department № 18 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. At the seminar, the head of the department Anar Samidov's report “Polygraphy, the process of preparing printing materials” was heard.
The speaker firstly informed about polygraphy and process of printing press. He said that this process consists of 7 key points: a design project, the format of the print product, the creation of the worker file, the choice of color shade and so on.
Then A.Samidov gave detailed information about the design project. He said the design is the most important phase of the polygraphy. The main purpose is to attract the attention of the consumers to the interest of printing products and to their interest. According to him, the general project of the polygraphic product is formed at the first stage. Then the designer chooses a color, works in a common style and selects fonts as well as sketches of approximate location of individual elements. Only then begins to implement a computer model of the model of the polygraphic product.
Speaking about the format of the print product, A.Samidov emphasized that first and foremost, it should be noted correctly and most importantly, the real dimensions of the model. He also said that the product should be pre-planned in whatever format paper it will print.
He also provided information on setting up worker file, selecting color shades, working with fonts, setting parameters, defining lines and defining the backup area.