Dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Lütfi Zadə son mənzilə yola salınıb
Sentyabrın 29-da AMEA-nın Əsas binasında dünya şöhrətli alim, professor Lütfi Zadə ilə vida mərasimi keçirilib.
Qeyd edək ki, Lütfi Zadənin nəşi Bakıya bu gün səhər saatlarında gətirilib. Heydər Əliyev məscidində cənazə namazı qılındıqdan sonra alimin nəşi vida mərasimi üçün AMEA-ya aparılıb.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Prezident Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Robert Sekuta, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, digər dövlət və hökumət rəsmiləri, elm və mədəniyyət xadimləri, ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mərhumun yaxın qohumu, Xalq artisti, professor Cənnət Səlimovaya dərin hüznlə başsağlığı verib.
Vida mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə süni intellekt sahəsində qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi, professor Lütfi Zadənin əldə etdiyi nailiyyətlər əsasında dünya elminin müxtəlif istiqamətlərinin inkişaf etdiyini bildirib. AMEA rəhbəri bu gün də bir sıra araşdırma mərkəzlərinin idarəetmə sistemlərini Lütfi Zadənin nəzəriyyələri əsasında tədqiq etdiyini qeyd edib: “Lütfi Zadə Amerikada yaşasa da, Azərbaycana çox bağlı olub. O, son dəfə 2008-ci ildə Bakıya gəlmişdi. Onda Milli Elmlər Akademiyasında çox mühüm mühazirə ilə çıxış etmişdi. Lütfi Zadənin böyük elmi məktəbi var idi. Lütfi Zadə məktəbi Azərbaycanda da təşəkkül tapmışdı. Onun vəfatı dünya və Azərbaycan elmi ictimaiyyəti üçün böyük itkidir”.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov bildirib ki, Lütfi Zadənin son arzusu Azərbaycanda dəfn edilmək idi, bu, onun ölkəmizə, vətəninə sevgisini göstərir: “Nizami Gəncəvi, Nəsirəddin Tusi, Xətib Təbrizi, Memar Əcəmi kimi Azərbaycan tarixinə adlarını yazmış görkəmli şəxsiyyətlər sırasında dünya elminə verdiyi töhfələrlə tanınan Lütfi Zadənin də adı elmimizdə xüsusi yer alacaqdır”.
Sonra AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev çıxış edib. Alim Lütfi Zadənin nəzəriyyələrinin hazırda energetika, nəqliyyat, aviasiya və hərbi sahədə, o cümlədən məişətdə geniş tətbiq olunduğunu, intellektuallaşdırılan bütün istiqamətlərdə onun nəzəriyyələrindən istifadə edildiyini söyləyib: “Bu nəzəriyyələr, ümumilikdə həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasına geniş imkanlar açır”. Lütfi Zadə ilə bağlı xatirələrindən danışan alim onun hər zaman Bakıya köçmək kimi bir arzusu olduğunu da dilə gətirib.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev dünya şöhrətli alimin elmi araşdırmalarından, qeyri-səlis məntiq sahəsində elmə gətirdiyi inqilabi yeniliklərdən söz açaraq onun xatirəsinin xalqımız tərəfindən daim dərin hörmət və ehtiramla anılacağını bildirib. Mərhum alimin fəlsəfəsinin və nəzəriyyəsinin Azərbaycan elmi qarşısında yeni tədqiqat predmetləri açdığını deyən akademik V nəsil kompüterlərin də məhz bu nəzəriyyə sayəsində yaranmaqda olduğunu qeyd edib.
Sonra çıxış edən Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov da alimin həyat və fəaliyyəti barədə fikirlərini bölüşüb. Bildirib ki, onun elmi əsərləri və ideyaları uzunömürlüyü, nəzəriyyələri orijinallığı, inqilabiliyi, nəticələri məntiqiliyi ilə seçilir. Misir Mərdanov Lütfi Zadənin vəfatını həm Azərbaycan, həm də dünya elmi üçün böyük itki olduğunu söyləyib.
ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Robert Sekuta çıxış edərək alimin dünya elminin inkişafındakı xidmətlərindən, zəngin elmi yaradıcılığından söz açıb, Azərbaycan xalqına dərin hüznlə başsağlığı verib.
Mərasimdə mərhumun ailəsi adından çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, professor Cənnət Səlimova alimin xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə dövlət başçısına və AMEA rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirib.
Sonra alimin cənazəsi son mənzilə yola salınıb. Mərhum I Fəxri xiyabanda torpağa tapşırılıb.
Şərəfli ömür yaşamış dünya şöhrətli alim və böyük şəxsiyyət Lütfi Zadənin işıqlı xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

On September 29, main building of ANAS hosted for farewell ceremony of notable Azerbaijan scientist, Professor of the University of California, honorary member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Lotfi Zadeh.
Let us note that Lutfi Zade's body was delivered to Baku this morning. After the funeral prayer in the mosque of Heydar Aliyev, the coffin with the scientist's body was taken to ANAS for the farewell ceremony.
The ceremony was attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Head of the Presidential Administration Ramiz Mehdiyev, US Ambassador to Azerbaijan Robert Sekuta, Minister of Education Mikail Jabbarov, other state and government officials, scientists and cultural figures, intellectuals and the public.
At the ceremony, President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, expressed deep condolences to the close relative of the deceased, People's Artiste, Professor Giannet Salimova.
Opening the ceremony, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh said that, the founder of the theory of fuzzy logic in the field of artificial intelligence Lotfi Zadeh was one of the outstanding personalities who made a worthy contribution to world science. Academician noted that, this theory left a deep trace in the development of various branches of science at the present stage and revealed new methods of approach. The head of ANAS also drew attention to the fact that today a number of research centers investigate control systems based on the theory of Lutfi Zade: "Despite the fact that, Lotfi Zadeh lived in America, he was closely tied to his native Azerbaijan. Last time he visited Baku in 2008. His visit was significant with a very important speech at the National Academy of Sciences. Lotfi Zadeh left a large scientific school, which was also formed in Azerbaijan. His death is a great loss for the Azerbaijani and world scientific community".
Minister of Education Mikail Jabbarov noted that, Lotfi Zadeh's last wish was to betray his land in Azerbaijan, this is an indicator of his love for his homeland: "Among outstanding personalities Nizami Ganjavi, Nasreddin Tusi, Gatib Tabrizi, Memara Ajemi, whose names are inscribed in the history of Azerbaijan, Lutfi Zadeh will also take a special place, as an outstanding scientist who has made a worthy contribution to world science".
Further, the director of the Institute of Control Systems of ANAS, academician Telman Aliyev, said that Lotfi Zadeh's theories are now widely used in the fields of energy, transport, aviation, the military sphere, including in everyday life and in all intellectualized directions: "These theories, in general, open up broad opportunities for improving the standard of living. "Sharing his memories of Lotfi Zadeh, the scientist noted that, he always wanted to move to Baku.
In his speech, Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev spoke about the scientific researches of the world-famous scientist, his revolutionary innovations in the field of fuzzy logic and noted that his memory will always be revered with deep respect by our people. Stressing that, the philosophy and theory of the late scientist open new subjects of research before the domestic science, Academician said that, computers of the V generation are created precisely because of this theory.
Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS, Misir Mardanov shared his thoughts on the life and work of the scientist. He noted that, his scientific works, ideas and theories are distinguished by their originality and revolutionary nature. According to M.Mardanov, the death of Lotfi Zadeh is a great loss both for the domestic and for the world science.
Speaking at the ceremony on behalf of the family of the late People's Artist of the Republic of Azerbaijan, Professor Janet Salimova expressed deep gratitude to the head of state and the leadership of ANAS for respect and respect for the memory of the scientist.
Then, the coffin with the scientist's body was conducted in the last way. Then the coffin with the body of a prominent scientist was conducted in the last way.
The bright memory of the world-famous scientist and great personality Lutfi Zadeh, who has passed the glorious path of life, will live forever in the hearts of those who knew him.