AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun nəzdindəki Dissertasiya şurasının növbəti iclası keçirildi.
Dissertasiya şurasının sədri, AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi. İclasın 3338.01 – “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə Şəlalə Cəfərovanın “Qeyri-səlis cəbri petri şəbəkəsinin tətbiqi ilə çevik istehsal sisteminin modelləşdirilməsi” və Ramin Səmədovun “Hesablama buludları mühitində paylanmış informasiyanın emalı alqoritmlərinin və proqram vasitələrinin işlənməsi” mövzusunda təqdim edilmiş dissertasiya işləri üzrə rəsmi opponentlərin, aparıcı təşkilatların və müdafiənin tarixinin təyin edilməsi məsələlərinə həsr olunduğunu bildirdi.
İclasda iddiaçı Ş.Cəfərovanın dissertasiya işi üzrə texnika üzrə elmlər doktoru, professor Vidadi Musayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nazilə Rəhimova, iddiaçı R.Səmədovun dissertasiya işi üzrə texnika üzrə elmlər doktoru, professor Valeh Mustafayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Araz Yusubov opponent kimi təsdiq olundu.
Həmçinin iclasda Ş.Cəfərovanın dissertasiya işi üzrə Bakı Dövlət Universitetinin “İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma” kafedrası, R.Səmədovun dissertasiya işi üzrə isə Milli Aviasiya Akademiyasının “Aviakosmik informasiya sistemləri” kafedrası aparıcı təşkilat kimi  təsdiq olundu.

The next meeting of the Dissertation Council was held September 25, 2017 | 01:00 / Conferences, assemblies
The next meeting of the Dissertation Council under the Institute of Information Technology of ANAS was held.
Chairman of the Dissertation Council, academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliev gave information on the agenda. The meeting was dedicated to the appointment of  official opponents , the leading organizations and the date of defense of the  dissertation on the theme "Modeling flexible production system with the use of fuzzy algebraic petrol network" by Shalala Jafarova and  dissertation on "Development of information processing algorithms and software tools in computational cloud environment" by Ramin Samadov on the speciality 3338.01-"System analysis, management and information processing", he noted.
PhD Professor Vidadi Musayev, PhD, Associate Professor Nazila Rahimova on Dissertation of Shalala Jafarova and Doctor of Science,  Professor Valeh Mustafayev and PhD in Technics Araz Yusubov on Dissertation of Candidate R.Samedova were appointed opponents.
At the meeting, on the dissertation of Sh.Jafarova the Department of "Information Technologies and Programming" of Baku State University and on R.Samedov's dissertation Department of Aviation Information Systems of the National Aviation Academy were approved as the leading organizations.