Ekzaflops səviyyəsində ilk superkompüter təqdim ediləcək
Çin dünyada ilk ekzaflops superkompüterin prototipinin hazırlanması işlərinin ən yaxın aylarda tamamlanacağını elan edib. Prototipi tamamilə funksional modelə çevirmək üçün isə iki il lazım olacaq.
hi-news.ru saytının məlumatına görə, sistem plana uyğun işləsə bu, dünyada ən sürətli superkompüter olacaq.
“Ekzaflops səviyyəli superkompüterin hesablama sisteminin 2020-ci ildə tamamlanması gözlənilir. Nəticədə o, 2010-cu ildə dünyanın ən sürətli superkompüteri olaraq tanınan Çinin ilk superkompüterindən 200 dəfə güclü olacaq”, – deyə Superkompüter Proqramları Milli Mərkəzindən Zan Tin bildirib.
Çinin hazırlanma mərhələsində olan “Tyanxe-3” superkompüterinin prototipi saniyədə ən azı 1 kvintilyon hesablama yerinə yetirmək imkanına malik olacaq. Kvintilyonlar bir qayda olaraq, Yer kürəsinin kütləsinin (tonlarla) riyazi hesablamalarında və ya insan beynində molekulların sayının hesablanması zamanı istifadə olunur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Çin hazırda ekzaflops səviyyəli superkompüterin hazırlanması ilə məşğul olan yeganə ölkə deyil.  Anoloji işlər ABŞ-da da aparılsa da, burada yeni superkompüterin 2023-cü ildə təqdim olunması nəzərdə tutulub.

China aims to build world’s first exascale supercomputer prototype by end of 2017 January 24, 2017 | 12:00 / Interesting information
Building supercomputers is a digital arms race, and China is moving quickly to solidify its lead. Last year, the country unveiled the world’s fastest supercomputer, the Sunway TaihuLight. This year, according to state news agency Xinhua, the government has set its sights on completing the world’s first prototype exascale computer; a machine capable of making a billion billion calculations per second.
The prototype computer will be ready before the end of the year, said Zhang Ting, an engineer at the country’s National Supercomputer Center, but the finished product won’t be operational for several years more. “A complete computing system of the exascale supercomputer and its applications can only be expected in 2020,” said Zhang. “It will be 200 times more powerful than the country's first petaflop computer Tianhe-1, recognized as the world's fastest in 2010.”
As of last June, China has more supercomputers in the world’s top 500 than the US — 167 compared to 165. (The US has more machines in the top 10 though; five to China’s two.) These systems are used for a number of tasks, ranging from life sciences to national defense. In 2015, the US actually blocked the export of Intel chips to China for its then-fastest supercomputer, fearing that the machine would be used for nuclear research. China instead built an even faster system (the Sunway TaihuLight) using its own processors instead.