Akademik Rasim Əliquliyev Hollandiyada bir sıra beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edib Noyabr 30, 2016 | 11:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın akademik katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev 7-10 noyabr 2016-cı il tarixlərdə Hollandiyada bir sıra beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edib.
GEANT Baş Assambleyasının iclaslarında aparılan müzakirələrdə institutun Horizon-2020 proqramı çərçivəsində GEANT tərəfindən koordinasiya edilən birgə layihədə iştirakı barədə qərar qəbul edilib. Həmçinin “Avropa Açıq Elm Buludu” təşəbbüsünə müvafiq olaraq hazırlanan fəaliyyət planı nəzərdən keçirilib.
“EaPConnect” layihəsinin iclaslarında isə bir il ərzində əldə olunan nəticələr haqqında Avropa Komissiyasına təqdim olunacaq hesabatın ilkin layihəsi müzakirə edilib, o cümlədən milli elm və təhsil şəbəkələrinin inkişafına dəstək üçün digər ölkələrin təcrübəsinin öyrənilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Səfər çərçivəsində, həmçinin antiplagiat sistemləri ilə bağlı fəaliyyət göstərən “Turnitin” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə bu qurum arasında elmi və texnoloji sahədə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

Academician Rasim Alguliyev participated in several international events in Holland November 30, 2016 | 11:00 / Conferences, assemblies
On 7-10 November 2016, Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev participated in several international events in the Netherlands.
As a result of discussions, held at the meetings of the General Assembly of GEANT, was decided on the participation of the Institute in a joint project, coordinated GEANT within the framework of Horizon-2020 program. Also was discussed a plan of action prepared in accordance with the initiative "European cloud of open science".
And at the meetings of the EaPConnect project was discussed the preliminary draft of the report on the results achieved within one year which will be submitted in European Commission. Including planned a number of activities related to the study of the experience of other countries regarding the development of national support networks for science and education.
Also, it is planned a number of activities related to the study of the experience of other countries regarding the development of national support networks for science and education.
During the visit, also was meting with representatives of the company "Turnitin" functioning in antiplagiarism systems, the sides discussed prospects of cooperation in science and technology between the Institute of Information Technology of ANAS and the structure.