AMEA İTİ və nüfuzlu “APRE” təşkilatı arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
29-30 yanvar 2015-ci il tarixlərdə Roma şəhərində (İtaliya) “Horizon 2020 üçün Elmi-tədqiqat İnfrastrukturları Konsorsiumu”nun (RICH) ilk təqdimat xarakterli tədbiri keçirilib.
Tədbirdə AMEA İTİ ilə Avropa Elmi-tədqiqatların Təbliği Agentliyi (Agency for the Promotion of European Research - APRE) arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Memoranduma əsasən, AMEA İTİ “Horizon 2020” proqramı çərçivəsində “RICH” layihəsi üzrə əməkdaşlıq edəcək.
“RICH” layihəsi çərçivəsində elmi-tədqiqat infrastruktlarının yaradılması və inkişafı üzrə fəaliyyət göstərən alimlərin əlaqələndirilməsi nəzərdə tutulur.
“Horizon 2020” proqramı çərçivəsində ayrılan qrantlarla dünyanın bütün ölkələrindən alimlər birgə layihələr həyata keçirir. Bu layihələrə müraciət, əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, partnyorların tapılması və s. kimi məsələlərdə alimlərə dəstək verməsi üçün əksər ölkələrdə milli əlaqələndirici strukturlar yaradılmışdır.
Azərbaycanda “Horizon 2020” üzrə koordinasiya işini AMEA Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsi həyata keçirir.
Qeyd edək ki, tədqiqat infrastrukturları üzrə milli əlaqələndirici şəxs kimi iclasda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev iştirak etmişdir.

Memorandum of understanding signed with APRE
On January 29-30, 2015, Rome (Italy) hosted the first presentation of "Horizon Research Infrastructure Consortium for 2020" (RICH).
A memorandum of understanding between IIT of ANAS and the Agency for the Promotion of European Research (APRE) was signed during the event. According to the memorandum, the institute will collaborate on "RICH" project within the framework of "Horizon 2020".
The development of research infrastructures and coordination of the scientists are supposed to establish within the framework of “RICH” project.
The grants allocated within the framework of "Horizon 2020" program ensure to carry out joint projects with the scientists all over the world. National coordinating structures has been created in most countries to support academics to apply these projects, to cooperate and find partners.
Department of International Relations of ANAS is carrying out coordination for "Horizon 2020".
Note that, as the national coordinator of research infrastructure the head of International Relations Department, Institute of Information Technology (IIT) PhD Vugar Musayev took part in the event.