BDU-nun SABAH qrupları tələbələrinin istehsalat təcrübəsi başa çatıb
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində tədbirlər uğurla davam etdirilir. İnstitutun Azərbaycan Texniki Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı, Azərbaycan Tibb Universiteti, Bakı Biznes Universiteti və digər ali təhsil müəssisələri ilə səmərəli elmi əlaqələri mövcuddur.
Bu istiqamətdə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qruplarının “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələri 16 fevral – 19 iyun tarixlərində institutun müvafiq şöbələrində təcrübə keçiblər. Təcrübənin əsas məqsədi tələbələrin ali təhsil müddətində əldə etdikləri nəzəri biliklərin real praktikada tətbiqinə şərait yaratmaq, onların peşəkar bacarıqlarını inkişaf etdirmək, informasiya texnologiyaları sahəsində təcrübə qazanmalarını təmin etmək idi.
Tələbələr təcrübə müddətində informasiya texnologiyalarının aktual elmi problemləri ilə bağlı tədqiqat işlərinə cəlb olunublar. İnstitutun alim və mütəxəssisləri tərəfindən onlara süni intellekt, rəqəmsal texnologiyalar, kibertəhlükəsizlik, proqram mühəndisliyi, bulud texnologiyaları, kiberfiziki sistemlər  və digər aktual istiqamətlər üzrə elmi-nəzəri və praktiki biliklər aşılanıb.
Təcrübənin sonunda tələbələrin əldə etdikləri bilik və bacarıqları əks etdirən hesabatlar təqdim olunub və təcrübə rəhbəri, texnika elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifov tərəfindən onların fəaliyyəti qiymətləndirilib.

25 June 2026 - 14:45 | Important events
The Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan successfully continues its efforts to strengthen the integration of science and education and to expand cooperation with higher education institutions. The Institute maintains scientific relations with Azerbaijan Technical University, Baku State University, the Baku branch of Moscow State University, Azerbaijan Medical University, Baku Business University, and other higher education institutions.
Within the framework of this collaboration, fourth-year Bachelor's students of Baku State University's SABAH groups, majoring in Computer Science, completed their internship at the respective departments of the institute from February 16 to June 19. The primary objective of the internship was to enable students to apply the theoretical knowledge acquired during their higher education to real-world practice, develop their professional skills, and gain practical experience in information technology.
During their internship, the students were involved in research projects focusing on current scientific problems in information technology. The Institute's scientists and specialists provided them with theoretical and practical knowledge in artificial intelligence, digital technologies, cybersecurity, software engineering, cloud technologies, cyber-physical systems, and other cutting-edge fields.
At the conclusion of the internship, the students submitted reports reflecting the knowledge and skills they had acquired, and their performance was evaluated by their internship supervisor, PhD in Technical Sciences, Associate Professor Farhad Yusifov.