İnstitutun əməkdaşı DSX Xüsusi Məktəbinin yaradılmasının 15 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib
16 İyun 2026 - 09:15 | Konfranslar, İclaslar
Dövlət Sərhəd Xidmətinin (DSX) Xüsusi Məktəbində bu təhsil ocağının yaradılmasının 15 illik yubileyinə həsr olunmuş “Gənc tədqiqatçılar” adlı IV elmi-praktik konfrans keçirilib. Tədbirdə ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev iştirak edib. O, çıxışı zamanı DSX Akademiyasının professor-müəllim heyətini və digər konfrans iştirakçılarını İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun rəhbərliyi və kollektivi adından salamlayıb, Xüsusi Məktəbin yaradılmasının 15 illiyi münasibətilə müəllim və kursantları təbrik edib.
B.Nəbiyev çıxışında İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə Xüsusi Məktəb arasında formalaşmış əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, tərəflər arasında birgə seminarın təşkil olunduğunu və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
O, müasir dövrdə sərhəd təhlükəsizliyinin təmin olunmasında rəqəmsal texnologiyaların rolunun getdikcə artdığını vurğulayaraq bildirib ki, pilotsuz uçuş aparatları, peyk monitorinqi, “ağıllı müşahidə sistemləri” və süni intellekt həlləri sərhədlərin daha effektiv mühafizəsinə, məlumatların operativ təhlilinə və potensial təhdidlərin vaxtında müəyyənləşdirilməsinə imkan yaradır.
Məruzəçi qeyd edib ki, texnoloji inkişaf dövlətin suverenliyinin və təhlükəsizliyinin mühüm tərkib hissəsinə çevrilib. Bu baxımdan ölkədə süni intellekt, informasiya təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal inkişaf sahələrində qəbul olunmuş strateji sənədlər müasir çağırışlara uyğun fəaliyyət istiqamətlərini müəyyən edir.
Süni intellekt texnologiyalarının yaratdığı imkanlarla yanaşı, saxta məlumatların yayılması, kiberhücumlar və digər rəqəmsal risklərin də mövcud olduğu diqqətə çatdıran B.Nəbiyev bildirib ki, bu səbəbdən yeni texnologiyaların tətbiqi ilə yanaşı, onlardan təhlükəsiz və məsuliyyətli istifadə son dərəcə vacibdir.
B.Nəbiyev çıxışının sonunda gənclərin rəqəmsal bilik və bacarıqlarının artırılmasının, müasir texnologiyalara yiyələnməsinin və kibertəhlükəsizlik sahəsində hazırlığının gələcəkdə yüksəkixtisaslı kadrların, rəqəmsal vətəndaşların formalaşdırılması baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb.

16 June 2026 - 09:15 | Conferences, assemblies
The 4th scientific-practical conference titled "Young Researchers," dedicated to the 15th anniversary of the establishment of this educational institution, was held at the Special School of the State Border Service (SBS).
Dr. Babak Nabiyev, head of the AzScienceNet Network Operation Center of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education, participated in the event. In his speech, he greeted the faculty of the SBS Academy and other conference participants on behalf of the leadership and staff of the Institute of Information Technology. Dr. Nabiyev congratulated the teachers and cadets on the school's 15th anniversary.
In his address, Dr. Nabiyev spoke about the established cooperation between the Institute of Information Technology and the Special School, noting that a joint seminar had been organized and an exchange of experience had been conducted between the two institutions.
Emphasizing the increasing role of digital technologies in ensuring border security in the modern era, he stated that unmanned aerial vehicles, satellite monitoring, "smart" surveillance systems, and AI solutions can enable more effective border protection, rapid data analysis, and the timely identification of potential threats.
The speaker noted that technological development has become a crucial component of state sovereignty and security. From this perspective, strategic documents adopted in the country regarding artificial intelligence, information security, cybersecurity, and digital development outline key directions in line with modern challenges.
Pointing out that alongside the opportunities created by artificial intelligence technologies, there are digital risks such as the spread of misinformation and cyberattacks, Nabiyev stated that, in addition to implementing new technologies, their safe and responsible use is of paramount importance.
At the end of his speech, Nabiyev emphasized that enhancing the digital knowledge and skills of young people, mastering modern technologies, and training them in cybersecurity are of great importance for the future development of highly qualified personnel and digital citizens.