İnstitutun əməkdaşı Baku TV-nin “Aktual gündəm” verilişinin qonağı olub – VİDEO
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş elmi işçisisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İradə Ələkbərova Baku TV-nin “Aktual gündəm” verilişinin qonağı olub.
Verilişdə Vikipediya virtual ensiklopediyasında dezinformasiya ilə mübarizə, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması, eləcə də vikipediya könüllülərinin fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə onların mükafatlandırılması mexanizmləri və s. ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
İradə Ələkbərova çıxışında Vikipediyanın hər bir cəmiyyətin intellektual və mədəni səviyyəsini əks etdirən mühüm platforma olduğunu vurğulayıb. O, müasir dövrdə bu resursun təkcə məlumat mənbəyi deyil, eyni zamanda informasiya müharibəsinin əsas alətlərindən birinə çevrildiyini qeyd edib.

Irada Alakbarova, an employee of the Institute, was a guest on Baku TV – VIDEO
Irada Alakbarova, Chief Researcher at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and PhD in Technology, was a guest on Baku TV’s “Current Agenda” program.
The program featured extensive discussions on combating disinformation on the Wikipedia virtual encyclopedia and ensuring information security. It also addressed mechanisms for rewarding volunteers to encourage their activities, along with other related issues.
In her speech, Irada Alakbarova emphasized that Wikipedia is an important platform reflecting the intellectual and cultural level of each society. She noted that in the modern era, this resource has become not only a source of information but also one of the main tools in information warfare.