Azərbaycan Texniki Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universiteti Eduroam xidmətinə qoşulub
GEANT tərəfindən təqdim olunan qabaqcıl texnoloji xidmətlərdən biri olan Eduroam-ın (education roaming) AzScienceNet vasitəsilə ölkənin elmi-tədqiqat institutları və ali təhsil müəssisələrində tətbiqi və genişləndirilməsi Azərbaycanın elmi və akademik mühitinin Avropa tədqiqat və təhsil məkanına inteqrasiyasını sürətləndirmək baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu yaxınlarda Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) və Naxçıvan Dövlət Universitetinin (NDU) şəbəkə infrastrukturunun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşən Milli Eduroam Serverinə qoşulması təmin olunub.
Belə ki, AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev və baş mütəxəssis Orxan Mənsimzadə 29 aprel - 2 may 2025-ci il tarixlərində Naxçıvan Dövlət Universitetinə səfər çərçivəsində universitetin müasir şəbəkə infrastrukturunun gücləndirilməsi istiqamətində bir sıra texniki işlər həyata keçiriblər. Səfər zamanı “Lola” sisteminin quraşdırılması ilə yanaşı, beynəlxalq Eduroam xidməti də universitetdə uğurla tətbiq olunub. Həyata keçirilən bu təşəbbüs NDU-nun qlobal elm və təhsil şəbəkələrinə inteqrasiyasını daha da gücləndirməklə yanaşı, tələbə və müəllim heyətinin ölkədaxili və beynəlxalq səfərləri zamanı təhlükəsiz, rahat və fasiləsiz İnternet bağlantısı əldə etməsinə imkan yaradır.
Eyni zamanda, AzTU və NDU-da Wi-Fi və Eduroam xidmətlərinin yaradılması istiqamətində bir sıra mühüm işlər həyata keçirilib. AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin texniki dəstəyi ilə hər iki universitetin müəllim və tələbələri dünya standartlarına uyğun yüksək səviyyəli şəbəkə texnologiyaları və xidmətlərindən istifadə imkanına malik olublar. Nəticədə, hər iki universitetin akademik heyəti Avropa Elm və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyası – GEANT tərəfindən təqdim edilən Eduroam xidmətlərinə çıxış əldə edərək yerli və beynəlxalq elmi-tədqiqat mühitinə daha effektiv inteqrasiya olunub.
Qeyd edək ki, Eduroam xidməti alim, tədqiqatçı, müəllim və tələbələr üçün İnternetə təhlükəsiz və sərbəst çıxış imkanı yaradan beynəlxalq rouminq xidmətidir. Bu xidmətə qoşulan istifadəçilər ölkə daxilində və xaricdə minlərlə elm və təhsil qurumunun ərazisində simsiz şəbəkə üzərindən ödənişsiz və təhlükəsiz İnternet bağlantısından yararlana bilirlər. Hazırda Eduroam xidməti dünyanın 106 ölkəsində 6 mindən çox təhsil və tədqiqat qurumunda istifadə olunur və ümumilikdə 38 mindən artıq müəssisədə aktivdir.
Bu gün ölkəmizdə 35 təşkilatda Eduroam xidməti quraşdırılıb. Digər elmi qurumlar və ali təhsil müəssisələrində də bu xidmətin istifadəyə verilməsi istiqamətində müvafiq işlər davam etdirilir.

13 January 2026 - 09:17 | Important events
The implementation and expansion of eduroam (education roaming), one of the advanced technological services provided by GÉANT, through AzScienceNet in the country’s research institutes and higher education institutions is of significant importance for accelerating the integration of Azerbaijan’s scientific and academic environment into the European research and education area. Recently, staff of the AzScienceNet Network Operations Center at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education successfully connected the network infrastructures of Azerbaijan Technical University (AzTU) and Nakhchivan State University (NSU) to the National Eduroam Server located in the Data Center of the AzScienceNet science-computing network.
As part of a visit to Nakhchivan State University from April 29 to May 2, 2025, Babak Nabiyev, Head of the AzScienceNet Network Operations Center and PhD in Technology, together with Orkhan Mansimzade, Chief Specialist, carried out a series of technical works to strengthen the university’s modern network infrastructure. During the visit, alongside the installation of the “Lola” system, the international Eduroam service was successfully implemented at the university. This initiative not only further strengthens Nakhchivan State University’s integration into global research and education networks but also enables students and faculty to access secure, convenient, and uninterrupted Internet connectivity during domestic and international travels.
At the same time, a number of significant steps have been taken to establish Wi-Fi and eduroam services at AzTU and NSU. With the technical support of the AzScienceNet Network Operations Center, faculty members and students of both universities have access to high-level network technologies and services that meet international standards. As a result, academic staff from both universities have gained access to eduroam services provided by the GÉANT and have been more effectively integrated into the local and international research environment.
It should be noted that eduroam is an international roaming service that provides scientists, researchers, teachers, and students with secure and free Internet access. Users connected to this service can access free and secure wireless Internet at thousands of research and educational institutions, both within the country and abroad. Currently, the eduroam service is used by more than 6,000 education and research institutions in 106 countries worldwide and is active across over 38,000 institutions in total.
Today, the eduroam service is available in 35 organizations across Azerbaijan. Relevant efforts are ongoing to introduce this service in other research institutions and higher education establishments.