İnstitutun əməkdaşı beynəlxalq konfransda əsas məruzəçi qismində çıxışına görə sertifikata layiq görülüb
10 Dekabr 2025 - 16:33 | Mühüm hadisələr
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayeva 20-22 noyabr 2025-ci il tarixlərində Türkiyənin Konya şəhərində keçirilən Beynəlxalq Mühəndislik Texnologiyaları Konfransında “The International Conference on Engineering Technologies (ICENTE’2025)” əsas məruzəçi (keynote speaker) qismində çıxışına görə sertifikatla təltif edilib.
Konfransda F. Abdullayeva “Bulud sistemlərinin kbertəhlükəsizlik problemləri və onların həlli yolları” (Cyber security issues of cloud systems and their solutions) mövzusunda çıxış edərək rəqəmsal transformasiyanın əsas komponenti olan bulud texnologiyalarının milli kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal suverenliyin təmin olunması baxımından strateji əhəmiyyətindən danışıb. Ənənəvi kiberhücum aşkarlama üsullarının müasir bulud sistemlərində təsirsiz olduğunu və bu problemə yeni yanaşmaların tələb edildiyini vuğulayıb. Tədqiqatçı qeyd olunan problemlərin həlli məqsədilə işlənmiş model və metodlar haqqında da ətraflı məlumat verib.
F. Abdullayeva metodların beynəlxalq standart məlumat bazaları üzərində sınaqdan keçirildiyini və mövcud ən yaxşı üsullarla müqayisədə üstün nəticələr göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, məqalə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Elm Fondu tərəfindən (Qrant № 01LR-EF/2024) maliyyələşdirilmişdir.

10 December 2025 - 16:33 | Important events
Dr. Fargana Abdullayeva, senior researcher at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and Associate Professor, was awarded a certificate in recognition of her outstanding contribution as a keynote speaker at the International Conference on Engineering Technologies (ICENTE 2025), held in Konya, Turkey, from November 20 to 22, 2025.
At the conference, Fargana Abdullayeva spoke on “Cyber Security Issues of Cloud Systems and Their Solutions,” emphasizing the strategic significance of cloud technologies, a key component of digital transformation, for ensuring national cybersecurity and digital sovereignty. She stressed that traditional cyberattack detection methods are ineffective in modern cloud systems and that new approaches are required to address this challenge. The researcher also provided detailed information on the models and methods developed to address the aforementioned problems.
F. Abdullayeva noted that the methods were tested on international standard databases and showed superior results compared to the best existing methods.
It should be noted that the article was funded by the Science Foundation of the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR) (Contract No. 01LR-EF/2024).