6G şəbəkəsi 2030-cu ilə qədər Yaponiyada işə salınacaq.
Ölkə hakimiyyəti yeni rabitə standartının öyrənilməsi ilə bağlı genişmiqyaslı fəaliyyətə başlayıb və bu layihəyə 2 milyard dollardan çox vəsait ayırmaq niyyətindədir.
Tokio Universitetinin ekspertlərindən, eləcə də Daxili İşlər və Rabitə Nazirliyinin mütəxəssislərindən ibarət işçi qrupu yeni nəsil şəbəkənin inkişaf strategiyasını hazırlayırlar. Həmçinin, layihədə iştirak etmək üçün biznes sektorunun nümayəndələri - “Nippon Telegraph”,“Telephone” və “Toshiba” da dəvət olunub.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, yeni nəsil şəbəkələrin yayılması Yaponiyada sürətli məlumat ötürülməsinə üstünlük verən “yeni cəmiyyət”in yaranmasına kömək edəcək. 6G-nin tətbiqi ilə məlumat ötürmənin sürəti 5G ilə müqayisədə 10 dəfə artacaq.
4pda.ru saytının məlumatına görə, oxşar proqramların Çin, Cənubi Koreya və Finlandiyada da tətbiq edilməsi nəzərdə tutulub.

6G networks will spread across Japan by 2030
The country's authorities intend to launch large-scale work to study the new communication standard and spend more than $ 2 billion on this project.
A working group consisting of experts from the University of Tokyo, as well as specialists from the Ministry of the Interior and Communications, are developing a new generation network development strategy. Representatives of the business sector, Nippon Telegraph, Telephone and Toshiba, were also invited to participate in the project.
Experts believe that with the introduction of 6G, the speed of information transfer will increase by 10 times compared with 5G.
According to 4pda.ru, according to available information, similar programs are planned in China, South Korea and Finland.