6G şəbəkəsi 2030-cu ilə qədər Yaponiyada işə salınacaq.
Ölkə hakimiyyəti yeni rabitə standartının öyrənilməsi ilə bağlı genişmiqyaslı fəaliyyətə başlayıb və bu layihəyə 2 milyard dollardan çox vəsait ayırmaq niyyətindədir.
Tokio Universitetinin ekspertlərindən, eləcə də Daxili İşlər və Rabitə Nazirliyinin mütəxəssislərindən ibarət işçi qrupu yeni nəsil şəbəkənin inkişaf strategiyasını hazırlayırlar. Həmçinin, layihədə iştirak etmək üçün biznes sektorunun nümayəndələri - “Nippon Telegraph”,“Telephone” və “Toshiba” da dəvət olunub.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, yeni nəsil şəbəkələrin yayılması Yaponiyada sürətli məlumat ötürülməsinə üstünlük verən “yeni cəmiyyət”in yaranmasına kömək edəcək. 6G-nin tətbiqi ilə məlumat ötürmənin sürəti 5G ilə müqayisədə 10 dəfə artacaq.
4pda.ru saytının məlumatına görə, oxşar proqramların Çin, Cənubi Koreya və Finlandiyada da tətbiq edilməsi nəzərdə tutulub.

Япония готовится к запуску сети 6G
Власти страны намерены запустить масштабную работу по изучению нового стандарта связи и потратить на этот проект более 2 миллиардов долларов.
Рабочая группа, состоящая из экспертов Токийского университета, а также специалистов Министерства внутренних дел и связи, разрабатывают стратегию развития сети нового поколения. Также для участия в проекте приглашены представители бизнес - сектора-Nippon Telegraph, Telephone и Toshiba.
Специалисты полагают, что с внедрением 6G скорость передачи информации увеличится в 10 раз по сравнению с 5G.
Как сообщает 4pda.ru, по имеющейся информации, похожие программы намечены в Китае, Южной Корее и Финляндии.