Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin illik hesabatı təqdim edilib
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə təltif olunmuş AMEA-nın I vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə 1-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordenini, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyevə “Şöhrət” ordenini və akademik Vaqif Fərzəliyevə “Şərəf” ordenini təqdim edib.
Daha sonra akademik Ramiz Mehdiyev hesabatların Elmlər Akademiyasının həyatında xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, ötən ilin noyabr ayından başlayaraq laboratoriya və şöbələr elmi müəssisələr, elmi müəssisələr isə tabe olduqları bölmələr qarşısında öz hesabatlarını təqdim ediblər. Akademik bu gündən etibarən isə hər bir elmi bölmənin Rəyasət Heyəti qarşısında illik hesabatını verdiyini, ilkin olaraq, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) illik hesabatının müzakirəsinə başlanıldığını vurğulayıb.
Elmlər Akademiyasının fəaliyyətinin müasir dünyanın çağırışları və ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarının icrası istiqamətində qurulması üçün hazırda Akademiyada geniş islahatlar aparıldığını deyən akademik R.Mehdiyev Azərbaycan elminin inkişafında xüsusi yeri olan Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrinin də üzərinə xüsusi vəzifələr düşdüyünü diqqətə çatdırıb. Akademik qeyd edib ki, hazırda “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın icrası istiqamətində işlər gedir. Proqramda Elmlər Akademiyasının yeni mərhələdə inkişafı üçün bir sıra vəzifə və prioritetlər müəyyənləşdirilib. Bu proqramın icrası dövlətin elm qarşısında müəyyənləşdirdiyi vəzifələrin həyata keçirilməsində Akademiyanın yaxından dəstək verməsinə geniş imkanlar yaradacaq.
Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında bölmənin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İinstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev məruzə ilə çıxış edib.
Akademik Rasim Əliquliyev bölmənin elmi-təşkilati fəaliyyətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin, AMEA Ümumi yığıncağının, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının, AMEA prezidentinin sərəncamlarının icrasına xüsusi diqqət verildiyini qeyd edib. Alim hesabat ilində bölmə müəssisələrinin respublika Prezidenti tərəfindən təsdiq olunmuş 9 Dövlət Proqramının icrasında yaxından iştirak etdiyini vurğulayıb.
Akademik hesabat ilində fundamental və tətbiqi tədqiqatların Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunmuş prioritet istiqamətlərə uyğun həyata keçirildiyini və bir sıra mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini bildirib.
Akademik R.Əliquliyev 2019-cu ildə FRTEB üzrə çap edilmiş elmi əsərlərin ümumi sayının 1979 olduğunu, alimlərin 1105 məqaləsinin dərc olunduğunu, onlardan 480-nin “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt-faktorlu jurnal və konfrans materiallarında yer aldığını qeyd edib. Bölmə üzrə alimlərin əsərlərinə 12066 istinad olunduğunu söyləyib. Bildirib ki, ilk dəfə olaraq bu il alimlərimizin məqaləsi impakt-faktoru 40-dan artıq olan məşhur “Nature” jurnalında dərc olunub. “Clarivate Analytics” şirkətinin təhlilinə əsasən, bölmənin elmi istiqamətləri üzrə dərc olunan məqalələrin sayına görə 2019-cu ildə Azərbaycan regionda 1-ci yerdə qərarlaşıb.
Akademikin sözlərinə görə, cari ildə Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında AR Prezidentinin 10 dekabr 2018-ci il Sərəncamına  müvafiq olaraq “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sistemi, “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı haqqında” AR Prezidentinin 23 may 2012-ci il tarixli Sərəncamına müvafiq olaraq “Milli Transliterasiya Sistemi” yaradılıb.
Akademik e-elmin şəbəkə platforması olan “AzScienceNet” Elm Kompüter Şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının resurslarının AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzində saxlanılması və Hosting xidmətlərinin dəstəklənməsi, resurslarından səmərəli istifadə olunması, həmçinin Avropanın onlayn elm və təhsil mühitinə inteqrasiyası ilə əlaqədar işlərin davam etdirildiyini deyib. E-elm və e-təhsilin şəbəkə infrastrukturları AzScienceNet və AzEduNet-ə inteqrasiya olunub, GEANT-a çıxışlar təmin edilib və bununla da Azərbaycan alimlərinin Avropanın elm və təhsil qurumları ilə onlayn əməkdaşlıqları üçün geniş imkanlar yaradılıb.
Məruzəçi bölmənin elmi müəssisələri tərəfindən 9 beynəlxalq və 4 respublika səviyyəli konfransların keçirildiyini, 10 elmi jurnalın nəşr olunduğunu, Azərbaycan və ingilis dillərində nəşr edilmiş jurnallarda ölkəmizlə yanaşı, xarici müəlliflərin də məqalələrinin çap olunduğunu bildirib: “Bu jurnallarda dərc olunan məqalələrin təxminən 20%-i xarici ölkə alimlərinin məqalələridir. Jurnalların 5-i artıq “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil edilib. “Tətbiqi və hesablama riyaziyyatı” jurnalı impakt faktoruna görə keçmiş SSRİ-də 1-ci, Avropada 4-cü, dünyada 10-cu yerdədir. “Azərbaycan Riyaziyyat jurnalı” və “Azərbaycan MEA RMİ-nin Əsərləri” jurnalı “Web of Science” bazasına, “Tətbiqi və hesablama riyaziyyatı” jurnalı, “Azərbaycan Riyaziyyat jurnalı”, Azərbaycan MEA “Xəbərləri” jurnalının Fizika-texnika və riyaziyyat elmləri seriyasının “Riyaziyyat” buraxılışı, “Energetikanın problemləri jurnalı” “Scopus” bazasına daxildir”.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik R.Əliquliyevin FRTEB-in illik hesabatı ilə bağlı məruzəsi dinlənildikdən sonra hesabat ətrafında fikirlər və təkliflər səsləndirilib.
Sonda akademik Ramiz Mehdiyev bölmənin illik hesabatına dair çıxış edib. Akademik bölmənin növbəti mərhələ üçün vəzifə və tapşırıqları müəyyənləşdirilərkən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Milli Elmlər Akademiyası qarşısında irəli sürdüyü tapşırıqlar, dövlət proqramları və strategiyalar, həmçinin “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üzrə inkişaf proqramı”nın müvafiq müddəalarının nəzərə alınmasının, bölməyə daxil olan hər bir institutun dövlət maraqlarından irəli gələn məsələlərin həllinə öz töhfəsini verməsinin, dövlətin elmi-texniki layihələrinin ekspertizası prosesində aktiv iştirak etməsinin, intellektual potensialın bu istiqamətə yönləndirilməsinin zəruri olduğunu bildirib. R.Mehdiyevin sözlərinə görə, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi ölkə iqtisadiyyatında yüksək texnologiyalara əsaslanan elmtutumlu məhsulların və xidmətlərin rolunun yüksəldilməsi, eləcə də biliklər iqtisadiyyatının formalaşdırılması sahəsində irəlidə olmalı, eyni zamanda fizika-riyaziyyat və texnika elmləri digər elm sahələrinin də lokomotivinə çevrilməli, texnoloji nailiyyətlərin respublikaya transferində aktiv rol oynamalıdır.
Akademik  büdcədənkənar əlavə vəsaitlərin əldə olunması üçün tətbiqi tədqiqatlara xüsusi əhəmiyyət verilməli və qrantlarla iş sahəsində fəaliyyətin gücləndirilməli olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Milli Elmlər Akademiyası ölkədə biliklər iqtisadiyyatının formalaşmasında aktiv rola malik olmalıdır.
Bununla yanaşı, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsinə, qabaqcıl elmi mərkəzlərlə birgə tədqiqat işlərinin aparılmasına və meqa-layihələrdə iştirak məsələsinə xüsusi yanaşılmalı, hesabatda səsləndirilən təkliflər, o cümlədən problem şuralarının yenidən formalaşdırılması, elmi müəssisələrin maddi-texniki bazasının modernləşdirilməsi və digər mühüm əhəmiyyət kəsb edən aktual məsələlər nəzərə alınmalı, bölmənin fəaliyyəti yeni prioritetlər və prinsiplər üzərində qurulmalıdır.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə akademiklər İbrahim Quliyev, Telman Əliyev, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, Cavad Abdinov, Nazim Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa Sadıqov, Vaqif Quliyev, Misir Mərdanov, Namiq Cəlilov, Oktay QasımovOqtay Səmədov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra hesabat təsdiq olunub. Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə mühüm nəticələrin akademiyanın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb. Elmi-tədqiqat, təhsil və təcrübi işlərin səviyyəsini artırmaq üçün müxtəlif təkliflər verilib.

The annual report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences presented
During the event, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev presented to the first vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli – 1st class Order of Merit to the Fatherland, vice-president of ANAS academician Dilgam Taghiyev - Order of “Shohrat”, academician Vagif Farzaliyev - Order of “Sharaf”. Scientists were awarded these awards according to the relevant orders of the President of the Republic of Azerbaijan.
Opening the meeting, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev noted that the reports occupy a special place in the life of the Academy of Sciences. He said that since November last year, laboratories and divisions submitted their reports to scientific institutions and scientific institutions to the corresponding departments. The academician emphasized that from today, each division will submit its annual report to the Presidium, and annual report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences (DPMTS) is submitted for consideration first.
Noting that the Academy of Sciences is currently undergoing extensive reforms aimed at the implementation of ANAS activities in accordance with the calls of the modern world and instructions of President Ilham Aliyev, academician Ramiz Mehdiyev added that in front of scientific institutions of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, which occupies a special place in the development of domestic science, there are important tasks. The academician said that work is currently underway to implement the "Development Program of the National Academy of Sciences of Azerbaijan for 2020-2025." The program defines tasks and priorities aimed at developing the Academy of Sciences at a new stage. The implementation of this program will create wide opportunities for the active participation of the Academy in the fulfillment of the tasks set by the state for science.
Then, in 2019, chairman of the Division, vice president of ANAS academician Rasim Alguliyev made a report on the scientific and organizational activities of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences.
Academician Rasim Alguliyev noted that the decisions of the President of the Republic of Azerbaijan, Cabinet of Ministers, General Meeting of ANAS, Presidium of ANAS and orders of the President of ANAS were taken as the basis for the scientific and organizational activities of the division. The scientist emphasized that in the reporting year, division institutions took an active part in the implementation of 9 state programs approved by the head of state.
The academician said that last year fundamental and applied research was carried out in accordance with the priority areas approved by the Presidium, and important scientific results were obtained.
Academician Rasim Aliguliyev noted that in 2019 the total number of scientific publications published by scientists of the division was 1979, 1105 articles of scientists were published, 480 of which were published in journals with impact factor and conference materials included in the Web of Science and Scopus”, the works of scholars of the department were referred to 12066 times. He said that last year, for the first time, an article by our scientists was published in the famous journal Nature, the impact factor of which exceeds 40. According to an analysis by Clarivate Analytics, in 2019 Azerbaijan ranked by the number of articles published in the scientific areas of the department first place in the region.
According to the academician, in the reporting year, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 10, 2018 “On Additional Measures to Improve Certification of Scientific-Pedagogical Personnel in the Republic of Azerbaijan”, National Information System “Scientific Personnel” was created, in accordance with the order of President Ilham Aliyev of May 23, 2012 “On the state program on the use of the Azerbaijani language in the context of globalization in accordance with the requirements of the time and the development of linguistics in the country ”- “National Transliteration System”.
The academician said that work was continued to expand the infrastructure of the scientific computer network "AzScienceNet", which is a network platform of electronic science, preserving the resources of scientific institutions and organizations of ANAS in the AzScienceNet network data center, supporting Hosting services, rational use of resources, as well as integration into online - The scientific and educational environment of Europe. Network infrastructures of e-science and e-education were integrated into AzScienceNet and AzEduNet, access to GEANT was provided, and thereby created great opportunities for online cooperation between Azerbaijani scientists and European scientific and educational organizations.
The speaker noted that the scientific institutions of the division held 9 conferences of international and 4 conferences of the republican level, and also published 10 scientific journals in the Azerbaijani and English languages, in which articles of both domestic and foreign scientists were published. About 20% of the articles that were published in these journals are articles by foreign scholars. 5 of these journals are already included in the Web of Science and Scopus databases. According to its impact factor, the journal Applied and Computational Mathematics takes the 1st place in the countries of the former USSR, the 4th in Europe, the 10th in the world. The Azerbaijan Mathematical Journal and the journal Proceedings of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS are included in the Web of Science database, the journal Applied and Computational Mathematics, the Azerbaijan Mathematical Journal, and the journals of ANAS. A series of physical, technical and mathematical sciences. Mathematics Issue” and “Energy Problems”- to the “Scopus” database.”
After listening to the report of the vice president of ANAS, academician Rasim Aliguliyev, reflecting the annual report of the DPMT, relevant proposals were announced.
In his speech, academician Ramiz Mehdiyev said that when determining the tasks and priorities of the department for the next stage, it is necessary to take into account the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, which he gave to the National Academy of Sciences, and the provisions that found a place in state programs and strategies, as well as in the “Program the development of ANAS for 2020-2025 ”, to direct the intellectual potential to solving issues covering state interests, and to actively participate in the examination of state scientific and to technical projects. According to Academician Ramiz Mehdiyev, the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences should play an active role in increasing the role of high-tech products and services based on high technologies in the development of the economy in the country, as well as in the formation of a knowledge economy and the transfer of technological achievements; At the same time, physical, mathematical and technical sciences should become a locomotive for other fields of science.
The academician noted that in order to obtain additional extrabudgetary funds, special importance should be given to applied research, activities in the field of work with grants should be strengthened. He emphasized that the National Academy of Sciences should play an active role in shaping the knowledge economy in the country.
Along with this, special attention should be paid to expanding international scientific ties, conducting joint research with leading scientific research centers and participating in mega-projects; the proposals made in the report should be taken into account, including such topical issues as the formation of problematic tips again, modernization the material and technical base of scientific institutions, etc., the activities of the department should be based on new priorities and principles.
Academicians Ibrahim Guliyev, Telman Aliyev, Fikret Aliyev, Adil Garibov, Javad Abdinov, Nazim Mammadov, corresponding members of ANAS Aminagha Sadigov, Vagif Guliyev, Misir Mardanov, Namig Jalilov, Oktay Gasimov and Ogtay Samadov expressed their opinion and participated in the discussions, voiced their suggestions.
In conclusion, report was approved. It was decided to include important results obtained in the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences in the annual report of ANAS. Various proposals were voiced aimed at improving the level of research, educational and testing works.