Hollandiyanın “PAL-V International B.V”. şirkəti “Mayami Sənət Həftəsi” çərçivəsində dünyada ilk uçan “Pioneer Personal Air Landing Vehicle” avtomobilinin prototipini nümayiş etdirib.
İstehsalçılar qeyd edirlər ki, uçan avtomobil minik maşını və vertolyotun elementlərinin birləşməsindən hazırlanıb. Benzinlə işləyən cihaz yerdə 161 km/saat, havada isə 322 km/saat sürətlə hərəkət edə bilir.
ferra.ru saytının məlumatına görə, 2021-ci ildə kütləvi istifadəyə veriləcək avtomobil üçün artıq 70 sifariş qəbul edilib. Unikal nəqliyyat vasitəsinin qiyməti 599 min dollar və ya 38,1 milyon rubl təşkil edir.
Xatırladaq ki, 2019-cu ilin oktyabr ayının sonunda Çin avtomobil şirkəti “Geely Group” ölkənin Hubei əyalətində uçan maşınlar istehsal edən zavodun tikintisinə başlayıb.

The world's first flying machine went on sale
Company PAL-V International B.V. from Holland at the annual event, Miami Art Week demonstrated a prototype of the world's first flying car Pioneer Personal Air Landing Vehicle.
According to  ferra.ru, the car is a combination of elements of a car and a helicopter. It is noteworthy that the device operates on standard gasoline. As for speed, a flying car can accelerate to 161 km / h on the ground, while in the air it can reach 322 km / h.
“The gyro principle not only allowed us to create an easy-to-operate and safe car, but also to make it compact and fit into the existing legal requirements,” said Mike Stekelenburg, chief engineer of PAL-V.
Despite the fact that the device will be released only in 2021, the company has already managed to accept about 70 pre-orders. The price of a unique transport is 599 thousand dollars.