Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin müraciəti əsasında gizlilik qaydalarını pozan tətbiq “Google Play store” və “App store”dan silinib
21 Noyabr 2019 - 11:48 | Mühüm hadisələr
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) “Ghosty” tətbiqi ilə bağlı “Facebook” komandasına birbaşa müraciət edib.
Müraciət əsasında son günlər ölkəmizdə, eləcə də xaricdə “Instagram” sosial şəbəkəsinin istifadəçilərinin böyük narahatlığına səbəb olan, istifadəçilərin məxfilik hüquqlarını və “İnstagram”ın gizlilik qaydalarını pozan “Ghosty” tətbiqi “Google Play store”“App store”dan  silinib.
Naməlum tərtibatçı (developer) tərəfindən yaradılan bu tətbiq gizli “Instagram” hesablarını açmağa, istifadəçinin fərdi məlumatlarını görməyə və hesabdakı şəkilləri yükləməyə imkan verir. Tətbiq qeydiyyatdan keçərkən “Instagram” istifadəçisinin giriş məlumatlarını (loqin və parol) əldə edərək həmin hesabdakı gizli profilləri müəyyən edir.  Bu gizli profillərdən hər hansı birinə baxmaq istədikdə proqram fərqli bir sessiya açaraq profilə baxmaq istəyən şəxsə gizli profili tamamilə açıq şəkildə göstərir. Dolayısı ilə, bu tətbiqdən istifadə edərək loqin və parolunu təqdim edən  şəxslər öz hesabındakı gizli profillərə baxılması üçün digər “Ghosty” istifadəçilərinə icazə verirlər. Tətbiqin populyarlığı artdıqca açılan gizli profillərin sayı da çoxalır. Xarici mənbələrin məlumatına görə, tətbiq istifadəyə verildiyi andan etibarən “Google Play store” üzərindən 500,000 dəfədən çox yüklənilib.
“Instagram”ın istifadəçilərə profili gizli saxlamaq və yalnız təsdiq edilmiş izləyicilərə paylaşımları, şəkilləri və ya videoları görməyə icazə vermək kimi seçim imkanı verdiyini nəzərə alsaq, bu, istifadəçilərin məxfiliyinin ciddi şəkildə pozulması deməkdir. Eyni zamanda, “Instagram” istifadə şərtlərinə görə, istifadəçilər öz hesabları üzərindən digər istifadəçilərə hüquqlarını ötürə bilməzlər.
Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin müraciətindən sonra “Facebook” komandası “Google” ilə birlikdə araşdırma aparıb, nəticədə tətbiq “Google Play store” və “App store”dan  silinib. “Facebook” rəhbərliyinin rəsmi məlumatına görə, “Instagram” qaydalarını pozan bu tətbiqi, eləcə də “Instagram”la bağlı qanunsuz fəaliyyəti dərhal dayandırması üçün “Ghosty” tətbiqinin tərtibatçısına rəsmi xəbərdarlıq göndərilib. Hazırda bu şəxsin məsuliyyətə cəlb edilməsi üçün “Facebook” tərəfindən tədbirlər görülür və təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilir.
ETX vətəndaşlara bu cür qeyri-rəsmi tətbiqləri yükləməməyi, giriş məlumatları kimi həssas məlumatları təqdim etməməyi, özlərinin və ətrafının məxfiliyini təhlükə altında qoymamağı tövsiyə edir.
Vətəndaşlardan bu kimi hallarla qarşılaşdıqda Elektron Təhlükəsizlik Xidmətini məlumatlandırmaları xahiş olunur.

Based on a request from the Electronic Security Service, an application that violates the privacy rules has been removed from the Google Play Store and the App Store
21 November 2019 - 11:48 | Important events
The Electronic Security Service (CEB) under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies directly contacted the Facebook team about the Ghosty application.
Based on the appeal, the Ghosty application, which caused serious concern for Instagram users both in our country and abroad, and violated user privacy rights and Instagram privacy rules, was removed from the Google Play Store and App Store.
This application, created by an unknown developer (developer), allows you to open hidden Instagram accounts, view user personal information and upload account photos. When registering, the application gains access to the credentials (login and password) of the Instagram user and defines hidden profiles in this account. When viewing any of these hidden profiles, the program opens another session and shows this profile in a completely open form. Therefore, those who provide their username and password using this application allow other Ghosty users to view private profiles in their account. As the application grows in popularity, the number of “opened” profiles increases. According to foreign sources, since its inception, the application has been downloaded through the Google Play Store more than 500 thousand times.
Given that Instagram allows users to maintain the confidentiality of their profile and allow only confirmed subscribers to share posts, photos or videos, this is a serious violation of user privacy. At the same time, according to the terms of use of Instagram, users cannot transfer their rights to other users through their accounts.
After contacting the Electronic Security Service, the Facebook team, together with Google, conducted an investigation, which resulted in the application being removed from the Google Play Store and App Store. According to official Facebook management information, an official warning was sent to the developer of the Ghosty application to immediately remove this application, which violates Instagram rules, as well as to suspend illegal activities in connection with Instagram. Facebook is currently taking steps to hold this person accountable and is strengthening security measures.
The SEB recommends that citizens do not download such unofficial applications, do not provide sensitive information such as access data, and do not compromise the confidentiality of their data and those around them.