İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu Sarayevoda keçiriləcək beynəlxalq konfransın elm komitəsində təmsil olunur
24 İyun 2019 - 09:08 | Mühüm hadisələr
26-30 avqust 2019-cu il tarixlərində Bosniya və Herseqovinanın paytaxtı Sarayevo şəhərində Mother Teresa Women's University, Selcuq Universiteti və bir sıra digər əməkdaş universitetlərin birgə təşkilatçılığı ilə “Qabaqcıl texnologiyalar üzrə 8-ci Beynəlxalq konfrans” (International Conference of Advances Technology– ICAT2019) keçiriləcək.
ICAT19-un əsas məqsədi kompüter elmləri, mühəndislik və elektronika, energetika texnologiyaları, istehsal texnologiyaları, mexatronika və biotibbi texnologiyalar istiqamətləri üzrə əldə olunmuş son tədqiqatların və nəticələrin təqdim olunmasıdır. Bu konfrans dünya universitetləri və elmi təşkilatları arasında əməkdaşlığın formalaşması, qabaqcıl təcrübənin və elmi ideyaların yayılması, birgə elmi əsərlər, kitablar, monoqrafiyalar, jurnalların nəşri və s. ilə elmi nailiyyətlərin əldə olunmasına imkan yaradır.
İnstitutun baş elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunu bu konfransın beynəlxalq elm komitəsində təmsil edir.
Qeyd edək ki, konfransa təqdim olunmuş elmi əsərlər konfrans materiallarında dərc olunmaqla yanaşı, xüsusi maraq doğuran məqalələr “International Journal of Intelligent Systems and Applications in Engineering”, “International Journal of Applied Mathematics Electronics and Computers” və “International Journal of Energy Applications and Technology” jurnallarında nəşr olunacaq.

The Institute of Information Technology is represented in the international scientific committee of the international conference to be held in Sarajevo
24 June 2019 - 09:08 | Important events
8th International Conference on Advanced Technologies (ICAT'19) will be organized by Mother Teresa Women's University, Selcuk University and together with other collaborating universities from the region on August 26-30, 2019 in Sarajevo Bosnia and Herzegovina.
The main objective of ICAT'19 is to present the latest research and results of scientists related to Computer Sicences, Electrical & Electronics, Energy Technologies, Manufacturing Technologies, Mechatronics and Biomedical Technologies. This conference provides opportunities for the different areas delegates to exchange new ideas and application experiences face to face, to establish business or research relations and to find global partners for future collaboration. We hope that the conferences results constituted significant contribution to the knowledge in these up to date scientific field. The organizing committee of conference is pleased to invite prospective authors to submit their original manuscripts to ICAT'19.
The chief researcher of the institute, Ph.D., associate professor Zarifa Jabrayilova represents the Institute of Information Technology of ANAS in the international scientific committee of this conference.
Selected papers presented in the conference will be published one of the following journals: International Journal of Intelligent Systems and Applications in Engineering (IJISAE), International Journal of Applied Mathematics, Electronics and Computers (IJAMEC), International Journal of Energy Applications and Technology (IJEAT)