science.gov.az portalı və ict.az saytının fəaliyyəti ilə bağlı müşavirə keçirildi
AMEA Rəyasət Heyətində AMEA-nın www.science.gov.az rəsmi portalı və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun www.ict.az saytının fəaliyyəti ilə bağlı müşavirə keçirildi.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev öncə www.science.gov.az portalı və www.ict.az saytının informasiya təminatı ilə əlaqədar mövcud problemlərə toxundu. science.gov.az-ın fəaliyyətinin dövlətin informasiya siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu vurğulayaraq portalın müasir informasiya tələblərinə uyğunlaşdırılmasının vacibliyini önə çəkdi. Jurnalistlərlə səmərəli işin təşkili, science.gov.az-ın informasiya siyasətinin yenidən qurulması ilə bağlı seminarın keçirilməsini tövsiyə etdi.
R.Əliquliyev Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin Azərbaycan mediasında informasiya təhlükəsizliyi məsələləri ilə bağlı çıxışını xatırladaraq bildirdi ki, kütləvi informasiya vasitələrində Azərbaycanın maraqlarına zidd olan, qeyri-peşəkar, qərəzli məlumatların yayılması, düzgün olmayan informasiyanın ictimaiyyətə təqdim olunması müasir mediamızın ciddi problemlərindəndir.
Alim, həmçinin ict.az saytının yeni versiyası ilə bağlı mövcud problemlərdən söz açdı. Saytın informasiya təminatının yüksək səviyyədə təşkili, İKT ilə bağlı həm ölkədə, həm də dünyada baş verən ən son yeniliklərin operativ olaraq işıqlandırılması məsələlərinə toxundu.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova science.az portalı və ict.az saytının yeni versiyalarına dair görülən işləri, mövcud problemləri diqqətə çatdırdı. AMEA-nın qurumları və əməkdaşları haqqında informasiya təminatının yeniləndirilməsi üzrə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verdi, o cümlədən perspektivdə nəzərdə tutulan işlərdən söz açdı.
Müşavirədə, həmçinin AMEA-nın qurumları tərəfindən təşkil olunan mühüm elmi tədbirlərin onlayn yayımını həyata keçirən ElmTv və institutun internet-televiziyası olan İnfoTv-nin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, kadr potensialının artırılması, elmi fəaliyyətin gücləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıldı, təklif və tövsiyələr səsləndirildi.

Discussions of the science.gov.az portal and ict.az
Official portal of ANAS www.science.gov.az and website of the Institute of Information Technology www.ict.az were discussed at the presidium of ANAS.
Director of the Institute of Information Technologies of ANAS, academician-secretary, acad. Rasim Alguliyev first talked about the existing challenges of www.science.gov.az ago and www.ict.az. science.gov.az is a part of the information policy of the government, stressed the academician and noted the need for meeting the modern requirements. He recommended holding a workshop for the organization of journalists, reconstruction of the media policy of science.gov.az.
Referring to the speech of the head of the Presidential Administration, acad. Ramiz Mehdiyev on the information security, R.Alguliyev mentioned some  serious problems of modern national media, as spread of information contrary to the interest of Azerbaijan, non-professionalism, impartial information dissemination.
Existing problems related to the new version of the website was ict.az were also touched upon, which include a high level of information security, highlighting the most recent innovations in ICT in the country and all over the world.
Afterward, the head of Department of Information Technology Gulnara Nabibayova presented the work and existing problems of the new versions of science.az and ict.az. She informed about the updates of the information about the structures and staff of ANAS, as well as planned future implementations.
InfoTv and ElmTv, which broadcast online important scientific events of ANAS and the institutes must be advanced, the human potential to be strengthened, he stressed; and suggestions and recommendations were performed at the end.