science.gov.az portalı və ict.az saytının fəaliyyəti ilə bağlı müşavirə keçirildi
AMEA Rəyasət Heyətində AMEA-nın www.science.gov.az rəsmi portalı və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun www.ict.az saytının fəaliyyəti ilə bağlı müşavirə keçirildi.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev öncə www.science.gov.az portalı və www.ict.az saytının informasiya təminatı ilə əlaqədar mövcud problemlərə toxundu. science.gov.az-ın fəaliyyətinin dövlətin informasiya siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu vurğulayaraq portalın müasir informasiya tələblərinə uyğunlaşdırılmasının vacibliyini önə çəkdi. Jurnalistlərlə səmərəli işin təşkili, science.gov.az-ın informasiya siyasətinin yenidən qurulması ilə bağlı seminarın keçirilməsini tövsiyə etdi.
R.Əliquliyev Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin Azərbaycan mediasında informasiya təhlükəsizliyi məsələləri ilə bağlı çıxışını xatırladaraq bildirdi ki, kütləvi informasiya vasitələrində Azərbaycanın maraqlarına zidd olan, qeyri-peşəkar, qərəzli məlumatların yayılması, düzgün olmayan informasiyanın ictimaiyyətə təqdim olunması müasir mediamızın ciddi problemlərindəndir.
Alim, həmçinin ict.az saytının yeni versiyası ilə bağlı mövcud problemlərdən söz açdı. Saytın informasiya təminatının yüksək səviyyədə təşkili, İKT ilə bağlı həm ölkədə, həm də dünyada baş verən ən son yeniliklərin operativ olaraq işıqlandırılması məsələlərinə toxundu.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova science.az portalı və ict.az saytının yeni versiyalarına dair görülən işləri, mövcud problemləri diqqətə çatdırdı. AMEA-nın qurumları və əməkdaşları haqqında informasiya təminatının yeniləndirilməsi üzrə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verdi, o cümlədən perspektivdə nəzərdə tutulan işlərdən söz açdı.
Müşavirədə, həmçinin AMEA-nın qurumları tərəfindən təşkil olunan mühüm elmi tədbirlərin onlayn yayımını həyata keçirən ElmTv və institutun internet-televiziyası olan İnfoTv-nin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, kadr potensialının artırılması, elmi fəaliyyətin gücləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparıldı, təklif və tövsiyələr səsləndirildi.

Состоялось совещание, связанное с деятельностью портала science.gov.az и ict.az
В Президиуме НАНА состоялось совещание, связанное с деятельностью официального портала НАНА science.gov.az и сайта Института информационных технологий  НАНА ict.az.
Директор Института информационных технологий, академик-секретарь НАНА академик Расим Алигулиев сначала затронул существующие проблемы, связанные с информационным обеспечением портала science.gov.az и сайта ict.az. Р.Алгулиев подчеркнув, что деятельность science.gov.az является составной частью информационной политики государства, выдвинул на передний план необходимость приведения портала к соответствию современным информационным требованиям.
Р.Алгулиев, напомнив выступление руководителя Администрации Президента Азербайджанской Республики академика Рамиза Мехтиева, связанное с вопросами информационной безопасности в Азербайджанской медиа, отметил, что распространение в СМИ непрофессиональной информации, противоречащей интересам Азербайджана, представление общественности искаженной информации являются важными проблемами нашей современной медиа.
Ученый также рассказал о существующих проблемах, связанных с новой версией сайта ict.az. Затронул вопросы организации на высоком уровне информационного обеспечения сайта, оперативного освещения последних новостей, связанных с ИКТ.
Затем заведующая отделом Института информационных технологий НАНА Гюльнара Набибекова рассказала о работах, реализованных в связи с новой версией портала science.az и сайта ict.az, и существующих проблемах.
В ходе совещания были также проведены обсуждения касательно усовершенствования деятельности, повышения кадрового потенциала, укрепления научной деятельности ElmTv, который проводит онлайн трансляцию организованных в научных учреждениях и организациях НАНА важных научных мероприятий, и интернет-телевидения института İnfoTv.