AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alimlərinin “MCDM for Candidate Selection in E-voting” (“E-səsvermədə namizədin seçilməsi üçün Çoxmeyarlı Qərar Qəbuletmə Modeli”) adlı məqaləsi “International Journal of Public Administration in the Digital Age” jurnalında nəşr olunub.
Məqalənin müəllifləri AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdirləri – texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifov və AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyevdir.
Məqalədə qeyd olunur ki, e-səsvermə e-demokratiyanın ən vacib komponentlərindən biridir və demokratik idarəetmə sisteminin əsasını təşkil edir. Səsvermə nəticələri namizədlərin seçilməsi və vəzifəyə təyin olunan namizədin həmin pozisiyaya uyğun olub-olmaması baxımından hər zaman geniş müzakirələrə səbəb olur. Hazırda ixtisaslı kadrların seçilməsi və onların dövlət idarəçiliyində məsul vəzifələrə təyin edilməsi aktual məsələlərdən biridir. Məqalədə e-səsvermədə kompetensiyalı namizədlərin seçilməsi üçün çoxmeyarlı qərar qəbuletmə modeli təklif olunur. Namizələrin seçilməsi üçün meyarlar müəyyənləşdirilir və hər bir namizədin digər namizədlərə münasibəti bul matrisidən istifadə olunmaqla qiymətləndirilir. Bütün meyarlara görə namizədlərin reytinqi hesablanır. Aparılan eksperimentdə namizədlər seçilmiş meyarlara görə qiymətləndirilir və meyarların əhəmiyyətliliyinə görə ranqlaşdırılır. Təklif olunan model e-səsvermə prosesində müəyyən olunmuş meyarlar əsasında kompetensialı namizədin seçilməsinə və daha effektli qərarların qəbul edilməsinə imkan verir.
Dünyanın nüfuzlu nəşriyyatlarından olan “IGI Global” nəşriyyat evi tərəfindən dərc olunan jurnal “Web of Science” elmi bazasında indeksləşir.
Qeyd edək ki, məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi (№ EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) çərçivəsində hazırlanıb.

MCDM for Candidate Selection in E-Voting
An article  “MCDM for Candidate Selection in E-voting”  was published in “International Journal of Public Administration in the Digital Age”  journal.
The authors of the article are academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliyev, department heads - Ph.D. in technical sciences Farhad Yusifov and a correspondent member of ANAS, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev.
E-voting is one of the most important components of e-democracy and forms the basis of a democratic governance system. Voting results always lead to a broad debate in terms of candidate selection and whether the candidate elected to a position is suitable for that position. At present, the selection of qualified personnel and their appointment to responsible positions in public administration is one of the topical issues. In this article is proposed an MCDM for selection of candidates in e-voting. Criteria for the candidates' selection are determined and the relation of each candidate to other candidates is assessed using a binary matrix. Candidate rating is calculated according to all criteria. A numerical experiment is provided for candidate evaluation on the base of the selected criteria and ranked according to the importance of the criteria. The proposed model allows selecting a candidate with competencies based on the criteria set out in the e-voting process and making more effective decisions.
The journal, published by IGI Global publishing house, one of the world's most reputable publishers, is indexed in the Web of Science.
It should be noted that the article was prepared within the grant project of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan (No EIF-KETPL-2-2015-1 (25) -56 / 05/1).