Böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunması problemləri tədqiq olunur
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi, iclasın 1, 2 və 3 saylı şöbələrin 2018-ci il üzrə hesabatlarının müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
İnsitutun 1 saylı şöbəsinin hesabatını təqdim edən şöbənin baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məkrufə Hacırəhimova cari ildə elmi tədqiqat, elmi-innovasiya fəaliyyəti, elmi seminar və konfranslarda məruzələr, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin nəşri və s. ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Bildirdi ki, elmi-tədqiqat fəaliyyəti çərçivəsində böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin əldə olunması problemləri istiqamətində AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “Böyük verilənlər (big data) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihəsi çərçivəsində tədqiqatlar aparılıb. Bu məqsədlə milli informasiya infrastrukturuna olan DDoS hücumların aşkarlanması üçün model və alqoritmin işlənilməsi və sosial medianın analizi əsasında milli təhlükəsizliyə təhdidlərin aşkarlanması üçün text mining yanaşmasının təklif edilməsi ilə bağlı məqalələr hazırlanıb.
Məruzəçi, həmçinin ARDNŞ-in Elm Fondunun “DeepOil-ML: İntellektual neft mədənləri üçün Deep Learning əsasında yeni texnologiyaların işlənməsi” qrant layihəsi çərçivəsində yerinə yetirilmiş işləri diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu istiqamətdə “Deep Learning əsasında neft-mədən verilənlərin analizi üçün metod və alqoritmin işlənməsi” mövzusuna dair tədqiqatlar aparılmışdır: “Tədqiqat zamanı neft-qaz sənayesində Machine Learning və Deep Learning sahəsində aparılan elmi tədqiqatların müasir vəziyyəti analiz olunmuş, xam neftin PVT xassələrinin proqnozlaşdırılması sahəsində geniş yayılmış korrelyasiyalar, maşın təlimi metodları və hibrid modellər təhlil edilmiş, neft-mədən verilənlərinin analizi üçün modellər işlənmiş və təklif olunan metod və alqoritm data set-lər üzərində test edilmişdir”. O, bəzi empirik korrelyasiyalardan istifadə etməklə Azərbaycan xam neftinin özülülüyünün qiymətləndirilməsi modelinin işləndiyini söylədi.
M.Hacırəhimova elmi-tədqiqat fəaliyyəti çərçivəsində, həmçinin “Big Data və rəqəmsal irs problemləri və onların həlli yolları” mövzusuna dair böyük həcmli verilənlərdə axtarış sistemlərinin effektivliyinin artırılması üçün sürətli alqoritmin işlənilməsi istiqamətində araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı. Onun sözlərinə görə, bu istiqamətdə böyük həcmli rəqəmsal verilənlərdə səmərəli axtarışın aparılması üçün mövcud olan bəzi alqoritmlərin problemləri təsnifatlandırılmış, nəzarət olunan, nəzarət olunmayan və yarım-nəzarət olunan maşın təlimi alqoritmləri təhlil olunmuş, maşın təlimi alqoritmlərinin müqayisəli təhlili aparılmış, axtarış sisteminin konseptual modeli işlənilmiş, eləcə də böyük həcmli rəqəmsal verilənlərdə axtarışın effektivliyinin artırılması üçün neyron şəbəkəyə əsaslanan metod təklif olunmuşdur.
Məruzəçi cari ildə tanınmış elmi jurnallarda 12 məqalənin, elmi-texniki konfrans və seminarların materiallarında 6 tezisin nəşr olunduğunu dedi. O, şöbənin elmmetrik göstəricilərini təqdim edərək bildirdi ki, hesabat ilində şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə ümumilikdə 28 istinad qeydə alınmışdır.
Elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işlərdən danışan M.Hacırəhimova bu istiqamətdə yerinə yetirilmiş elmi-texniki ekspertiza işlərini qeyd etdi.
Məruzəçi, həmçinin elmi-pedaqoji fəaliyyət, innovativ layihələrin КİV-də təbliği, şöbədaxili seminarların keçirilməsi, müxtəlif təyinatlı kitabların hazırlanması, o cümlədən İKT üzrə gənc kadrların işə cəlb edilməsi ilə bağlı görülmüş işləri nəzərə çatdırdı.
Sonra hesabata dair müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı. Elmi şuranın qərarı ilə şöbənin hesabatı qənaətbəxş hesab olundu.

The problem of extracting knowledge from Large-scale data researched
The next meeting of the Scientific Board was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliev informed the participants about the issues on the agenda and said that the meeting was devoted to discussion of the reports of departments No.1,2,3 for 2018.
The chief engineer of the Department, Doctor of Philosophy in Technical Sciences, Associate Professor Makrufa Hajirahimova presented the report of Department No.1. She informed about scientific research, scientific and innovation activities, lectures at scientific seminars and conferences, publication of articles in well-known scientific journals and, etc.
She also noted that within the framework of the scientific-research activities, the research funded by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan was studied within the framework of the Grant project "Development of methods and algorithms for ensuring information security in Big data environment". To this end, articles on the proposed text mining approach were developed to detect threats to national security on the basis of modeling and algorithm for detecting DDoS attacks on national information infrastructure and analysis of social media.
The speaker also highlighted the work carried out within the grant project of the SOCAR Science Foundation "DeepOil-ML: Development of new technologies based on Deep Learning Intelligent Oil Fields". She said that a study on the topic "Methods for the analysis of oil-bearing data based on Deep Learning and the development of the algorithm" was conducted in this direction.
"During the research, the current state of research in the field of Machine Learning and Deep Learning in the oil and gas industry was analyzed, widely used correlation methods, prediction methods for PVT properties, machine learning methods and hybrid models were analyzed, models for analysis of oilfield data were developed and proposed, method and algorithm were tested on data sets ". She said that using an experimental correlation, Azerbaijan developed a model for the valuation of crude oil.
The speaker said that 6 theses in prestigious scientific journals and 12 articles in the scientific-technical conferences and seminars were published this year. She presented the department's scientometric indicators and stated that in the reporting year, 28 references were made to the works of the employees of the department.
Speaking about the works carried out within the framework of scientific and innovation activities, M.Hajirahimova noted the scientific and technical expertise works carried out in this direction.
Then the discussions were held around the report and the questions were answered. By the decision of the scientific board, the department report was considered satisfactory.