E-dövlət infrastrukturlarında risklərin qiymətləndirilməsi üçün metodlar təklif edilib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsində kompozit milli kibertəhkükəsizlik indekslərinə daxil olan indikatorların çəkilərinin entropiya əsasında qiymətləndirilməsi metodu işlənilmiş, statik və dinamik kibertəhlükəsizlik indeksləri təklif edilmiş və təklif edilən yanaşmaların real verilənlər əsasında qiymətləndirilməsi aparılmışdır. İnformasiya təhlükəsizliyi insidentlərinin emalı üzrə əməliyyatların operativ planlaşdırılması və CERT-qrupları arasında paylanması modeli optimallaşdırma məsələsi kimi ifadə edilmiş və onun həlli üçün diferensial evolyusiya yanaşması əsasında alqoritm işlənmişdir.
Bu barədə məlumatı institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev verib. Rəhbərlik etdiyi şöbənin 2018-ci ilin birinci yarısı üzrə hesabatını təqdim edən məruzəçi informasiya təhlükəsizliyi sahəsində aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verib.
O, e-dövlətin infrastrukturunun güclü qarşılıqlı asılılıqlara malik kritik informasiya sistemlərindən ibarət olduğunu, bu kimi sistemlərin birində meydana çıxan kiçikmiqyaslı riskin kaskad effekti ilə digər əlaqəli sistemlərə yayılmasının və bütün e-dövlət ekosisteminə katastrofik təsir göstərməsinin mümkün olduğunu və bu hadisənin nəzərə alınaraq aktuar yanaşma əsasında belə risklərin kəmiyyət qiymətləndirilməsi metodunun işləndiyini söylədi. Məruzəçi e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinə təhdidlərin milli maraqlara yaratdıqları təhlükə səviyyələrinin ekspert qiymətləndirmələri əsasında konsensus ranqlaşdırılması üçün optimallaşdırma modelinin, milli İnternet infrastrukturunun irimiqyaslı kiberhücumlara və təsadüfi imtinalara qarşı dayanıqlığını qiymətləndirmək üçün modellərin, eləcə də e-dövlətdə informasiya təhlükəsizliyinin ikisəviyyəli iyerarxik idarəetmə sistemlərində investisiyaların sosial baxımdan optimal paylanmasının nəzəri oyun modelinin təklif edildiyini diqqətə çatdırıb.
Y.İmamverdiyev bildirib ki, 6 ay ərzində şöbə əməkdaşları tərəfindən APT-hücumların təbiəti və əsas xüsusiyyətləri, neft-qaz yataqlarının intellektuallaşdırılması məsələləri, Big Data texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemləri, kiber-fiziki sistemlərə kiberhücumların modelləşdirilməsi, aşkarlanması və nəticələrinin qiymətləndirilməsi və s. istiqamətlərdə də tədqiqatlar aparılmış, araşdırmaların nəticəsi kimi 22 məqalə (14-ü Web of Science, Scopus və DBLP elmi bazalarına daxil olmaqla), 5 konfrans materialı hazırlanmışdır.
Şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verən məruzəçi AzScienceNet İnformasiya Təhlükəsizliyi və Monitorinq  Xidməti və AzScienceCERT üzrə bir sıra işlərin yerinə yetirildiyini, bir sıra nüfuzlu jurnallardan daxil olmuş məqalələrə rəylərin verildiyini diqqətə çatdırıb.
O, həmçinin 1 və 13 saylı şöbələrlə birgə “Böyük verilənlər mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənməsi və onların bəzi tətbiqləri” və “DeepOil-ML: intellektual neft mədənləri üçün Deep Learning əsasında yeni texnologiyaların işlənməsi” adlı qrant layihələrin elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində yerinə yetirilmiş işlərdən olduğunu qeyd edib.
Şöbə rəhbəri elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyət, müxtəlif təyinatlı nəşrlərin hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği, o cümlədən beynəlxalq elmi əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində görülən işlər haqqında da ətraflı məlumat verib.

Methods for assessing risks in e-government infrastructures proposed
At the department of the Institute of Information Technology of ANAS a method of estimating the entropy basis of the indicators included in the composite national cyber security indices was developed, static and dynamic cyber security indices were proposed and proposed approaches were evaluated on a realistic basis. Operational planning of operations on information security incidents and distribution among CERT-groups have been described as a model optimization problem and an algorithm based on a differential evolution approach has been developed for its solution.
This was reported by Yadigar Imamverdiyev, the department head, PhD in technical sciences, associate professor, who presented the report on the first half of 2018, informed about the research on information security.
He emphasized that the infrastructure of the e-government consists of critical information systems with strongly interdependent capabilities, and that the spread of small scale risk in one of these systems can be spread to other related systems and catastrophic impacts on the entire e-government ecosystem, and taking into account this event actuarial approach said the method of quantitative assessment of such risks was developed.
Y. Imamverdiyev said that within 6 months, the nature and main features of APT attacks, intelligence of oil and gas fields, application problems of Big Data technologies in oil and gas industry, cyber-attack systems modeling, detection and evaluation of cyber-physical systems, etc. research were carried, as a result of the research, 22 articles (14 of them included in the Web of Science, Scopus and DBLP) and 5 conference materials were published.
The head of department noted that a number of works on the AzScienceNet Information Security and Monitoring Service and AzScienceCERT were accomplished, and articles have been published on a number of prestigious journals.
He also informed about works done jointly with Departmenrts No.1 and No.13 on grant projects Development of methods and algorithms for providing information security in large databases and their applications" and "DeepOil-ML: Development of new technologies based on Deep Learning for Intellectual Oil Fields"
The head of the department also gave detailed information on scientific-pedagogical and scientific-organizational activities, preparation of various publications, promotion of scientific-practical results in mass media, as well as on the work done on  development of international scientific cooperation.
Discussions were held around the report, a number of proposals and recommendations were put forward.