Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının veb-saytının yeni versiyası təqdim olundu
Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının (ADDA) müasir tələblərə cavab verən, yeni imkanlarla zənginləşdirilmiş rəsmi veb-saytının təqdimatı keçirildi.
Öncə çıxış edən ADDA-nın İnformasiya resurs mərkəzinin müdiri Sevinc Rzayeva ADDA-nın ilk saytının 2015-ci ildə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən hazırlanaraq isifadəyə verildiyini diqqətə çatdırdı. Onun sözlərinə görə, bu gün informasiya texnologiyalarının yüksək inkişaf etməsi ADDA-nın saytının təkmilləşdirilməsini və yenilənməsini zəruri etmişdir.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova çıxış edərək bu gün istənilən qurumun, təşkilatın veb-saytının yaradılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etdi. O, bildirdi ki, institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış adda.edu.az saytı AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğunlaşdırılmış, təhlükəsizliyi tam şəkildə təmin olunmuşdur. O, həmçinin saytın AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data mərkəzində yerləşdirildiyini vurğuladı.
ADDA-nın İnformasiya resurs mərkəzinin mühəndisi Zaur Mustafayev saytın yeni versiyasının üstünlüklərindən söz açaraq onun dizayn, proqram və informasiya təminatı baxımından yüksək səviyyədə hazırlandığını qeyd etdi.
Sonra institutun proqramçısı Sərxan Yolçuyev adda.edu.az veb-saytı haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, 3 dildə (Azərbaycan, ingilis və rus) fəaliyyət göstərəcək sayt “Akademiya haqqında”, “Struktur”, “Akademik təhsil”, “Fakültələr”, “Elm”  və s. bölmələrdən ibarətdir. Saytın “Qalareya” bölməsində Akademiyada təşkil olunan mühüm tədbirləri əks etdirən foto və video materialların yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Onun sözlərinə görə, ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda geniş axtarış sistemi,  faydalı linklər və sosial şəbəkələrə keçidlər yer alıb.
Sonda Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının rektoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Çingiz Əliyev çıxış edərək İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən tədbirlərdən söz açdı. AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun əməkdaşlarına veb-saytın yeni versiyasının  yaradılmasında göstərdikləri köməyə görə öz təşəkkürünü bildirdi.

Состоялась презентация новой версии веб-сайта Азербайджанской государственной морской академии
Состоялась презентация официального сайта Азербайджанской государственной морской академии (АГМА), отвечающего современным требованиям, обогащенного новыми возможностями.
Руководитель Центра информационных ресурсов АГМА Севиндж Рзаева отметила, что первый сайт АГМА был разработан и сдан в эксплуатацию Институтом информационных технологий НАНА в 2015 году. По ее словам, высокий уровень развития информационных технологий на сегодняшний день потребовал улучшения и обновления веб-сайта АГМА.
Затем выступила заведующая отделом Института информационных технологий НАНА Гюльнара Набибекова. Она отметила, что сегодня для любой организации, учреждения веб-сайт имеет большое значение. Она подчеркнула, что сайт adda.edu.az, разработанный специалистами института, соответствует «Требованиям к созданию и управлению информационными Интернет ресурсами государственных органов», утвержденными Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики, а также требованиям Особой Государственной Службы Охраны Азербайджанской Республики. Она также довела до сведения, что сайт был размещен в Data Centrе компьюютерной научной сети AzScienceNet.
Рассказывая о преимуществах новой версии сайта, инженер Центра информационных ресурсов АГМА Заур Мустафаев отметил, что он разработан на высоком уровне с точки зрения дизайна, программного и информационного обеспечения.
Затем программист института Сархан Йолчуев дал обширную информацию о веб-сайте adda.edu.az. Он подчеркнул, что сайт, который будет функцианировать на трех языках (азербайджанском, английском и русском), состоит из разделов: «Об академии», «Структура», «Академическое образование», «Факультеты», «Наука» и т.д. В разделе «Галерея» планируется размещать фото- и видеоматериалы, отражающие важные мероприятия, организованные в академии. По его словам, сайт, созданный на основе новейших технологий, имеет расширенную систему поиска, полезные ссылки и ссылки на социальные сети.
В заключение выступавший ректор Азербайджанской государственной морской академии, доктор философии по технике Чингиз Алиев, рассказал о мерах, принятых в направлении установления и развития научного сотрудничества между Институтом информационных технологий НАНА и Азербайджанской государственной морской академией. Он выразил благодарность Президенту НАНА, академику Акифу Ализаде, директору Института информационных технологий, академику Расиму Алигулиеву и сотрудникам института за помощь в создании новой версии веб-сайта.