Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının veb-saytının yeni versiyası təqdim olundu
Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının (ADDA) müasir tələblərə cavab verən, yeni imkanlarla zənginləşdirilmiş rəsmi veb-saytının təqdimatı keçirildi.
Öncə çıxış edən ADDA-nın İnformasiya resurs mərkəzinin müdiri Sevinc Rzayeva ADDA-nın ilk saytının 2015-ci ildə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən hazırlanaraq isifadəyə verildiyini diqqətə çatdırdı. Onun sözlərinə görə, bu gün informasiya texnologiyalarının yüksək inkişaf etməsi ADDA-nın saytının təkmilləşdirilməsini və yenilənməsini zəruri etmişdir.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova çıxış edərək bu gün istənilən qurumun, təşkilatın veb-saytının yaradılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd etdi. O, bildirdi ki, institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış adda.edu.az saytı AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğunlaşdırılmış, təhlükəsizliyi tam şəkildə təmin olunmuşdur. O, həmçinin saytın AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data mərkəzində yerləşdirildiyini vurğuladı.
ADDA-nın İnformasiya resurs mərkəzinin mühəndisi Zaur Mustafayev saytın yeni versiyasının üstünlüklərindən söz açaraq onun dizayn, proqram və informasiya təminatı baxımından yüksək səviyyədə hazırlandığını qeyd etdi.
Sonra institutun proqramçısı Sərxan Yolçuyev adda.edu.az veb-saytı haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, 3 dildə (Azərbaycan, ingilis və rus) fəaliyyət göstərəcək sayt “Akademiya haqqında”, “Struktur”, “Akademik təhsil”, “Fakültələr”, “Elm”  və s. bölmələrdən ibarətdir. Saytın “Qalareya” bölməsində Akademiyada təşkil olunan mühüm tədbirləri əks etdirən foto və video materialların yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Onun sözlərinə görə, ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış saytda geniş axtarış sistemi,  faydalı linklər və sosial şəbəkələrə keçidlər yer alıb.
Sonda Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının rektoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Çingiz Əliyev çıxış edərək İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən tədbirlərdən söz açdı. AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun əməkdaşlarına veb-saytın yeni versiyasının  yaradılmasında göstərdikləri köməyə görə öz təşəkkürünü bildirdi.

New version of website of the Azerbaijan State Marine Academy presented
The presentation of the official website of the Azerbaijan State Maritime Academy (ASMA), enriched with new opportunities meeting modern requirements.
Sevinj Rzayeva, Head of the ASMA’s Information Resource Center, speaking at the opening, noted that the first site of the ASMA was prepared and put into practice by the Institute of Information Technology of ANAS in 2015. According to him, today the high level of development of information technologies has necessitated improvement and updating of ASMA website.
Then, department head at the Institute of Information Technology Gulnara Nabibayeva said that today the establishment of website of any organization is of great importance. He noted that adda.edu.az site developed by the specialists of the institute was fully ensured with the "Requirements for Creating and Management of Internet Information Resources of the State Authorities" and approved by the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan and adapted to the requirements of the Special State Protection Service of the Republic of Azerbaijan.
Zaur Mustafayev, an engineer at the ADDA Information Resource Center, spoke about the advantages of the new version of the site and said that he designed a high level of design, software and information.
Then the programmer of the institute Sarkhan Yolchuyev gave detailed information about adda.edu.az website. He said that the site, which operates in 3 languages (Azerbaijani, English and Russian), will be published in "Academy", "Structure", "Academic Education", "Faculties", "Science" sections. In the section "Guides" of the site it is planned to place photo and video materials reflecting the important events organized in the Academy. According to him, the site created on the basis of the latest technology has a broad search system, useful links and links to social networks.
At the end, the rector of the Azerbaijan State Maritime Academy, PhD in technical sciences Chingiz Aliyev spoke about the measures taken to establish and develop scientific cooperation between the Institute of Information Technology and the Azerbaijan State Maritime Academy. President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliev and staff of the Institute expressed their gratitude for their assistance in the creation of a new version of the website.