İnstitutun Həmkarlar komitəsinin sədri “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub
Prezident İlham Əliyevin 2 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanda həmkarlar hərəkatının inkişafındakı xidmətlərinə görə AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədr müavini, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Həmkarlar komitəsinin sədri Səyyar Abdullayev “Tərəqqi” medalı ilə təltif olunub.
Səyyar Həbib oğlu Abdullayev 1947-ci ildə anadan olmuşdur. 1974-cü ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin “Mexanika-riyaziyyat” fakültəsini bitirmişdir.
S.Abdullayev İKT-nin tətbiqi və inkişafında səmərəliliyin artırılmasının elmi-nəzəri əsaslarını araşdırmışdır. Verilənlərin testləşdirilməsi, statistik və proqnoz xarakteristikalarını hesablamaq üçün modelin seçilməsi qaydalarını işləmişdir. Ətraf mühitin müxtəlif prosesləri və hadisələrinin tədqiqi üçün modellərin keyfiyyətinin artırılmasında səmərəlilik məsələlərini araşdırmışdır.
“Elmi fəaliyyətdə İKT-nin tətbiqi monitorinq informasiya sistemi”nin yaradılmasına rəhbərlik etmişdir.
Səyyar Abdullayev 48 elmi məqalənin müəllifidir. Bunlardan 25-i xarici mətbuatda dərc edilmişdir.
O, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyası məclisinin və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqı Rəyasət Heyətinin üzvüdür. 1982-ci ildən institutun həmkarlar təşkilatının sədr müavini, 1989-cu ildən bu günədək Həmkarlar komitəsinin sədri vəzifəsində çalışır.
2014-cü ilin iyul ayından AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədr müavinidir.
2015-ci ildə uzunmüddətli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə görə AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Fəxri Fərmanı, 2017-ci ildə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
Hazırda institutda şöbə müdiri vəzifəsində çalışır.
İnstitut kollektivi adından S.Abdullayevi təbrik edir, ona gələcək fəaliyyətində yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

05 February 2018 - 14:32 | Important events
According to the decree of President Ilham Aliyev dated February 2, 2018, Deputy Chairman of the Free Trade Union of ANAS, Chairman of the Trade Committee of the Institute of Information Technology of ANAS Sayyarar Abdullayev was awarded the "Tərəqqi" medal for his contribution to the development of the trade union movement in Azerbaijan.
Sayar Habib Abdullayev was born in July of 1947.
In 1974 he graduated from mechanical-mathematical faculty of Azerbaijan State University named after S.M.Kirov.
S. Abdullayev studied the scientific and theoretical bases of increasing efficiency in the application and development of ICT. He has worked out the rules for selecting the model to calculate the data, statistical and predictive characteristics. Investigated the effectiveness of improving the quality of the models for the study of various environmental processes and phenomena.
He is the author of 48 articles, 25 of which were published abroad. In 1982 he worked as the deputy chairman of trade union of the institute, and since 1989 till now he is the chairman of the trade union of the institute.
Since July 2014, he is the deputy chairman of the Independent Trade Union of ANAS.
In 2015, he was awarded with the Honorary Decree of the Department of Physics, Mathematics and Technical Sciences of ANAS for his long-term scientific and scientific-organizational activity.
Currently he is holding the position of head of department at the Institute of Information Technology.
On behalf of the Institute staff congratulates S.Abdullayev, wish him new creative achievements in his future activity.