Harvard Universitetinin tədqiqatçıları öz sinfinin ən kiçik, sürətli və dəqiq nümayəndəsi olan yeni robot hazırlayıblar. “milliDelta” adlı qurğu saniyədə 75 hərəkət icra edə bilir. İstehsalçılar onun bir çox sahələrdə (kiçik plataların yaradılması üçün quraşdırılma xətlərində, mikrocərrahiyyə əməliyyatlarında və s.) öz tətbiqini tapa biləcəyini qeyd ediblər.
popmech.ru saytının məlumatına görə, “milliDelta” 1980-ci illərdə ixtira edilmiş və əsasən, qablaşdırma, çeşidləmə və s. ilə məşğul olan zavodlarda tətbiq edilən delta-robotlar sinfinə aiddir. O, digər delta-robotların əksəriyyətindən fərqli olaraq, ənənəvi elektrik mühərriklərindən deyil, pyezoelektrik ötürücülərdən istifadə edir.
Müəlliflər bildiriblər ki, delta-robotların əksəriyyəti bir neçə hers tezliyə malikdir. Yəni onlar saniyədə bir neçə hərəkət icra edə bilirlər. “milliDelta” isə 75 hers tezliyə malikdir ki, bu da onun analoqlarının tezliklərindən təxminən 15-25 dəfə çoxdur. Robotun ölçüləri 15 mm x 15 mm x 20 mm, çəkisi isə 430 mq təşkil edir.

Исследователи из Гарвардского университета разработали нового робота, который является самым маленьким, быстрым и точным роботом своего класса. Устройство называется milliDelta и может двигаться очень быстро — совершать до 75 движений в секунду. Бот, как сообщают разработчики, может найти множество применений — начиная от работы на линиях сборки для создания крошечных плат до ассистирования в микрохирургических операциях.
milliDelta относится к классу дельта-роботов. Они были изобретены в 1980-х годах и применяются в основном на заводах, где занимаются упаковкой, сортировкой и т. д. Правда, в отличие от большинства других дельта-роботов, miliDelta использует не традиционные электромоторы, а пьезоэлектрические приводы.
Авторы отмечают, что большая часть доступных дельта-роботов имеет частоту всего в несколько герц (то есть они могут совершать несколько движений в секунду), в то время как частота milliDelta составляет 75 герц — примерно в 15−25 раз выше, чем у других аналогов. Размеры робота составляют 15 мм x 15 мм x 20 мм, а вес — 430 миллиграмм.