Elektron terminoqrafiyanın elmi-nəzəri problemləri araşdırılıb
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 5 saylı şöbəsinin 2017-ci il üçün hesabatı dinlənildi. Şöbə müdiri Səyyar Abdullayev cari il üzrə hesabatı təqdim edərək informasiya texnologiyaları üzrə terminologiya məsələlərinin araşdırılması problemi ilə bağlı yerinə yetirilmiş işlərdən danışdı. Bildirdi ki, elektron terminoqrafiyanın elmi-nəzəri problemləri, müasir vəziyyəti və problemlərinin həlli yolları tədqiq olunmuşdur.
O, şöbədə informasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə toplanmış ən müasir terminlərin seçilməsi, tərcümə edilməsi və təsnifi problemi ilə bağlı işlərin görüldüyünü də qeyd etdi. Bu istiqamətdə informasiya texnologiyalarının müxtəlif sahələri üzrə seçilmiş ən müasir terminlərin sistemləşdirilməsi, onun etimoloji mənbəyi və yaranma tarixi, bu terminlər əsasında krossvordların hazırlanması və s. istiqamətdə araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
S.Abdullayev şöbənin elmi-praktiki fəaliyyətindən bəhs edərək tanınmış elektron kitabxanalardan informasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə ən müasir terminlərin əldə edildiyini, bu terminlər əsasında krossvordların hazırlandığını, Big Data, Vikipediya, bioinformatika, elektron tullantılar və proqram mühəndisliyi sahələri üzrə müxtəlif mənbələrdən 140-a yaxın yeni terminin toplandığını bildirdi.
O, həmçinin beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlərdə iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin dərci, müxtəlif təyinatlı kitab və kitabçaların hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və reklam-marketinq işlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı cari ildə görülmüş işlər haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, hesabat ilində “İnformasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə seçilmiş ən müasir terminlər” ekspress-informasiyasının III hissəsi çap olunmuş, IV hissə isə rəyə təqdim olunmuşdur.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək terminoqrafiya fəaliyyətinin dilimizə daxil olan yeni sözlərin toplanması və sistemləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi, bu sahədə aparılan araşdırmaların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdi.

The scientific-theoretical problems of electronic terminology are investigated
The report of the Department No. 5 of the Institute of Information Technology of ANAS for 2017 was heard. Head of the department, Sayyar Abdullayev, presented the current year report and spoke about the work done to solve the problems on information technology terminology. The scientific-theoretical problems of electronic terminology, the current situation and ways of solving problems were studied, he stated.
He also noted that the department has been working on the selection, translation and classification of the most up-to-date terms collected in different areas of information technology. Researches on Systematization of the most up-to-date terms in various fields of information technology, its etymological source and history of creation, preparation of crossword based on these terms and so forth are being carried out, he noted.
S.Abdullayev spoking about the scientific-practical activity of the department said that the most modern terms in various fields of information technologies were obtained from well-known electronic libraries, the crossword samples were prepared on these terms, and about 140 sources from various sources on Big Data, Wikipedia, bioinformatics, electronic waste and software engineering.
He also informed about the work done in the current year on participation in international and national events, publication of articles in well-known scientific journals, preparation of books and booklets for different purposes, promotion of scientific-practical results in mass media and advertising-marketing activities. He noted that in the reporting year, the third part of express information was published and the fourth part was submitted to the competition.
Then academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev noted that terminology is important for collection and systematization of new words in our language and recommended further deepening of the researches in this area.