Elektron terminoqrafiyanın elmi-nəzəri problemləri araşdırılıb
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 5 saylı şöbəsinin 2017-ci il üçün hesabatı dinlənildi. Şöbə müdiri Səyyar Abdullayev cari il üzrə hesabatı təqdim edərək informasiya texnologiyaları üzrə terminologiya məsələlərinin araşdırılması problemi ilə bağlı yerinə yetirilmiş işlərdən danışdı. Bildirdi ki, elektron terminoqrafiyanın elmi-nəzəri problemləri, müasir vəziyyəti və problemlərinin həlli yolları tədqiq olunmuşdur.
O, şöbədə informasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə toplanmış ən müasir terminlərin seçilməsi, tərcümə edilməsi və təsnifi problemi ilə bağlı işlərin görüldüyünü də qeyd etdi. Bu istiqamətdə informasiya texnologiyalarının müxtəlif sahələri üzrə seçilmiş ən müasir terminlərin sistemləşdirilməsi, onun etimoloji mənbəyi və yaranma tarixi, bu terminlər əsasında krossvordların hazırlanması və s. istiqamətdə araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
S.Abdullayev şöbənin elmi-praktiki fəaliyyətindən bəhs edərək tanınmış elektron kitabxanalardan informasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə ən müasir terminlərin əldə edildiyini, bu terminlər əsasında krossvordların hazırlandığını, Big Data, Vikipediya, bioinformatika, elektron tullantılar və proqram mühəndisliyi sahələri üzrə müxtəlif mənbələrdən 140-a yaxın yeni terminin toplandığını bildirdi.
O, həmçinin beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlərdə iştirak, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin dərci, müxtəlif təyinatlı kitab və kitabçaların hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və reklam-marketinq işlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı cari ildə görülmüş işlər haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, hesabat ilində “İnformasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə seçilmiş ən müasir terminlər” ekspress-informasiyasının III hissəsi çap olunmuş, IV hissə isə rəyə təqdim olunmuşdur.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək terminoqrafiya fəaliyyətinin dilimizə daxil olan yeni sözlərin toplanması və sistemləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi, bu sahədə aparılan araşdırmaların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdi.

Заслушан отчет за 2017 год отдела №5 Института информационных технологий НАНА. Представляя отчет, заведующий отделом Сайяр Абдуллаев рассказал о проделанной работе в решении проблем терминографии в области информационных технологий. Он отметил, что исследованы научно-теоретические проблемы электронной терминографии, ее современное состояние и пути решения проблем.
Он отметил, что в отделе осуществляется работа по отбору, переводу и классификации самых современных терминов, собранных в различных областях информационных технологий. Заведующий Отделом подчеркнул, что ведутся исследования в направлении систематизации самых современных терминов, выбранных в разных областях информационных технологий, их этимологических источников и истории создания, подготовки кроссвордов по этим образцам.
Рассказывая о научно-практической деятельности отдела, С.Абдуллаев отметил, что самые современные термины по различным направлениям информационных технологий были получены из известных электронных библиотек, на основе этих терминов были подготовлены образцы кроссвордов и около 140 новых терминов были собраны из различных источников таких областей как Big Data, Wikipedia, Bioinformatics, электронные отходы и программная инженерия.
Он также проинформировал о проделанной работе в текущем году по участию в международных и республиканских мероприятиях, публикации статей в известных научных журналах, подготовке книг и буклетов, о мерах, осуществляемых в рамках пропаганды научно-практических результатов в средствах массовой информации. Он отметил, что в отчетном году была опубликована III часть экспресс-информации «Самые современные термины в различных областях информационных технологий», а IV часть была представлена на рекомендацию.
Затем во время своего выступления академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев подчеркнул важность деятельности терминографии по сбору и систематизации новых слов, которые пришли в наш язык. Ученый рекомендовал дальнейшее углубление научных исследований в данной области.