Ən etibarlı parollar necə tərtib edilməlidir?
Kibertəhlükəsizliklə məşğul olan ekspertlər ən etibarlı parolların tərtib edilməsi metodikası haqqında məlumat veriblər.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, cinayətkarların parolu daha tez tapması bilavasitə rəqəm və hərflərin ardıcıllığından asılıdır. Böyük Britaniyada mobil şəbəkə və qurğu istifadəçilərinin təxminən 20 faizi ən sadə parollardan (şəxsi adlar, soyadlar, rəqəmlərin ardıcıllığı: 123123 və s.) istifadə edir. Məhz belə şifrələri tapmaq olduqca sadədir. Söhbət xüsusilə hakerlərin hücum obyekti olan internet-bankinq üçün şəxsi kabinetlərdən gedir.
dni24.com saytının məlumatına görə, orta səviyyəli hakerə çox da mürəkkəb olmayan parolu tapmaq üçün təxminən 10 saniyə lazımdır. Bu zaman cinayətkarın proqram təminatı əhəmiyyətli rol oynayır. Lakin istəkdən asılı olaraq, onu da aldatmaq olar. Belə ki, fərdi məlumatları mühafizə etmək üçün bir sıra qaydalara riayət etmək tələb olunur.
Parollarda ilk növbədə doğum tarixindən istifadədən imtina etmək vacibdir. Müəyyən ardıcıllıqla sıralanmış rəqəmlər proqram üçün maneə deyil. Mövcud olmayan sözlərdən və ya sadəcə hərf ardıcıllıqlarından istifadə etmək tövsiyə olunur. Həmçinin proqramı yanıltmaq üçün müəyyən sadə simvolları növbə ilə böyük hərflərlə əvəzləmək lazımdır.

24 October 2017 - 14:32 | Interesting information
According to experts, directly from the sequence of numbers, as well as letters, depends on how quickly cybercriminals can unravel the code. Experts said that in the UK about 20 percent of all mobile device users and networks use the simplest passwords (own names, surnames, a sequence of digits: 123123, etc.). According to experts, it's the easiest way to solve such codes. In particular, they are talking about private rooms for Internet banking, which are the subject of attacks by hackers.
According to statistics, a middle-class hacker needs about ten seconds to eventually solve a password having a small complexity. In this case, an important role is played by the software of the attacker. But it can be deceived if desired. According to experts, there are a number of rules that need to be observed in order to preserve personal data.
It is necessary first of all to refuse to use the date of birth in passwords. Figures that are located in a certain order - this is not a hindrance to the software. It is also recommended to use non-existent words or simply sequences of letters. It is necessary to constantly alternate certain simple symbols with capital letters. This also misleads the program.