Avropa və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin elm və təhsil şəbəkələrinin dayanıqlı inkişafını təmin etmək üçün Avropa Komissiyası tərəfindən dəstəklənən layihələr çərçivəsində bir sıra beynəlxalq tədbirlər keçirilir. 17-18 yanvar 2016-cı il tarixlərdə Almaniyanın Berlin şəhərində Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən EaPConnect layihəsi çərçivəsində “Elm-kompüter şəbəkələrinin biznes modeli” mövzusunda keçirilən konfrans da bu tədbirlər sırasındadır.
Konfransın məqsədi Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində elm və təhsil sahəsində xidmətlər göstərən kompüter şəbəkələrinin fəaliyyətinin dəstəklənməsi, biznes modellərinin analizi, bu sahədə Avropanın qabaqcıl elm və təhsil şəbəkələri ilə təcrübə mübadiləsinin aparılması və əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsidir.
Konfransda Almaniya, İsveç, İsveçrə və Serbiya, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri, o cümlədən Azərbaycanın elm və təhsil şəbəkələrinin biznes modelləri təqdim olunmuş, qarşlılıqlı müqayisə və təhlillər aparılmışdır. Müvafiq şəbəkələrin iş prinsipləri, strukturu, menecmenti, göstərdikləri xidmətlər, tətbiq olunan yeni texnologiyalar, gəlir mənbələri, əsas xərclər, istifadəçilərlə iş, rəqabətə dayanıqlıq imkanları, insan resursları, strateji planlar kimi bir sıra məsələlər ətrafında müzakirələr aparılmışdır. Nəticədə elm və təhsil şəbəkələrində mövcud olan bir çox ortaq problemlərin həlli yolları təklif olunmuşdur.
Konfransda, həmçinin AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və AzSciecneNet şəbəkəsi haqqında məruzə dinlənilmiş və geniş müzakirələr aparılmışdır.
Tədbir çərçivəsində, Almaniyanın böyük verilənlər, əşyaların interneti və bulud texnologiyaları ilə bağlı məhsullar və həllər təklif edən “İnanılmaz Maşınlar Şirkəti”nin (Unbelievable Machine Company) biznes modeli də təqdim olunmuşdur.

The business model of AzScienceNet was discussed at the international conference
A number of international events  within the  projects  supported by the European Commission  are being held to ensure sustainable development  of research and education networks of   Europe and the Eastern Partnership countries. On January 17-18, 2016, in Berlin, conference on topic "Business model of science-computer networks" within the EaPConnect project which covers the countries of the Eastern Partnership  was held.
The objective of the conference is to support computer networks serving science and education fields in the Eastern Partnership countries, analysis of business models, the exchange of experience and cooperation with Europe's leading research and education networks in this field.
In the conference, business models of scientific and educational networks of Germany, Sweden, Switzerland and Serbia, the Eastern Partnership countries, including Azerbaijan, were presented, mutual comparisons and analyzes were carried out. A number of issues  such as work principles,  structure, management , services of relevant networks,  application of new technologies, sources of income, primary expenses, work with users, competitive sustainability opportunities, human resources, strategic plans have been discussed. As a result, a number of ways to solve common problems in research and education networks have been proposed.
Also,  reports on Institute of Information Technology and AzSciecneNet network were delivered in the conference.
During the event, Germany’s ''Unbelievable Machine Company'' business model proposing products and solutions regarding cloud technologies and Big Data, Internet  of things  has been introduced .