İnformasiya cəmiyyətinin formalaşmasının multidissiplinar elmi-nəzəri problemləri araşdırılır
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin illik hesabatı dinlənilib. Hesabatı təqdim edən şöbənin sektor müdiri Rasim Mahmudov öncə müvafiq struktur bölməsində aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verərək il ərzində informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının multidissiplinar elmi-nəzəri problemləri, e-dövlətin formalaşdırılması  və effektli idarə olunması üçün mexanizmlərin işlənməsi, sosial medianın humanitar problemləri  və viki-mühitdə informasiya müharibəsi texnologiyalarının analizi istiqamətində tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, qeyd edilən elmi tədqiqatların nəticəsi kimi 2 kitab, 13 məqalə və 17 konfrans materialı dərc olunub. Onların bir hissəsi xarici ölkələrin nüfuzlu nəşrlərində işıq üzü görüb.
R.Mahmudov şöbənin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən viki-qrup üzvlərinə təlim kursları keçirildiyini, onların Vikipediyada fəaliyyətlərinin monitorinqinin aparıldığını qeyd edib. Bildirib ki, il ərzində müxtəlif dövlət, elm və təhsil müəssisələri üçün Vikipediya ilə bağlı konsultasiya xidməti göstərilib. Hazırda Vikipediya və onun layihələrinin kontent təminatı üzrə işlər davam etdirilir.
Şöbənin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq çərçivəsində gördüyü işlər  haqqında məlumat verən məruzəçi bu il Beynəlxalq Siyasi Elmlər Assosiasiyası (International Political Science Association) ilə əlaqələrin qurulduğunu və bu əməkdaşlığın institut üçün çox faydalı olacağını diqqətə çatdırıb.
O, həmçinin şöbənin elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyəti, institutun fəaliyyətinin  KİV-də təbliği və reklam-marketinq işləri və digər cari fəaliyyətin nəticələri haqqında məlumat verib.

13 December 2016 - 11:08 | Conferences, assemblies
Annual report of Department No17 of Institute of Infrormation Technology of ANAS was presented. Head of the department presented the report and gave detailed information about the scientific-research works carried out in the department. He noted that over the year scientific resesarch works carried out on the multidisciplinary scientific and theoretical problems of formation of information society, development of mechanisms for e-government formation and effective managing, humanitarian problems of social media, analysis of information warfare technologies in Wiki-environment. He noted that as a result of scientific research 2 books, 13 articles and 17 conference materials have been published in. Some of them have been published in influential publications of foreign countries.
He said that, over the years, consultation services in connection with Wikipedia rendered to different state, education and educational institutions. At present, work is underway to ensure the content of Wikipedia and its projects.
The department provides information on the work done within the framework of international scientific cooperation; the reporter said that this year relations were established with the International Political Science Association (International Political Science Association) and, said that this cooperation would be very useful for our institute.
He also gave information about scientific and scientific-organizational activities at the department,the Institute's activities in the media and advertising-marketing studies and reports on the results of other current activities.