“MiKRO Information Handling and Distribution” şirkəti dünya üzrə internet-kitabxana xidmətini təqdim edir
04 Noyabr 2016 - 15:00 | Görüşlər
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda “MiKRO Information Handling and Distribution” şirkətinin nümayəndəsi Mehmet Haseki ilə görüş keçirildi.
Tədbirdə institutun şöbə müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev, şöbə müdirləri, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Vüqar MusayevFərhad Yusifov, Elektron Kitabxana Mərkəzinin  rəhbəri Mədinə Səidova və Mərkəzin əməkdaşları iştirak edirdilər.
“MiKRO Information Handling and Distribution” şirkətinin fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verən M.Haseki qurumun dünya üzrə internet-kitabxana xidməti təqdim etdiyini və “open access” jurnallara bir mərkəzdən girişi təmin edən platforma olduğunu bildirdi.
Şirkətə müraciət edən müəssisələrin “World eBook Library” və “Global e-Journals Library”nin bazasından 2 ay ərzində ödənişsiz olaraq yararlanmaq imkanına malik olduğunu söyləyən qonaq dünya üzrə bu xidmətlərdən istifadə edən şirkətləri diqqətə çatdırdı.
M.Haseki qeyd etdi ki, elektron kitablar, akademik tədqiqatlar və audio-kitablardan ibarət olan “World eBook Library” dünyada elektron kitab və sənədlərin ən böyük arxividir. Elmi tədqiqatlara dair 200 dildə 3 milyondan çox elektron kitab və sənədin təqdim olunduğu kitabxanada abunəçilər bütün kolleksiyaya tam giriş əldə edirlər.
O, həmçinin “Global e-Journals Library”nin təqdim etdiyi imkanlar haqqında da məlumat verdi. Bu elektron kitabxananın dünyanın 135 ölkəsində 125 il ərzində nəşr olunmuş 9 milyondan çox məqaləni əhatə edən 22 mindən çox jurnala “open access” təklif edən ilk məlumat bazası olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, burada jurnal və məqalələr avtomatlaşdırılmış şəkildə deyil, kitabxanaçılar tərəfindən toplanmış, emal edilmiş və təsnif edilmişdir.
Sonra M.Haseki “World e-book Library”dən  istifadə qaydaları haqqında təqdimatla çıxış etdi.
Sonda dünya səviyyəsində səmərəli elmi araşdırmaların aparılması və innovativ elmi nəticələrin əldə olunması baxımından bu kimi nüfuzlu təşkilatlarla əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının vacibliyi qeyd olundu.

"Micro Information Handling and Distribution" company introduced the world's Internet library service
04 November 2016 - 15:00 | Meetings
At the Institute of Information Technology a meeting was held with the representative of “Micro Information Handling and Distribution” company-Mehmet Haseki.
At the meeting the head of department of the institute, Doctor of Technical Sciences- Ramiz Aliguliyev, PhDs- Vugar Musayev and Farhad Yusifov, the head of the Electronic Library Center- Madina Saidova and members of the center attended.
Providing information on the activities of the "Micro Information Handling and Distribution" company, M.Haseki reported that company offers Internet library service to the world and provides single entry center to "Open access" journals.
Organizations that contact to company have oppoturnity to benefit from 2 months free of charge within "World eBook Library," and "Global e-Journals Library" database, said M. Haseki.
M.Haseki noted that"World eBook Library" which consist of e-books, academic studies and audio-books is the world's largest archive of e-books and documents. At the library where more than 3 million electronic books and document in 200 languages presented, subscribers will have full access to the entire collection.
He also gave information about the opportunities offered by the "Global e-Journals Library". The electronic library is first database of covering more than 9 million articles have been published for over 125 years in 135 countries around the world, giving "open access" more than 22 000 journal, he said. He said that here journals and articles are not automated, but collected by librarians, produced and have been classified.