Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) 2016-2017-ci tədris ilində Akademiyada magistratura pilləsinə qəbul olunmuş magistrantlara xarici dil fənnindən ilk dərs keçirildi.
İnstitutun Texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov magistrantları salamlayaraq onlara yeni tədris ilində uğurlar arzuladı.
2016-2017-ci tədris ilində akademiyada magistratura pilləsinə 19 ixtisas üzrə 56 nəfərin qəbul olunduğunu söyləyən R.Ələkbərov magistratura təhsilinin yüksək səviyyədə təşkili, magistrantların prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmalar aparmaları üçün AMEA rəhbərliyi tərəfindən bütün zəruri addımların atıldığını bildirdi. Onun sözlərinə görə, son illər AMEA-da elmi fəaliyyətin səmərəliliyinin daha da artırılması, Akademiyada aparılan fundamental araşdırmaların nəticələrinin sosial-iqtisadi və digər sahələrdə tətbiqinin təmin edilməsi məqsədilə kompleks tədbirlər görülür.
Sonra çıxış edən institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova magistrantlara ümumi fənlər – xarici dil, fəlsəfə, pedaqogika və psixologiya üzrə nəzəri və praktiki dərslərin TİM-də peşəkar müəllimlər tərəfindən yüksək səviyyədə tədris ediləcəyini, semestr imtahanlarının elektron test üsulu ilə həyata keçiriləcəyini vurğuladı.

Academic year of magistrates at the Institute of Information Technology was launced
Today, first  course in foreign language subject   for magistrates at the Training Innovation Centre (TIC) of  the Institute of Information Technology was held.
56 person on 19 speciality were admitted to master degree for 2016-2017 academic year, Deputy Director in technology of the Institute, doctor of philosophy on technical sciences Rashid Alakbarov said. Directory of ANAS  has taken all necessary steps in order to organize master education at high-level, and conduct scientific researches in different areas. According to him, complex measures are taken to increase the efficiency of scientific activities, provide application the results of fundamental research in the socio-economic and other  spheres  are carried out.
Therotical  and  practical courses on common subjects - foreign language, philosophy, pedagogy and psychology will be taught by sophisticated pedagogues and semester exams will be implemented  in test method, head of Training Innovation Center Rasmiyya  Mahmudova  noted.