Bu gün AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları başlandı.
2016-cı ilin fevral ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
AMEA Gəncə Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Naxçıvan Bölməsində institutun distant tədris mərkəzləri fəaliyyət göstərir. 2011-ci ildən Gəncə və Naxçıvanda yaşayan doktorant və dissertantlar TİM-də tədris olunan dərsləri məsafədən dinləyirlər. Cari ildən həmin bölgələrdə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün informatika fənni üzrə imtahanlar internet üzərindən distant formada keçirilir.
Qeyd edək ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır. İmtahan prosesinə TİM-də quraşdırılmış video-müşahidə sistemi vasitəsilə nəzarət edilir.
Bu sessiyada Gəncə və Naxçıvandan 100 elmi tədqiqatçının, ümumilikdə isə 900-dən çox doktorant və dissertantın imtahan verəcəyi gözlənilir.

Doctoral and dissertate students' exam on computer science was launched
ANAS Institute of Information Technology started exams on computer science for doctorates and dissertates.
Since September 2015 at the Center for Educational Innovation of ICT was organized courses on various periods in order to prepare for exams on computer science for the doctoral and dissertates.
These courses were taught the basics of theoretical and practical computer science and using the information technology in the scientific activity. Then conducted trial exams for researchers, here them were given the necessary information about the rules of the examination.
At the Ganja and the Nakhchivan Department of ANAS and Nakhchivan State University listening lessons at CEI remotely.
From this year exams in computer science for researchers living in these regions will be carried out over the Internet in distant form. The exam process will be monitored by the video surveillance system mounted in the center.
Note that, doctoral examinations for doctoral students and dissertates on Computer Science carried out in test form on the initiative of ANAS, since June of 2013.
At this session 100 researchers from Ganja and Nakhchivan will pass exam, and as a whole, more than 900 doctoral students and dissertates.