ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirir. Bu fəaliyyət elm, təhsil və innovasiyanın inteqrasiyası, elmi müəssisələrdə əldə olunmuş qabaqcıl biliklərin paylanması, təhsilə ötürülməsi, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı və s. baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. İnstitutun əməkdaşları mütəmadi olaraq ali təhsil müəssisələrində keçirilən akademik tədbirlərdə fəal iştirak edir, imtahan komissiyalarında təmsil olunmaqla bu prosesə töhfə verirlər.
Bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərin davamı olaraq, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşları Azərbaycan Texniki Universitetinin 2025-2026-cı tədris ilində müvafiq ixtisaslar üzrə təhsilini başa vuran magistrantların dissertasiya işlərinin müdafiəsi üçün yaradılmış İxtisaslaşdırılmış Şuraların iclaslarında iştirak ediblər. İclaslarda institutun icraçı direktoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov və baş elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayeva şuranın sədri qismində təmsil olunublar.
Xatırladaq ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Azərbaycan Texniki Universiteti arasında “Elmi-tədqiqat üzrə birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsinə dair əməkdaşlıq haqqında” Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Memorandum tərəflər arasında birgə elmi-tədqiqatların həyata keçirilməsi, magistrantlara və doktorantlara elmi rəhbərlik, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsini nəzərdə tutur.

03 July 2026 - 11:00 | Conferences, assemblies
The Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education carries out consistent and purposeful efforts toward the integration of science and education. This activity is of great importance in terms of the integration of science, education, and innovation; the dissemination of advanced knowledge obtained at scientific institutions and its transfer to education; and the training of highly qualified personnel, among other aspects. The institute's staff regularly take an active part in academic events held at higher education institutions, contributing to this process by serving on examination committees.
As a continuation of the work carried out in this direction, staff members of the Institute of Information Technology participated in the meetings of the Specialized Councils established for the defense of dissertations of master's students completing their studies in relevant specialties at Azerbaijan Technical University during the 2025–2026 academic year. In these meetings, Dr. Rashid Alakbarov, Associate Professor and Executive Director of the Institute, and Dr. Farghana Abdullayeva, Associate Professor and leading researcher, served as chairs of the councils.
It should be recalled that a Memorandum of Understanding "On Cooperation in Conducting Joint Scientific Research" was signed between the Institute of Information Technology and Azerbaijan Technical University. The memorandum envisions the implementation of joint scientific research between the parties and scientific supervision for master's and doctoral students, as well as the establishment and development of cooperative relations in other areas of mutual interest.