Akademik: Süni intellekt texnologiyaları inşaat arxitekturası ilə rəqəmsal arxitekturanın birgə mövcudluğunu zəruri edir
24 Aprel 2026 - 14:19 | Müsahibələr, çıxışlar
IV Sənaye İnqilabının təsiri ilə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” və “ağıllı qəsəbə” modelləri ənənəvi arxitektor yanaşmaları ilə rəqəmsal arxitekturanın sintezini tələb edir. Əgər əvvəlki sənaye inqilabları dövründə yaradılan memarlıq nümunələri uzunmüddətli dəyişməzliyə malik idisə, müasir “ağıllı yaşayış yerləri” kimi kiberfiziki sistemlərin aparat və proqram təminatının mütəmadi olaraq yenilənməsi kibertəhlükəsizlik və fərdi məlumatların qorunması baxımından çevik və məsuliyyətli yanaşma tələb edir. Bu səbəbdən müasir dövrdə memarlıq obyektlərinin dəyişə bilən və adaptiv sistem kimi formalaşdırılması vacib məsələlərdəndir.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a açıqlamasında AMEA-nın vitse-prezidenti, Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti son illər memarlıq, inşaat, nəqliyyat və şəhərsalma sahələrində süni intellekt, rəqəmsal innovasiyalar kimi qabaqcıl texnologiyaların tətbiqinin sürətlə genişləndiyini qeyd edərək, bu proseslərin rəqəmsal və yaşıl transformasiyalar kontekstində həyata keçirilən dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil etdiyini vurğulayıb.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, bu ilin 17–22 may tarixlərində Bakıda BMT tərəfindən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının keçirilməsi ölkəmiz qarşısında yeni elmi və texnoloji çağırışlar formalaşdırır. Bu nüfuzlu beynəlxalq tədbirin respublikada təşkili arxitektor və şəhərsalma sahələrində rəqəmsal və süni intellekt texnologiyalarının daha geniş tətbiqini zəruri edir.
Son illər ərzində Azərbaycanda rəqəmsal transformasiya istiqamətində formalaşan dövlət siyasətinin memarlıq, inşaat və şəhərsalma sahələrinə də birbaşa təsir göstərdiyini bildirən alim Prezident İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın elmi ictimaiyyət qarşısında yeni tədqiqat istiqamətləri və tətbiqyönümlü vəzifələr müəyyənləşdirdiyini vurğulayıb.
“Müasir dövrdə layihələndirilən istənilən inşaat arxitekturası obyektləri sürətlə dəyişən və inkişaf edən əşyaların interneti texnologiyaları əsasında qurulan smart kiberfiziki sistemlər kimi meydana çıxan “ağıllı evlər” və “ağıllı şəhərlər”də rəqəmsal arxitekturanın tələbləri nəzərə alınmalı və bu yaşayış məskənlərinin sakinlərinin rəqəmsal bilik və bacarıqlarının, ümumiyyətlə, savadlılığının fasiləsiz olaraq yüksəldilməsi üçün zəruri tədbirlər görülməlidir. Başqa sözlə, müasir dövrün texnoloji çağırışları və reallıqları kontekstində inşaat arxitekturası ilə rəqəmsal arxitektura bir-birini tamamlamalı, real məkanın yaşayış normaları ilə yanaşı, virtual məkanın da tələbləri nəzərə alınmalıdır”, - deyə alim bildirib.

24 April 2026 - 14:19 | Interviews, speeches
Under the influence of the Fifth Industrial Revolution, the rise of "smart city," "smart village," and "smart settlement" models necessitates a synthesis of traditional architectural approaches and digital architecture. While architectural monuments of previous industrial revolutions were characterized by long-term permanence, the regular hardware and software updates required by modern "smart living spaces" as cyber-physical systems necessitate a flexible and responsible approach to cybersecurity and data privacy. Consequently, developing architectural objects as dynamic, adaptive systems has become a critical necessity in the modern era.
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Director General of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, made these remarks in a statement to AZERTAC.
The Vice-President of ANAS noted that the application of advanced technologies, such as artificial intelligence and digital innovations, has been rapidly expanding in the fields of architecture, construction, transport, and urban planning in recent years, emphasizing that these processes constitute one of the key directions of state policy implemented within the context of digital and green transformations.
The academician pointed out that the 13th Session of the World Urban Forum, to be held by the United Nations in Baku from May 17–22 this year, presents new scientific and technological challenges for the country. He noted that hosting this prestigious international event in the republic necessitates the broader integration of digital and artificial intelligence technologies within the fields of architecture and urban planning.
The scholar noted that the state policy on digital transformation that shaped in Azerbaijan in recent years has had a direct impact on the fields of architecture, construction, and urban planning. He emphasized that the “Action Plan for Accelerating Digital Development in the Republic of Azerbaijan for 2026–2028,” approved by President Ilham Aliyev, has defined new research directions and application-oriented tasks for the scientific community.
"In the modern era, any architectural construction project must incorporate the requirements of digital architecture within 'smart homes' and 'smart cities' that emerge as intelligent cyber-physical systems built on rapidly evolving Internet of Things (IoT) technologies; furthermore, necessary measures must be taken to continuously enhance the digital skills, capabilities, and overall literacy of the residents of these settlements. In other words, within the context of contemporary technological challenges and realities, physical architecture and digital architecture must complement one another, ensuring that the requirements of virtual space are considered alongside the living standards of physical space," the scholar stated.