24 Mart 2026 - 12:15 | Konfranslar, İclaslar
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun doktorantı Səid Məmmədov “Dezinformasiyanın dövlətin kibersuverenliyinə təsirinin analizi və qiymətləndirilməsi üçün metodların işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işi çərçivəsində tədqiqatlara başlayıb. S.Məmmədovun elmi rəhbəri institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyevdir. Qeyd edək ki, Səid Məmmədov London Kral Kollecində “kompüter elmləri” ixtisası üzrə bakalavr və “qabaqcıl hesablamalar” ixtisası üzrə magistratura təhsilini fərqlənmə ilə bitirmişdir.
İnstitutun elmi seminarında dissertasiya işinin aktuallığı, məqsədi, tədqiqat işində qarşıya qoyulmuş məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Bu barədə çıxış edən doktorant Səid Məmmədov bildirib ki, dezinformasiyanın analizi, təsnifatı və onun dövlətin kibersuverenliyinə təsirinin ölçülməsi və qiymətləndirilməsi üçün metodların işlənməsi tədqiqat işinin əsas məqsədidir.
Mövzunun aktuallığını diqqətə çatdıran məruzəçi rəqəmsal medianın, sosial şəbəkələrin və süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafının informasiya axınının nəzarətsiz artımına səbəb olduğunu, bu proseslər fonunda dezinformasiyanın dövlətin kibersuverenliyinə və kibertəhlükəsizliyinə ciddi təhdidlər yaratdığını qeyd edib: “Buna görə də dezinformasiyanın dövlətin kibersuverenliyinə təsirinin analizi və qiymətləndirilməsi hazırkı dövrdə elmi və praktiki baxımdan böyük aktuallıq kəsb edir”.
Səid Məmmədov həmçinin tədqiqat işində qarşıya qoyulmuş əsas elmi problemləri seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək dissertasiya mövzusunun aktual elmi problemə həsr olunduğunu, milli maraqların qorunmasına xidmət etdiyini vurğulayıb. Ölkəmizin kibertəhlükəsizliyi və kibersuverenliyinin təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən olduğunu qeyd edən akademik Rasim Əliquliyev, dissertasiya işinin dövlət başçısı Cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilən “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023-2027-ci illər üçün Strategiyası”, “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” və digər mühüm sənədlərdə qarşıya qoyulan vəzifələrin həyata keçirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.

24 March 2026 - 12:15 | Conferences, assemblies
Said Mammadov, a doctoral student at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, has commenced research for his dissertation titled, “Development of Methods for the Analysis and Evaluation of the Impact of Disinformation on State Cyber Sovereignty.” The research is being conducted under the scientific supervision of Ramiz Aliguliyev, Head of Department at the Institute and a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). It should be noted that Said Mammadov graduated with distinction from King’s College London, earning a bachelor's degree in Computer Science and a master's degree in Advanced Computing.
The relevance and objectives of the dissertation, along with the specific tasks outlined in the research, were discussed during a scientific seminar held at the Institute. Speaking on this occasion, Said Mammadov stated that the primary goal of the research is the development of methods for the analysis and classification of disinformation, as well as for measuring and assessing its impact on the state’s cyber sovereignty.
Highlighting the relevance of the topic, he noted that the rapid development of digital media, social networks, and artificial intelligence technologies has led to an uncontrolled growth of information flows. In this context, disinformation poses serious threats to the state’s cyber sovereignty and cybersecurity. “Therefore, the analysis and assessment of the impact of disinformation on the state’s cyber sovereignty currently carries significant scientific and practical importance,” he emphasized.
Said Mammadov also drew the seminar participants’ attention to the main scientific problems addressed in the research.
Then, academician Rasim Alguliyev, Vice-President of ANAS and Director General of the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education, spoke at the seminar, emphasizing that the dissertation addresses a relevant scientific problem and contributes to the protection of national interests. Noting that ensuring the country’s cybersecurity and cyber sovereignty is a key priority of state policy, Academician Aliguliyev highlighted that the dissertation is of particular importance for implementing the tasks outlined in the “Strategy of the Republic of Azerbaijan on Information Security and Cybersecurity for 2023–2027," the “Concept of Digital Development in the Republic of Azerbaijan," and other key documents adopted by President Ilham Aliyev.