UNESCO-Özbəkistan Əl-Biruni mükafatına Ramiz Alıquliyevin namizədliyi qəbul olunub
Süni intellekt və onun etik nəticələrinin araşdırılmasına mühüm töhfələr verdiyinə görə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyevin UNESCO-Özbəkistan Əl-Biruni mükafatına namizədliyi təsdiqlənib.
Bu barədə institutun Elmi şurasının iclasında AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev məlumat verib. Alim qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyindən daxil olan məktuba əsasən, süni intellekt sahəsində yüksək nailiyyətləri ilə seçilən AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyevin həmin mükafata namizədliyi təklif olunub.
Akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyevin elmi fəaliyyəti haqqında məlumat verərək bildirib ki, onun süni intellekt sahəsində apardığı araşdırmalar beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Belə ki, alimin adı 2020-ci ildən başlayaraq hər il Stenford Universitetinin dərc etdiyi, süni intellekt sahəsində dünyanın ən yaxşı 2% alimlərinin reytinq siyahısına daxil edilir.
AMEA-nın vitse-prezidenti əlavə edib ki, AMEA-nın müxbir üzvü R.Alıquliyev süni intellekt, verilənlərin intellektual analizi (data mining), böyük verilənlərin analitikası (big data analytics), dərin öyrənmə (deep learning), təkamül (evolutionary) və sürü intellekti (swarm intelligence) alqoritmləri və s. aktual elmi istiqamətlərdə tədqiqatlar aparır. Alim həmçinin Azərbaycan Texniki Universitetinin Data Elmi və Süni İntellekt İnstitutunun direktorudur.
Qeyd edək ki, Əl-Biruni Mükafatının əsas məqsədi süni intellekt və onun etik təsirləri ilə bağlı tədqiqatlar aparmaqla elmə mühüm töhfələr vermiş şəxslərin, institutların və təşkilatların fəaliyyətini qiymətləndirməkdən ibarətdir. Mükafata layiq görüləcək 3 qalibin (şəxs, institut və təşkilat) hər birinə 30,000 ABŞ dolları məbləğində vəsaitin verilməsi nəzərdə tutulur.

Ramiz Aliguliyev has been nominated for UNESCO-Uzbekistan Beruniy Prize 2025
Ramiz Aliguliyev, the Head of Department at the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and Corresponding Member of ANAS, has been put forward for the UNESCO-Uzbekistan Beruniy Prize because of his important work in studying Artificial Intelligence and its ethical issues.
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of ANAS and Director-General of the Institute, announced the news at a meeting of the Institute's Scientific Council. The academic noted that, according to a letter received from the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the candidacy of Ramiz Aliguliyev, a Corresponding Member of ANAS recognized for his high achievements in Artificial Intelligence (AI), was proposed for this prize.
Academic Rasim Alguliyev provided information on the scientific activity of Corresponding Member of ANAS Ramiz Aliguliyev, stating that his research in the field of AI is highly valued by the international scientific community. Thus, since 2020, his name has been consistently included in Stanford University's “The World Top 2% Scientists List” annually in the field of Artificial Intelligence.
The Vice-President of ANAS added that R. Aliguliyev Corresponding Member of ANAS, conducts research in topical scientific areas, including Artificial Intelligence, data mining, big data analytics, deep learning, and evolutionary and swarm intelligence algorithms. He also serves as the Director of the Data Science and Artificial Intelligence Institute at Azerbaijan Technical University.
It should be noted that the main objective of the Beruniy Prize is to evaluate the activities of individuals, institutions, and organizations that have made significant contributions to science through research on Artificial Intelligence and its ethical implications. It is stipulated that each of the three prize-winners (an individual, an institution, and an organization) will be awarded a monetary prize of $30,000.