ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda bu qurumun Həmkarlar Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Ümumdünya Layiqli Əmək Gününə həsr olunmuş maarifləndirici tədbir keçirilib. Tədbirdə Həmkarlar Komitəsinin sədri Anar Səmidov çıxış edərək Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən 2008-ci ildə təsis edilmiş Ümumdünya Layiqli Əmək Günü ilə bağlı məlumat verib. Bildirib ki, bütün dünyada hər il oktyabrın 7-də keçirilən bu günün əsas məqsədi insanların hüquqlarını qorumaq və əmək şəraitini yaxşılaşdırmaq, eyni zamanda dünyanın bütün həmkarlar ittifaqlarını layiqli əmək şəraitinin təmin edilməsi uğrunda fəaliyyətə səfərbər etməkdir.
A.Səmidov həmçinin institutda Həmkarlar Komitəsi tərəfindən əməkdaşların əmək, sosial və iqtisadi hüquqlarının qorunması, sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, aztəminatlı ailələrin müdafiəsi, əmək intizamının təmin olunması, gənclərlə asudə vaxtın səmərəli təşkili və s. istiqamətlərdə görülən işlər haqqında məlumat verib.
Sonra institutun baş mühəndisi Şakir Mehdiyev çıxış edərək Ümumdünya Layiqli Əmək Günündə insan hüquqlarına, eləcə də işçilərin əməyinin mühafizəsi və stimullaşdırılması, onların fiziki və əqli toxunulmazlığının təmin olunması məsələlərinə diqqət göstərildiyini söyləyib. İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda hər bir əməkdaş üçün sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin yaradılması ilə bağlı ardıcıl tədbirlərin həyata keçirildiyini, işçilərin qarşılaşdıqları problem və məsələlərin səmərəli həllinə dəstək göstərildiyini söyləyib.
Tədbirdə həmçinin institutun baş elmi işçisi, texnika elmləri doktoru, dosent Zərifə Cəbrayılova, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Kazımov, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifov, böyük elmi işçi Əfruz Qurbanova və digərləri çıxış edərək Ümumdünya Layiqli Əmək Gününün məqsəd və vəzifələri ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər. İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda elmi fəaliyyətin inkişaf etdirilməsi və əməkdaşlara göstərilən intellektual dəstəklə yanaşı, bərabərlik və təhlükəsizlik şəraitində layiqli, məhsuldar əməyin təşviq edildiyini qeyd ediblər. Həmçinin institut əməkdaşlarının müxtəlif problemlərinin həll edilməsi, onların bir araya gətirilərək qurumun ictimai həyatında fəal iştiraka cəlb olunması və digər təşkilati işlərin yüksək səviyyədə, şəffaf şəkildə həyata keçirildiyini vurğulayıblar.
Sonda institutun Həmkarlar Komitəsinin qarşısında duran vəzifələr, işçilərin fərdi inkişaf imkanları, iş yerində təhlükəsizlik, səmərəli əməkhaqqı, sosial-məişət və digər problemlərin həlli ilə bağlı müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

An event dedicated to the World Day for Decent Work held at the Institute of Information Technology
An awareness event dedicated to the World Day for Decent Work (WDDW) was held at the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education, organized by the institution's Trade Union Committee. At the event, Anar Samidov, Chairman of the Trade Union Committee, gave a speech and provided information about World Day for Decent Work, which was established in 2008 by the International Trade Union Confederation. He stated that the main purpose of this day, which is held annually on October 7th worldwide, is to protect people's rights and improve working conditions, as well as to mobilize trade unions around the world to take action for the provision of decent work conditions.
A. Samidov also provided information on the work carried out by the Trade Union Committee at the institute in key areas, including protecting the labor, social, and economic rights of employees, improving their social welfare, defending low-income families, ensuring labor discipline, and effectively organizing leisure time for youth.
Then, the institute's chief engineer, Shakir Mehdiyev, took the floor, noting that the World Day for Decent Work highlights issues of human rights, as well as the protection and stimulation of employees' labor, and ensures their physical and mental integrity. He said that the Institute of Information Technology consistently carries out measures to create safe and healthy working conditions for every employee and provides support for the effective resolution of problems and issues faced by staff.
Also speaking at the event were the institute's Chief Researcher, Doctor of Technical Sciences, Associate Professor Zarifa Jabrayilova; Doctor of Philosophy in Physics and Mathematics, Associate Professor Tofig Kazimov; Department Head, Doctor of Philosophy in Technical Sciences, Associate Professor Farhad Yusifov; Senior Researcher Afruz Gurbanova; and others, all of whom shared their views on the goals and objectives of the World Day for Decent Work. They noted that in addition to advancing scientific activity and providing intellectual support to employees at the Institute of Information Technology, the institute also promotes decent and productive work in conditions of equality and safety. They also emphasized that various problems of the institute's employees are being addressed and that organizational work—such as bringing staff together for active participation in the institution's public life—is being carried out at a high level and in a transparent manner.
Finally, discussions were held and proposals were put forward regarding the duties of the institute's Trade Union Committee, individual development opportunities for employees, workplace safety, efficiency wages, and the resolution of social, household, and other problems.